У зв’язку з тривалою паузою на якій перебувала не лише Україна, а й увесь світ, у 2020 році було відтерміновано низку заходів. Так, Спілка не змогла провести Весняну школу акторської майстерності НСТДУ в Івано-Франківську.
У серпні, після часткового зняття обмежень командою НСТДУ на чолі з ініціатором проєкту Головою НСТДУ Богданом Струтинським було прийняте рішення об’єднати Весняну та Літню школу, що дало можливість охопити рекордну кількість днів. Рекордними показниками відзначилась не лише її тривалість, а це – 7 днів інтенсивної навчальної програми, а й кількість заявок на участь. Їх на адресу Спілки надійшло 99. Технічний відбір був максимально жорстким: заявники, які на момент подачі анкети не були членами НСТДУ та ті, що не дотримались вчасної сплати щорічного внеску, до розгляду експертами не допускалися. Тож, з поміж 99 попередній відбір пройшли 65, а експертами (як і передбачено конкурсними умовами) було відібрано 20 учасників.
Про місце проведення
Цього року Школа вперше відбулася на базі Оздоровчого комплексу «Люстдорф», який є структурним підрозділом НСТДУ і розташований у м. Одеса (Чорноморка) в 200 м від Чорного моря. Саме на базі комплексу протягом 7-13 серпня 2020 проживали та навчалися наші «школярі».
Куратор та тренери Школи
Взяти на себе місію куратора Спілка запросила Євгена Лавренчука, головного режисера Одеського національного академічного театру опери і балету, педагога, продюсера, ректора Першої української школи театру і кіно, заслуженого діяча культури Польщі, видатного діяча культури держави Ізраїль. Це не перша наша співпраця з митцем. На запрошення НСТДУ у липні 2020 головний режисер Одеської національної опери брав участь у першій резиденції ІІ Лабораторії драматургії НСТДУ як запрошений тренер.
Євген Лавренчук, куратор Великої літньої школи НСТДУ
Для Великої літньої школи Євген радо запропонував програму авторського курсу, яка була поділена на блоки. У перший же день навчання, окрім знайомства з куратором, «школярі» приступили до навчання з тренером Борисом Кривцем, режисером, коучером театральних практик, головним педагогом Першої української школи театру і кіно. Блок вправ Бориса був орієнтований на розкріпачення психофізичного апарату актора за допомогою пластичних практик. Вправа, що найбільше запам’яталась учасникам і про яку вони неодноразово згадували у відгуках – це вивільнення власного звіра за допомогою пластики та звуку «хо».
Сам же тренер у своїх враженнях від знайомства з учасниками зазначив наступне:
«Не дивлячись на те, що всі вони мають різні школи, різний досвід, вони стали одним цілим організмом, який повністю випромінює дуже круту енергію. Це енергія шаленого бажання вчитися. Від цього приємно, адже ти розумієш, що кожне твоє слово, як зерно у землю, сіється і починає проростати. За ці 7 днів вони для мене проросли, як паросток».
Борис Кривець, тренер та учасники Великої літньої школи НСТДУ
Актор як музичний інструмент
Не лише пластикою брали Одесу наші актори, а й голосами. Від другого дня навчання свої правила у стінах тренувальної зали встановлювала ще одна тренерка Великої літньої школи НСТДУ Лілія Кривець, педагогиня сценічної мови, авторка курсу української орфоепії, коучерка мовних практик, викладачка Одеського театрального училища.
Лілія Кривець, тренерка та учасники Великої літньої школи НСТДУ
У перший же день знайомства з Лілею, ми поцікавились, чи потрібний буде музичний супровід для занять, на що отримали відповідь: «Сьогодні вони – моя музика!». Артикуляційні експрес-вправи для постановки звуку, дихання, скоромовки, підзвучка етюдів… Усе це і більше практикували учасники під «деригуванням» Лілії. Не стримуючи своїх емоцій, у фіналі занять учасники відверто зізнавались у захваті від підходу та методики тренерки. І сама Лілія у перший же день зустрічі з ними опублікувала на своїй сторінці у соцмережах відгук, в якому написала й про свої враження:
Зустрічі з куратором Євгеном Лавренчуком учасники описували одним словом: «Космос!». Це не дивно, адже вони були наповнені особливою енергетикою. Теоретичний блок включав в себе вправи на побудуву візуальних емоційних образів. Вони, за словами Євгена, допомагають винайти власний механізм творчої фантазії. Щодо практичних занять, запам’ятались вони чи не найбільше: в чотирьох серіях відео, які ми пропонуємо переглянути наприкінці цього матеріалу, «школярі» неодноразово говоритимуть про суфійський тренаж, суфійські обертальні танці, який практикували з Євгеном.
