Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Івана Франка – 2018

Фото: Мілана Шидловська, Василь Процюк

Як пройшов Конкурс «Читаємо Франка» – 2018?

28-29 травня у Будинку актора відбувся Всеукраїнський конкурс професійних читців ім. І. Франка – «Читаємо Франка», заснований і організований Національною спілкою театральних діячів України. Цього року Конкурс пройшов за підтримки Львівського товариства у Києві та Івано-Франківського земляцтва.

Метою конкурсу є популяризація творів класика української літератури, вдосконалення та підвищення виконавської майстерності читців, підтримка обдарованих молодих виконавців. Ми хочемо вивести конкурс на новий, якісно вищий рівень, залучити молодь до творчого переосмислення класики, почути та побачити нові трактування, свіжі ідеї.

Конкурс відбувся у два етапи:

  1. Відбіркові тури до 2 квітня 2018 року провели міжобласні відділення у своїх регіонах.
  2. Фінал конкурсу відбувся у Києві.

Фінал Конкурсу  вперше також пройшов у два тури: І тур предбачав виконання творів Івана Франка, різноманітних за змістом, жанром та стильовими ознаками, ІІ тур – виконання творів української сучасної поезії і прози.

Учасники Конкурсу тут

Члени журі тут

 

Вітаємо переможців

– I премія – Росчіс Андрій (м. Львів, Львівський національний університет ім. І. Франка);

– II премія – Бондар Євген (м. Чернігів, Чернігівський обласний академічний український музично-драматичний театр ім. Т.Г.Шевченка);

– III премія – Надутченко Володимир (м. Київ, Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого);

Цього року переможцям була передбачена грошова винагорода. Дякуємо Львівському товариству у Києві та Івано-Франківському земляцтву.

А також дякуємо нашим партнерам за приз-відзнаки члена журі Всеукраїнського конкурсу професійних читців імені Івана Франка заслуженої артистки України Лариси Недін – співпраця з «Українське радіо культура» UA: Суспільне:

  1. Гордійчук Софія (м. Київ, Київський центр мистецтв «Новий український театр»);
  2. Романюк Богдан (м. Івано-Франківськ, Навчально-науковий інститут мистецтв ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника»);
  3. Скрипка Микита (м. Харків, Харківський національний університет мистецтв ім. І. Котляревського);
  4. Таран Руслан (м. Біла Церква, Київський академічний обласний музично-драматичний театр ім. П. К. Саксаганського).

 

Богдан Струтинський

На відкритті Конкурсу Голова НСТДУ Богдан Струтинський зазначив: «Я вірю в те, що Слово поетів дає енергію і рух вперед. Я дуже хочу, щоб такі конкурси були потребою не тільки фахових, професійних людей, а й для звичайного глядача ставали необхідною, національною потребою.

Під час різних наших мистецьких подій ми завжди проводимо Національні читання. В минулому році під час Міжнародного фестивалю мистецтв «Карпатський простір» – це були «Франкові читання», в цьому році – ми виконували Ліну Костенко. Завжди долучалися посли, політики, міністри освіти, міністри культури. І я безмежно радів з того, як вони це виконують.

Нічого не буває просто так. Має бути сила, яка організовує та єднає людей. Саме така сила закладена у Слові Івана Франка. Отож, всім натхнення та успіхів!».

Після виступів конкурсантів журі мало можливість не лише оцінити виконання творів, а й поспілкуватися з учасниками, дати їм цінні та корисны поради. Наприклад, Петро Панчук звертав увагу на важливість розуміння для кого ви говорите це чи інше слово. На жаль, багато хто сьогодні і вчора не знали для кого вони читають.

Підлісна Любов закликала звернути увагу на лекційну чіткість, на правильну вимову, щоб завжди збагачувати українську мову, а не обідняти її.

Лариса Недін: «Треба привносити у форму зміст, і вміти дивувати, залишаючись сучасними. І для того, щоб читати сьогодні самостійно зі сцени, треба бути переконливим і мати величезний культурний рівень. Заполонити все собою».

Не менш цікавою подією був і Вечір вшанування пам`яті І. Франка – «Читаємо Франка», який відбувся 29 травня о 19.00 у Будинку актора. Вечір був приурочений до роковин смерті Великого Поета, адже 28 травня 1916 року він відійшов у вічність.

На вечорі був присутній онук Великого Поета – Франко Роланд Тарасович. Він зазначав: «Я Вам дякую за таку шану Великого Українця, Великого Поета – Івана Франка. За розуміння головних задач, які стоять перед Україною і які створюють справжню країну. Виховати щирих українців можна лише на справжньому Слові. А саме таке Слово продукував Франко».

Окрім виступів переможців Конкурсу «Читаємо Франка», у концерті взяв участь Великий дитячий хор Українського радіо (незмінний керівник і головний диригент хору – заслужена артистка України Тетяна Копилова).

Хор заснований 1980 року. Складається з двох вікових груп: молодшої – від 6 до 10 років та старшої – від 11 до 16 років. Специфіка хору – записи до «золотого» фонду Українського радіо.

Цей колектив виступає у найкращих концертних залах Києва: Національній філармонії, національному палаці «Україна», Національній опері. Він постійно бере участь в авторських концертах українських композиторів, акціях «Людина року», «Золота фортуна тощо.

Хор Українського радіо – лауреат міжнародного конкурсу-фестивалю «Артеківські зорі», постійний учасник київського клубу хормейстерів “Тоніка”, багаторазово брав участь у хорових конкурсах Європейської телерадіомовної спілки. Останнім часом до гастрольної карти Великого дитячого хору долучились багато міст України, Росії, Югославії, Франції. З колективом працюють диригенти: Г. Трофімова, О. Барановська, концертмейстери І. Махріна, Г. Куліковська, Н. Михайленко, старший адміністратор І. Нікітіна.

Хедлайнером Вечору виступив львівський етно-гурт «ЯгОди».

ЯгОди – молодий, український музичний етно-гурт, створений у червнi 2016 року. Лідер гурту, Зоряна Дибовська  – актриса Львiвського академiчного театру iм. Лесi Українки. А також: Станiслав Кирилов, Мочарська Валерiя, Лешишак Софiя, Позняк Веронiка (Вероніка Позняк).

Гурт використовує укpaїнськi автентичнi та народнi балканськi пiснi. Пісня виконується в автентичнiй манерi i поєднується зi звучанням різних музичних iнструментiв.

Брали участь:

Весна 2017- Сувалки (Польща), фестиваль Мушелькi Вiгер (перше мiсце)

Лiто 2017-фестиваль Лудинє (Косiв)

Лiто 2017-фестиваль Тустань

Осiнь 2017-Запорiжжя, Марiуполь, Краматорськ

Запорiжжя – спiвали для солдат у зонi АТО, Марiуполь виступали на День української писемності

Краматорськ – виступали на фестивалi Кальмiюс

Весна 2018 Чехiя – співали на театральному фестивалi Zlom Vaz (Прага) та днях української культури у Плзенi (Чехія).

 

Дякуємо всім за участь у Конкурсі і Гала-концерті! Дякуємо, що творите історію Українського Поетичного Слова. Дякуємо за включення у СПІЛКУвання!