25-26 жовтня в Музейно-виставковому центрі «Музей історії Києва» відбувся перший Київський музейний форум (“KYIV MUSEUM FORUM”), ініційований Національною спілкою театральних діячів України за підтримки Департаменту культури КМДА. Метою ідейників та організаторів заходу було створити майданчик для обговорення шляхів модернізації музейної справи та пропаганди українських музеїв.
Проаналізувавши діяльність театральних музеїв, голова Національної спілки театральних діячів Богдан Струтинський захотів об’єднати людей, які могли б поділитися досвідом задля популяризації власної історії: «Основна задача — це створити площадку для діалогу, для впровадження тих цікавих інновацій, які є в Європі, для обміну досвідом з музеями світу, які вже пройшли трансформацію та оновлення».
Форуму передувала прес-конференція за участі голови Комітету з питань культури та духовності ВРУ Миколи Княжицького, директора Департаменту культури КМДА Діани Попової та голови Національної спілки театральних діячів України Богдана Струтинського, засновника міжнародного фестивалю Kyiv Art Week Євгена Березницького та почесного гостя Форуму заступника директора Варшавського музею повстання д-ра Павела Укєльського.
«Ми починаємо розмову про те, яким чином змінити управління музейною справою та існування музейної справи в Україні. Переважна кількість музеїв формувалися за радянських часів. Тож коли ця система була знищена, ми дуже довго шукали і досі шукаємо перехід до нового етапу», — сказав на відкритті форуму голова Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Микола Княжицький.
Директор департаменту культури КМДА Діана Попова, зауважила: «Київський музейний Форум — один із тих заходів, які на часі. Основна його мета – спонукати до співпраці та обміну досвідом між музеями, навчання сучасним способам комунікації з відвідувачами та туристами, впровадження сучасних технологій в музейну справу сприяючи створенню та формуванню позитивного іміджу українського мистецтва та культури на світовому рівні».
Куратор Форуму Євген Березницький наголосив, що необхідно шукати нові можливості трансляції і комунікації з відвідувачем: «На жаль, нині культурна сфера є катастрофічно недофінансованою. В цьому плані можна нарікати на це скільки завгодно, а можна спробувати щось робити. Саме для цього ми тут аби визначити основні проблеми і спільними зусиллями знайти шляхи до їх вирішення. І допоможуть нам в цьому кваліфіковані куратори, художники, театральні діячі, всі люди, які можуть зробити музейну справу цікавою та багатшою».
Дводенний форум об’єднав представників понад 60 музеїв України.
Протягом двох пленарних засідань усі учасники форуму заслухали виступи 10 спікерів, теми яких були присвячені маркетингу, PR та SMM-просуванню культурних інституцій, юридичним аспектам роботи та інтелектуальній власності, медійному співробітництву тощо:
Спікери Форуму:
Головною подією Форуму став приїзд і виступ почесного гостя з сусідньої Польщі – д-ра Павела Укєльського, заступника директора музею, історика та фахівця з сучасної трансформації в Центральній Європі, який представив доповідь на тему “Музей Варшавського повстання – найпопулярніша культурна установа міста”. “Нашою метою було змінити ставлення відвідувачів, які звикли вважати, що музей — це такий собі занедбаний заклад, де нецікаво. Ми хотіли, щоб люди відчули, що створюється щось важливе, пов’язане з їх власною історією. Сьогодні понад 60% відвідувачів музею – це молодь до 30 років. Якщо йдеться про іноземців, то їх 20% серед відвідувачів. З думкою про них ми створили експозицію польською та англійською мовами,” – зазначив гість.
Певні, що без новітніх технологій створити сучасний музей неможливо. Тому варто розпочинати із цікавих проектів, що зможуть популяризувати музейну цінність та показати її по-новому. Таким проектом став Київський музейний форум.
Вже 15 та 16 листопада ми продовжимо цю тему на більш широкій платформі — на Міжнародному театрально-музейному форумі «Театр&Музей: взаємо-ДІЯ» (організатор НСТДУ спільно з Музично-меморіальним музеєм Соломії Крушельницької за підтримки Українського культурного фонду).
Долучайтеся до спілкування!