«Той запал позитивної енергії, який я бачив з першого дня в усіх учасників, заради таких моментів варто жити! Я б побажав їм лише одного: розвиватися, ніколи не гамувати, вчитися далі. Сьогодні актор – це людина, яка постійно перебуває в пошуку. Шукаючи нових методик, інструментів, засобів та тренінгів. Бажаю не зупинятися, і тільки тоді можна буде триматися на плаву. Ми сьогодні живемо у дуже конкурентній ситуації, коли ти є, або коли тебе немає», – Євген Лавренчук, куратор.
Останній день занять відбувся під гаслом «довіряй партнеру». Саме цей урок учасники Школи засвоювали під час крайньої зустрічі з куратором та тренерами. А після – традиційне вручення сертифікатів і статус випускників проєкту Великої літньої школи Національної спілки театральних діячів України.
Не навчанням єдиним: СПІЛКУвання, іменинний торт та море!
Не зважаючи на те, що з тренувальної зали учасники йшли у досить пізній час, адже їхніх графік був розписаний з 15:00 до 22:00, СПІЛКУвання в «позакласний» час продовжувалось під дахом літнього театру на території комплексу. Встигали поговорити про театральні новини, виконувати домашку у групах, і навіть грати в настільні ігри.
Чим займались учасники в першу половину дня, запитаєте ви? Ми потурбувались про те, аби поєднати приємне з корисним. Тож день розпочинався з хвиль Чорного моря та сонечка. До речі, й тут Спілка не прогавила можливості і закарбувала ці щасливі моменти на згадку для них самих:
Варто пригадати про ще одну приємну традицію Школи. Вже не вперше на наших проєктах «школярі» святкують свої Дні народження. Винятком не стала й Велика літня школа НСТДУ 2020. Вітаючи Інну Амброзієву, актрису Луганського обласного академічного українського музично-драматичного театру подарували фірмову футболку НСТДУ, а учасники – квіти. А ще море дружніх обіймів та побажань на адресу іменинниці.
За 7 днів двадцятка акторів стала справжньою родиною. Тож прощання вирішили зробити таким, аби точно не забути. В останній день, за ініціативи самих учасників, відбулася прощальна open air вечірка на території комплексу. Вона припала на День народження ще одного учасника – Дениса Федєшова.
Неодноразово наші актори говорили про те, що конкурсним відбором Спілці вдалося зібрати ідеальну театральну трупу. Пообіцяли, що в майбутньому обов’язково зберуться тим самим складом для реалізації проєкту. Беремо з них слово 😉 Хто знає, можливо за режисуру візьметься й сам Євген Лавренчук?)
Спілка завершила свою роботу в Одесі. Завдяки ініціативам Голови НСТДУ Богдана Струтинського ми втілюємо краще для українського театру всією спілчанською командою. І Літня школа вкотре це підтвердила!
Щиро дякуємо коучам школи за прокачку тіл, голос і мислення наших учасників, за знання і досвід, які вони передавали протягом тижня. Вчились, створювали, творили, знаходили, відкривали, довіряли, сумнівалися і любили разом.
Перший рівень авторської методики Євгена Лавренчука в рамках Великої літньої школи НСТДУ опановано. Попереду нові знання та відкриття!
Висловлюємо щиру подяку адміністрації нашого дому та «тренувального табору» ОК «Люстдорф» та директору Одеського культурного центру Михайлу Журавлю за допомогу у вирішенні організаційних питань!
Що ще? Єдине: включайтеся у #СПІЛКУвання!
Добірка відео з Великої літньої школи НСТДУ 2020 (Одеса):
Матеріал, фото та відео: Анна Метанчук