29-30 листопада 2017 року Національна спілка театральних діячів України спільно з ДО «Українське агентство з авторських та суміжних прав» провела у Києві Семінар з питань авторських прав та сучасної драматургії. Автором концепції та керівником проекту є Ганна Веселовська – керівник напряму експертно-аналітичної діяльності НСТДУ, український театрознавець, театральний критик, доктор мистецтвознавства, професор кафедри театрознавства Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого.
Метою та основним завданням Семінару є ознайомлення з пріоритетними напрямками розвитку в сфері інтелектуальної власності, отримання інформації щодо організаційного забезпечення охорони прав на об’єкти інтелектуальної власності, здобуття практичних навичок ведення переговорів з суб’єктами авторських прав щодо їх використання, сплати авторської винагороди (роялті та паушального платежу) відповідно до Закону України «Про авторське право і суміжні права».
Участь у семінарі взяло 15 завідувачів літературно-драматургічними частинами театрів з різних міст України – Київ, Львів, Полтава, Рівне, Вінниця, Кривий Ріг, Чернівці, Чернігів, Харків, Суми.
Перший день Семінару відбувся в приміщенні ДО УААСП (вул. Богдана Хмельницького, 41а) і був присвячений питанням авторських прав.
Під час відкриття Семінару в.о. генерального директора ДО УААСП Дмитро Костюк зазначив дуже важливі речі: «Ідея проведення цього семінару виникла тоді, коли в УААСП змінилося керівництво і з`явилася потреба нової комунікації з театрами і драматургами. Майже в той саме час змінилося і керівництво Національної спілки театральних діячів України, яку очолив Богдан Струтинський. Згодом ми домовилися об’єднати зусилля і зробити нашу спільну справу – легітимізувати отримання авторських прав. Цей семінар перший, але ми прагнемо і далі продовжувати такі зустрічі».
Про ліцензію ДО УААСП – порядок та терміни видачі дозволу, порядок заповнення заявок на видачу ліцензій та довідки про прем’єру, підписання ліцензійного договору розповідала Людмила Лактіонова – фахівець відділу по роботі з театрами управління зборів ДО УААСП. Дмитро Дорошенко – прес аташе ДО УААСП презентував завлітам сайт організації.
Друга робоча панель була присвячена обговоренню проблемних питань щодо видачі ліцензій з українськими авторами (0% в ліцензії, невідомі автори, додаткові погодження ставки у виставі і т.д.). Лектор – Ольга Снігір – в.о. начальника управління по роботі з правовласниками ДО УААСП. Про збірну музику в ліцензії, правила використання «проміжного» перекладу, інсценізацію розповідав Микола Лоза, головний спеціаліст по роботі з вітчизняними правовласниками.
Юлія Вербищук – начальник сектору по роботі з ліцензійними договорами управління з міжнародної співпраці ДО УААСП доповідала про особливості отримання дозволів від іноземних правовласників, порядок заповнення та терміни надання заявок, отримання дозволу на здійснення перекладу, плата за партитури.
Цікаві теми також стосувалися вимог до супровідних документів, необхідних для отримання дозволу на іноземний репертуар, заходи, які ДО УААСП здійснює для того, щоб отримати найкращі фінансові умови для театрів. Про це розповів Іван Браташ, головний фахівець сектору по роботі з ліцензійними договорами управління з міжнародної співпраці ДО УААСП. Завершила роботу першого дня Назаренко Євгенія, начальник юридичного департаменту ДО УААСП, яка охарактеризувала основні положення ліцензійного договору ДО УААСП, відповідальність театру за порушення авторських прав.
Завліти також мали змогу відвідати театри Києва. НСТДУ дуже вдячна за таку можливість Національному академічному драматичному театру ім. І. Франка, Київському академічному театру драми та комедії на лівому березі Дніпра, Київському академічному театру «Колесо».
Сайт ДО УААСП – http://www.uacrr.org/
Під час другого дня Семінару, який відбувався в ЦДАМЛМ України (вул. Володимирська, 22-a, територія Національного заповідника “Софія Київська”) завліти відвідали Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України та ознайомилися з його фондами. Під час екскурсії, яку провели директор Олена Чижова та працівники Музею-архіву, завліти побачили сховища та оглянули архівні матеріали, пов’язані з діяльністю театрів України.
Сайт ЦДАМЛМ України – http://csam.archives.gov.ua/ukr/holovna/
Прохання звернути увагу на відцифровані описи фондів та на можливість замовлення справ онлайн!
Після насиченої екскурсії учасники Семінару зустрічалися з організаторами престижного літературного конкурсу України «Коронація слова». А саме з Ольгою Фараон – керівником конкурсу «Коронація слова», драматургом Олександром Мірошніченком (псевдонім – Олександр Вітер) – переможцем конкурсу та режисером Віталієм Кіно – багаторічним членом експертної комісії конкурсу, які надали інформацію про нову українську драматургію, познайомили з п’єсами-переможцями останніх п’яти років.
Сайт Конкурсу «Коронація слова» – http://koronatsiya.com/
В цей день також відбулася презентація театрального напрямку «українська нова драма» за участі театрознавця, куратора театрального веб-порталу – Анастасії Головненко та драматургів – Юлії Гончар, Максима Курочкіна, Оксани Савченко. Після лекції про розвиток української драматургії, автори почитали уривки зі своїй п’єс і поділилися відчуттями щодо розвитку українського театру.
Стаття Анастасії Головненко про нову драму, яка лягла в основу лекції – http://tyzhden.ua/Culture/194557
Портал про український театр – http://teatre.com.ua/
Зверніть увагу на розділ «Укрдрама»! Саме тут викладені тексти з фестивалю «Тиждень актуальної драми».
Національна спілка театральних діячів України висловлює подяку ДО УААСП на чолі з в.о. генерального директора Дмитром Костюком та Центральному державному архіву-музею літератури і мистецтва України та зокрема директору Олені Чижовій за спільну підготовку та проведення Семінару з питань авторських прав та сучасної драматургії, який відбувся 29-30 листопада у м. Київ. Вдячні за гостинність і співпрацю під час проведення Семінару, за чудову атмосферу та за чудову екскурсію до фондів музею.