Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
Книги про жінок і для жінок

Добірка з 10 книг про відомих українок, гендерну рівність та феміністичний рух

 

Твори Олени Пчілки у 12 томах (2024)

Науковці Волинського університету ім. Лесі Українки випустили друком зібрання творів Олени Пчілки у 12 томах — перше багатотомне видання великого інтелектуального та творчого доробку письменниці. Видання присвячено 175-річчю від дня народження Олени Пчілки, яка була першою жінкою-академіком, першою жінкою-борчинею за українську мову, першою з жінок, яка взялася модернізувати і реформувати українську мову, першою збирачкою і знавчинею українського орнаменту, першою запровадила моду на вишиванки серед жінок, видала перший феміністичний альманах «Перший вінок».

 

«Бунтарки: нові жінки і модерна нація». Авторки: Віра Агеєва, Ірина Борисюк, Оксана Пашко, Олена Пелешенко, Ольга Полюхович, Оксана Щур (2024)

Дванадцять історій про життя та творчість Марко Вовчок, Лесі Українки, Ольги Кобилянської, Наталі Кобринської, Людмили Старицької, Ірини Вільде, Софії Яблонської та ще кількох інших, не менш знакових авторок, які активно порушували питання про статус і права жінки у своїх творах.

Це книжка про справжніх бунтарок — українських письменниць другої половини ХІХ та початку ХХ століття, які знаходять свої голоси у літературі й публіцистиці та починають відстоювати власний простір — як приватний, так і публічний.

 

«Неймовірні жінки. Історії жінок з усього світу, які надихають». Авторки: Джорджія Емсон-Бредшов, Ріта Петруччіолі (2024)

Книжка познайомить з талановитими, завзятими, веселими, сміливими, а головне — такими різними жінками. Науковиці, дослідниці й експериментаторки; мисткині й дизайнерки; спортсменки; лідерки думок і політичні активістки — всі вони прямували за своєю мрією, завжди прагнули більшого й досягали мети попри тиск чи несприйняття суспільства. 48 текстів про тілесність і сексуальність, біль і зцілення, досвід материнства та проживання важкої хвороби, втрату, токсичні стосунки, відстоювання особистих кордонів і сходження на Еверест — метафоричний та реальний. У книжці є історії акторки Ірми Вітовської, журналістки Емми Антонюк, письменниці та блогерки Євгенії Кузнєцової, засновниці Музею жіночої та гендерної історії Тетяни Ісаєвої, журналістки та гендерної експертки Ірини Славінської, менеджерки культури Юлії Федів та інших жінок.

«Слово на літеру «Ф». Базова книжка про права жінок» Ірини Славінської (2024)

Якщо фемінізм і мав колись відтінок скандальності, то такі часи вже минули. Проте декого він досі бентежить, тож слово на літеру «Ф» усе ж може потребувати роз’яснення. Зрештою нині нам усім потрібні базові знання про права та можливості жінок, а ще поповнення власної скарбнички аргументів. А критикам зрештою варто запам’ятати, що феміністки не ненавидять чоловіків, і що в справедливому світі краще живеться як жінкам, так і чоловікам. То що таке фемінізм, як і звідки він виник? Чого хочуть феміністки? Тут знайдете цікаві факти з історії українського та закордонного фемінізмів – з прикладами та поясненнями, а також із дуже практичними підказками про те, як власними діями зробити реальність трохи більш дружньою до жінок.

 

«Незламні. Книжка про спротив українських жінок у війні з російськими загарбниками» Вікторії Покатіс (2023)

Книга про українок, про силу українського духу, про жіночу єдність, про стійкість, коли треба покинути домівку і рятувати сім’ю, а потім країну, про якості, які українки відкрили в собі з початком війни, про те, як вони допомагають армії та мріють відновлювати країну. До збірки увійшли 30 історій жінок-військових, парамедиків, волонтерів, засновниць фондів і притулків, адвокатів, які представляють права українського народу у різних країнах, про жінок, які організовують марші, щоб голос України почули всюди. Видання має привернути увагу світової спільноти до всеохопної діяльності українських жінок, які пішли до лав ЗСУ чи теороборони, збирають гуманітарну допомогу, а потім під кулями її розвозять, рятують з-під завалів поранених, надають медичну допомогу, ціною власної безпеки евакуюють дітей, літніх людей, тварин.

