Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
Море кохання на Конкурсі імені Івана Франка 2023

XVIII Всеукраїнський конкурс молодих акторів імені Івана Франка через повномасштабну війну знову відбувся онлайн. 2023 року конкурс присвячений любові і коханню. Організатори, Національна спілка театральних діячів України, зазначили: «Ми добре зрозуміли, як це ненавидіти, але й усвідомили, що значить любити. Про любов сказано і написано чимало, але не забагато. Тож нехай буде більше любові, більше кохання і більше ніжності цього року».

Конкурс проводиться щороку з метою популяризації українського театрального мистецтва і української літератури (як сучасної, так і класичної), розвитку мистецтва художнього слова, підтримки обдарованої молоді та підвищення авторитету акторської професії. Він спрямований на заохочення акторів театрів і студентів вищих навчальних закладів культури та мистецтва до вдосконалення своїх професійних навичок.

У конкурсі мали право брати участь як професійні актори театрів та концертних організацій (до 35 років), так і студенти вищих навчальних закладів культури та мистецтв (від 15 років). Відповідно журі оцінювало учасників у двох категоріях: юніори (студенти) та професіонали.

 

 

Цьогоріч на конкурс подано 88 заявок. Це менше, ніж 2022-го (91 заявка) і 2021-го (141 заявка), але більше ніж 2020 року (75 заявка). Через невідповідність деяких відео до розгляду прийнято – 84 заявки. А це на 4 більше, ніж торік. Юніори виявилися більш активними – 63 заявки, а від професіоналів лише 21 заявка. І традиційно переважає жіноча аудиторія серед заявників (59) над чоловічою. Крім того, було 3 дуети. Серед юніорів представники 13 навчальних закладів, а найбільша кількість їх з КНУКіМ (12), КУК (12) та ХНУМ ім. І. Котляревського (9).

Про вибір текстів

Лідерство серед авторів посів Сергій Жадан (7 виконавців обрали його твори). Друге місце по популярності розділили між собою Іван Франко, Леся Українка, Ліна Костенко та Юрій Іздрик (по 6 виконавців). Одразу за ними – Василь Симоненко і Тетяна Власова (по 5 виконавців).

Журі

До складу цьогорічного журі увійшли 5 провідних і популярних акторів театру та кіно.

Їхні очікування від Конкурсу:

Леся Самаєва – кіноакторка (фільми «Хайтарма», «Скажене весілля», «Пекельна Хоругва, або Різдво Козацьке» та ін.), телеведуча, акторка Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра, заслужена артистка України:

«”Людина нібито не літає , а крила має” … У наш час неймовірних психологічних потрясінь як ніколи потрібен емоційний сконцентрований посил Всесвіту. Наше висловлювання… Тож поезія – найкращий помічник. Саме поезія дає стислопотужний, сконцентрований, зібраний у єдине творчий вибух. Дає “крила” людині… А що до ліричної теми? Любов, кохання – це те, що завжди дає нам смак життя. Ми живемо та закохуємося навіть під ракетними обстрілами. Точніше живемо та кохаємо емоційніше та потужніше, бо усвідомлюємо цінність кожної хвилини. Тому хочеться, щоб наш конкурс цього року був творчим виплеском та квітами надії, які ми простягаємо одне одному».

Дмитро Олійник – актор київських театрів «Золоті ворота» та Драми і комедії на лівому березі Дніпра, кіноактор (серіал «І будуть люди», фільми «Будинок Слово», «Крути 1918», «Таємний щоденник Симона Петлюри» та ін.):

«У ці складні часи для нашої країни дуже загострилось наше сприйняття реальності, загострились наші відчуття і почуття. Ми стали більш стійкими, сильними, міцними, але водночас і більш вразливими та чуттєвими. Та ми не втратили найголовнішого – здатність любити. Поезія – це любов, закодована в букви, слова та рими. Вона прокладає місток між тим, що ми відчуваємо та як ми можемо це висловити. Ми маємо чудові зразки інтимної лірики як у класиків, так у сучасних українських авторів. Очікую від учасників щирості, чесності, розуміння сказаного та небайдужості».

