З 26 червня по 1 липня 2024 року Національна спілка театральних діячів України організувала для студентів Харківського національного університету мистецтв імені Івана Котляревського навчальний табір, який складався з тренажів, лекцій, майстер-класів з акторської майстерності, сценічної мови і пластики. У ньому брали участь 19 студентів – акторів та режисерів драматичного і театру ляльок 1-го і 2-го курсів, які через війну змушені другий рік навчатися онлайн.
Голова НСТДУ Богдан Струтинський: «Ідея цього табору народилася швидко і легко. Так само легко ми знайшли підтримку у друзів з Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника. З цим університетом та його Навчально-науковим Інститутом мистецтв Спілка проводила спільні заходи і завжди знаходила підтримку. Сподіваюся, що ініціатива НСДТУ, яка об’єднала три мистецькі навчальні заклади з Києва, Харкова та Івано-Франківська, переросте в потужний проєкт з обмінів між цими вишами. Наші діти заслуговують бути почутими, отримати хорошу освіту і мати омріяну професію».
Проєкт підтримав ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда. Університет надав затишне житло і зручне приміщення для тренажів.
Перший день табору пройшов в актовій залі Навчально-наукового Інституту мистецтв ПНУ. Привітати, підтримати і побажати доброї роботи прийшов директор Інституту Володимир Федорак: «Ми раді вітати вас на Івано-Франківщині. Дякуємо Спілці за чудову ініціативу і, сподіваюся, цей проєкт буде відбуватися щороку. Навчайтеся! Спілкуйтеся! Відпочивайте!»
Першого дня психо-фізичні тренажі проводили четвертокурсники Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого – Андрій Баландюк і Андрій Нещерет (курс Богдана Струтинського). Вони провели майстер-класи на увагу, ритм, взаємодію з партнерами, на дихання, фізичну координацію, з якими познайомилися під час навчання в університеті. А саме тренажі від Маттео Спіяцці, вправи з акторського тренінгу Єжи Ґротовського та Єудженіо Барби. Наприкінці було багато спілкування і розмов між студентами на тему професії, навчання, акторських технік. А ввечері студенти переглянули виставу «На західному фронті без перемін» в Івано-Франківському національному театрі.
У першій половині другого дня табору учасники табору мали тренажі з Андрієм Баландюком. А саме робили вправи на позбавлення фізичних затисків за методом Лі Страсберга та Єудженіо Барби. Далі майстер-клас зі сценічного руху провела танцівниця і хореографиня Божена Конєва. Вона провела практики на тілесну взаємодію, на приділення уваги своїм відчуттям і як управляти ними, впливаючи на власну артистичну виразність. Комплекси вправ базувались на розвитку дихання, відчутті ваги та вмінні оперувати частинами тіла, як функціонально, так і креативно, як у взаємодії, так і самостійно. А ввечері студенти переглянули виставу «Мертві без поховання» в Івано-Франківському національному театрі.
На третій день табору студенти спершу мали тренаж з акторкою Івано-Франківського національного театру Надією Левченко. Почали з медитації на зосередження, увагу і витримку. Потім були вправи на координацію, переключення внутрішнього стану, на колективне звучання голосу. Тренаж оснований на школі Єжи Гротовського. У другій половині дня лекцію про сучасний український театр – тенденції, вектори розвитку – провела театрознавчиня Ірина Чужинова. Говорили про сучасних українських режисерів і постановки, які заслуговують уваги, а також до яких жанрів та драматургії тяжіють театри сьогодні. Потім екскурсію театром провела завідувачка літературною частиною Франківського драмтеатру Леся Зьола. І ввечері студени переглядали виставу «Підступність і кохання».
Четвертий день табору почався з тренажу зі сценічної мови, який провела викладачка Навчально-наукового Інституту мистецтв ПНУ Надія Кукуруза. Студенти робили вправи на дихання, правильну вимову звуків, на посил голосу, зі скалкою, м’ячем, працювали зі скоромовками. Після обіду учасники табору мали екскурсію Івано-Франківським театром ляльок, яку провели акторка Ольга Гнатюк і завідувачка літературною частиною Марія Бойчук. А ввечері студенти переглянули виставу «У джазі тільки дівчата» Франківського драмтеатру.
У першій половині п’ятого дня табору студент(к)и займалися сценічною мовою з Надією Кукурузою. Спершу зробили гімнастику артикуляційного апарату, потім вправи на дикцію, резонатори та регістри. Завершили композицією з текстами на прикладі «Ярмарку» Остапа Вишні. Після обіду психо-фізичний майстер-клас провів актор Київського театру драми і комедії на лівому березі Дніпра Олег Стефан. Учасники робили вправи на відчуття свого тіла в просторі, на баланс, дихання. Далі була робота з партнерами, на довіру, на взаємодію. Наприкінці було вільне спілкування: актор відповідав на питання. Ввечері студенти переглядали виставу Франківського драмтеатру «Гуцулка Ксеня».
На шостий день табору ще один психо-фізичний тренаж учасники мали з актором Олегом Стефаном: вправи у парах на баланс і розслаблення тіла, довіру до партнера, взаємодію, вправи на перетікаючі рухи як танок. У другій половині дня студенти були на екскурсії містом, яку організував для них директор Інституту мистецтв ПНУ Володимир Федорак. Провів екскурсію доцент ПНУ Тарас Маланюк. На цьому табір завершився і студенти поїхали додому.
Хочемо подякувати ректору Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника Ігорю Цепенді за багаторічну підтримку усіх ініціатив НСТДУ, за розуміння важливості розвитку культури і мистецької освіти і за допомогу в організації цьогорічного Табору. Дякуємо директору Навчально-наукового Інституту мистецтв ПНУ Володимиру Федораку за гостинність та підтримку проєкту. Подяку висловлюємо Франківському драмтеатру за надані місця для студентів на виставах. За цікаві екскурсії вдячні обом Франківським театрам – драматичному і ляльок, а також доценту ПНУ Тарасу Маланюку.
Дякуємо усім тренерам і тренеркам – Надії Левченко, Олегу Стефану, Надії Кукурузі, Божені Конєвій, Ірині Чужиновій, Андрію Нещерету та Андрію Баландюку, що поділилися своїми знаннями і вміннями зі студентами. А також учасникам за добру роботу на майстер-класах. Сподіваємося отриманий досвід допоможе вам у подальшому навчанні.