 

«Чемні дівчата не сидять у просторих кабінетах». Авторка Лоїс Френкел (2022)

Авторка цієї книжки розглядає 133 помилки, яких жінки припускаються у роботі та пропонує способи, як їх уникати надалі. Поради Лоїс Френкел будуть корисними для того, щоб розвинути сміливість, впевненість, продуктивність, наполегливість – ті навички, які допоможуть отримати належний результат у професійній діяльності. Вона пояснює, як поводитися в тих чи інших робочих ситуаціях, як будувати особистий бренд, як спілкуватися, одягатися і реагувати. Але ці рекомендації актуальні не тільки для жінок, а й для чоловіків.

 

«Гендерна рівність та недискримінація на практиці» Тамари Марценюк (2021)

Простою мовою про гендерну нерівність у нашому суспільстві та протидію їй, про міжнародні зобов’язання України в цій царині й українське законодавство, а також про впровадження гендерної й недискримінаційної політики в організаціях — із прикладами документів. Книжка буде цікава для всіх, хто стикається з окресленими питаннями в роботі, досліджує цю тематику чи просто хоче знати більше, щоб захистити за потреби власні права та гідність.

 

 

 

«Країна жіночого роду» Вахтанга Кіпіані (2021)

У цій книжці зібрано інтерв’ю, свідчення, архівні документи й довідки про визначних жінок України XX століття — матеріали ресурсу «Історична правда». Серед них і унікальне інтерв’ю Квітки Цісик, і розмова з дослідницею жіночого руху Мартою Богачевською-Хом’як, і статті про докторку медицини Розалію Ліфшиць-Винниченко, підпільницю Ірину Тимочку — «Христю», письменницю Олену Телігу, а також про Лесю Корчак, маму Георгія Гонгадзе.

 

«Чому не варто боятися фемінізму» Тамари Марценюк (2018)

Як швидко й безболісно позбутися страшних і смішних стереотипів про фемінізм? У книжці Тамари Марценюк — огляд основних етапів світового феміністичного руху, його ключових постатей і праць, а також здобутків, що їх нині сприймаємо як належне. Крім історії та теорії, тут багато інформації про сучасні феміністичні тренди, фемактивізм, людей і організації, які нині працюють в Україні задля забезпечення рівних прав для жінок і чоловіків. До кожного розділу — посилання на тексти, фільми, відеолекції та інші корисні ресурси, що стануть у пригоді всім зацікавленим.

 

 

«Безстрашні. Історія українського фемінізму в інтерв’ю» Тамари Марценюк (очікуємо з друку у березні 2025 року)

Після здобуття незалежності Україна почала активно переосмислювати своє минуле й формувати нову національну ідентичність. Жіночий рух відігравав важливу роль у цьому процесі, не лише сприяючи емансипації жінок, а й стаючи частиною ширшого процесу демократизації суспільства, впливаючи на політичні та соціальні зміни в країні та актуалізуючи питання гендерної рівності, боротьби з насильством, доступу до освіти, працевлаштування тощо. Знання цієї історії є ключем до побудови рівноправного та справедливого суспільства, де враховуються права та інтереси всіх його членів. Книжка об’єднала інтерв’ю з лідерками феміністичного руху початку 90-х років, досліджує коріння сучасного українського фемінізму, знайомить із досвідом наших попередниць, оприявнює його і передає наступним поколінням. Це вияв безмежної шани та вдячності тим, без кого ми не мали б того, що маємо зараз.