Віталій Ажнов – актор Національного драматичного театру імені Івана Франка, кіноактор («Гуцулка Ксеня», «І будуть люди», «Вірити», «Кава з Кардамоном» та ін.), викладач сценічної мови:

«Це прекрасно, що в нинішніх наших реаліях відбуваються такі конкурси. Бо у будь-якому випадку це нас збагачує і просвітлює, а також, сподіваюся, надихає молодих акторів та студентів. Мені б дуже хотілося побачити комбінації сучасної і класичної української поезії. Цікаво почути вірші інтимної лірики в умовах війни. Бажаю всім учасникам успіху і здорової конкуренції».

Марина Кошкіна – акторка Національного драматичного театру імені Івана Франка, кіноакторка («Захар Беркут», «Віддана», «Із зав’язаними очима», «Снайпер. Білий ворон» та ін.):

«Що я очікую від конкурсу? Чуттєвої зустрічі, чуттєвого читання, справжніх живих емоцій… Щоб кожен учасник у першу чергу розумів, про що розповідає і щоб воно співпадало з його поглядом на життя. Мені б хотілося, щоб думка була попереду слова. Для себе особисто – відкриття нових імен серед поетів та поетес, серед молодих акторів та акторок. Хочеться, щоб учасники нічого не вдавали, були самі собою і просто передавали думки обраних авторів. Бо прекрасне завжди є простим і зрозумілим».

Надія Левченко – акторка Івано-Франківського театру ім. Івана Франка, кіноакторка (фільми «Відблиск», «Інший Франко», «Шляхетні волоцюги», серіал «Черговий лікар»), заслужена артистка України:

«Музи не мають мовчати! І зараз, завдяки нашим захисникам, що тримають над нами мирне небо, ми просто зобов’язані відроджувати, творити, жити і закохувати у наше слово, пісню увесь світ. Все починається з любові. Тому тема цьогорічного конкурсу, я думаю, ще раз нагадає нам про це. Нехай лунає яскравим сплетінням класична і сучасна поезія, відкриваються нові обличчя, змісти, почуються нові, а може давно забуті рядки. Все це наш – культурний фронт. Тож нехай це буде ще одна міцна цеглина у нашу перемогу».

Отже, імена лауреатів Конкурсу імені Івана Франка 2023 за версією журі

Переможці. Юніори:

І премія – Наталя Телли (Київський університет культури, 76 балів). Наталя прочитала твір  Дениса Мандзюка «Завів коханку».

ІІ премія – Валерія Миргородська (Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого, 44 бали). Валерія прочитала вірш Михайля Семенка «П’єро кохає».

Переможці. Професіонали:

І премія – Марія Стопник (Творче об’єднання «Amæntes», 66 балів). Марія прочитала композицію з віршів Юрія Іздрика.

ІІ премія – Максим Самчик (Київський академічний театр драми і комедії на Лівому березі Дніпра, 60 балів). Максим прочитав твір Андрія Любки «Ти прокинешся зранку і скажеш».

Спеціальною премією від Віталія Ажнова «за неординарність» відзначений Ярослав СЕМЬОНОВ, студент Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського, за виконання вірша Юрія Іздрика «Жовтаве світло астрономів місяця…».

Результати глядацького голосування

Організатори отримали майже 4000 тисячі відповідей у голосуванні та більше 4700 переглядів відео у YouTube.

Переможницею глядацького голосування стала студентка Київського університету культури Тетяна Ворошиловська з 529 голосами та кількістю переглядів на YouTube – 581 (на момент закриття голосування).

Серед юніорів відзначено Анну Бабич (500 голосів та 569 переглядів), а серед професіоналівАнгеліну Грищенко (488 голосів та 717 переглядів).

НСТДУ дякує усім учасникам та учасницям за активну участь, за вибір цікавої літератури та любов до поезії, за креативні підходи у зйомках. А також членам та членкиням цьогорічного журі за уважність у переглядах, за відповідальність у відборі, за небайдужість і підтримку творчої молоді.

Відео учасників цьогорічного конкурсу: юніори і професіонали.

З іменами лауреатів попередніх років конкурсу можна ознайомитись за лінком.

Відгуки журі про Всеукраїнський конкурс молодих акторів імені Івана Франка 2023: