Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
Слово як зброя на ХХVІІ Конкурсі імені Лесі Українки (2023)

27 по 29 жовтня у Луцьку проходив фінальний етап Всеукраїнського конкурсу професійних читців ім. Лесі Українки, заснований Національною спілкою театральних діячів України. Уже 10 років партнером конкурсу є Волинський академічний обласний театр ляльок.

До складу журі 27-го конкурсу увійшли:

 • Тарас Жирко – театральний актор і режисер, кіноактор, народний артист України (голова журі);
 • Данило Поштарук – театрознавець, режисер, актор, керівник Волинського театру ляльок до 2022 року, заслужений діяч мистецтв України;
 • Альбіна Сотникова – театральна і кіноакторка, народна артистка України актор театру;
 • Тетяна Кобзар – актриса театру і кіно, телеведуча, викладачка, доцентка, заслужена артистка України;
 • Юрій Чеков – театральний актор, заслужений діяч мистецтв України

На нашу адресу цьогоріч надійшло 39 заявок з 12 міст та сіл України. За результатами І туру, який проходив онлайн, журі було обрано 14 учасників:

 1. Білаш Іван, м. Київ
 2. Вірстюк Володимира, м. Івано-Франківськ
 3. Гродзіцький Владислав, м. Івано-Франківськ
 4. Зіміна Таісія, м. Київ
 5. Кебкал Валерія, м. Київ
 6. Клейменова Валерія, м. Дніпро
 7. Котула Романія, м. Болехів Івано-Франківської обл.
 8. Кравченко Олександра, м. Київ
 9. Кутова Анна, м. Луцьк
 10. Півторак Ілля, м. Київ
 11. Полєщук Дарія, м. Київ
 12. Стрельбіцька Ольга, м. Івано-Франківськ
 13. Тимків Назарій, с. Молодків Івано-Франківської обл.
 14. Ткаченко Іван, м. Київ

15-тою учасницею стала Ольга Федина – переможець Регіонального конкурсу професійних читців імені Лесі Українки, який організовує Львівське відділення НСТДУ та ЛНУ ім. Івана Франка.

У Луцьку учасники мали 3 насичених дні: відкриття фінальної частини – ІІ тур – ІІІ тур – церемонія нагородження – закриття конкурсу.

27 жовтня на Театральному майдані відбулося святкове відкриття, на якому учасники почули слова підтримки і побажання перемоги від журі, організаторів та представників обласної і міської влади. Зокрема, кураторка творчих проєктів НСТДУ Ольга Байбак передала вітання від Голови Спілки Богдана Струтинського та подяку Волинському театру ляльок і органам місцевого самоврядування за багаторічну підтримку конкурсу. Далі відбулося публічне жеребкування і учасники перейшли до Волинського театру ляльок на перегляд моновистави Лідії Данильчук у постановці Ірини Волицької «Розмова» за Лесею Українкою від Львівського ТМ «Театр у кошику».

28 жовтня відбувся ІІ тур конкурсу, на якому учасники читали поезію Лесі Українки. Журі разом з глядачами почули монологи Кассандри, Русалки з «Лісової пісні» і Неріси з «Оргії». З віршів – «Горить моє серце…», «В’язень», «Ворогам», «Уста говорять…», «Терновий вінець» та інші. Щодо прозових творів – двічі звучали «Твої листи завжди пахнуть зів’ялими трояндами», а також «Святий вечір», уривки з листів письменниці до Михайла Кривинюка та інші. Журі обговорили виступи учасників і виставили бали за їхні виступи.

29 жовтня відбувся ІІІ тур конкурсу, на якому учасники читали сучасні і класичні, прозові і віршовані твори. З класичних звучали уривки з «Марусі Чурай» Ліни Костенко, «Тіней забутих предків» Михайла Коцюбинського, «Вечірньої години» Василя Стефаника, «Людини» Ольги Кобилянської, «Перехресних стежок» Івана Франка та інші. З сучасних – уривки з «Укрів» Богдана Жолдака, «Життя P.S.» Валерії Бурлакової, «Все, що я хотіла сьогодні» Ірен Роздобудько, «Гуцульського весілля» Марії Влад, «Утекла від усіх» Лесі Мудрак та інші. Далі журі оцінило виступ учасників, підбило підсумки по двом турам. І фінальною крапкою конкурсу стала святкова церемонія нагородження.

Отже, імена переможців ХХVІІ Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Лесі Українки:

 • Гран-прі – Іван Білаш (студент КНУТКіТ імені І. К. Карпенка-Карого, актор Національного театру ім. Марії Заньковецької)
 • І премія – Ольга Федина (студентка Львівського національного університету імені Івана Франка)
 • І премія – Ольга Стрельбіцька (студентка Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника)
 • ІІ премія – Назарій Тимків (студент Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника)
 • ІІІ премія – Анна Кутова (акторка Волинського академічного обласного театру ляльок)

Олександра Кравченко (акторка і режисерка Київський театр «Veritas») отримала премію міського голови. Також були вручені призи від кожного члена журі, від Львівського відділення НСТДУ та Львівського національного університету ім. Івана Франка, Волинського обласного театру ляльок та Волинського відділення спілки письменників. Тож, жоден учасник не лишився без подарунка!

Дякуємо усім учасникам за участь у конкурсі. Дякуємо членам журі за професійність та зваженість в оцінюванні. Щира подяка Волинському академічному обласному театру ляльок та органам місцевого самоврядування за організацію фінального етапу і гостинність.

Фото надані Театром ляльок.

Короткий відеоогляд конкурсу від Волинського театру ляльок тут.

Публікації в ЗМІ: