Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
ІІ Київський музейний форум: час оновлень

2 дні, 4 лекційно-практичних модулі, 15 лекторів та понад 100 учасників з усієї України – це статистика ІІ Музейного форуму, що тривав у Києві з 9-10 грудня 2019 р. (організатор – Національна спілка театральних діячів України).

Без новітніх технологій створити сучасний музей неможливо. Тому варто розпочинати із цікавих проектів, що зможуть популяризувати музейні цінності та показати їх по-новому.

Другий рік поспіль Київський музейний форум стає повноцінним майданчиком обміну досвідом для фахівців музейної справи з усієї України. Діалог розпочатий і започаткований минулого року ініціатором проекту, Головою НСТДУ Богданом Струтинським про потребу реформ в управлінні музейною справою продовжили цього року у більш розлогому форматі.

Окрім надійної підтримки Департаменту культури КМДА, завдяки якому Форум реалізується вже вдруге, партнерами проекту стали Педагогічний музей УкраїниНаціональний музей Тараса Шевченка та Музей «Становлення української нації». Саме завдяки цій міжсекторальній співпраці вдалося розширити програму Форуму, що дозволило учасникам взяти участь в загальному обговоренні найбільш актуальних питань, пов’язаних з функціонуванням музеїв, та долучитись до практичного обміну досвідом під час групової роботи з їх подальшою презентацією.

Робота Форуму була поділена на 4 основних модулі:

Перший з них було присвячено темі «Сучасний музей як простір для життя». Модератором блоку був Михайло Зубар – завідуючий науково-дослідного відділу виставкових проектів, видавничої справи, дитячих та музейних програм та зв’язків з громадськістю Національного музею Тараса Шевченка. Маючи успішний довід впровадження ідеології музею як “третього місця” в Україні, Михайло презентував публічну програму музею, як інструменту творення публічного ком’юніті-центру.

Тему «Третього місця – майбутнього сучасного музею» продовжив гість з Польщі Дмитро Панто – головний фахівець наукового відділу Музею Другої Світової війни, доктор історичних наук: «Починаючи з середини 2000-х років відкриваються перші сучасні музеї, так звані наративні музеї. Музеї відкривають свої двері і виходять у передмузейний простір. І це не може не тішити». Багато йшлося про можливості сучасного музею як наративно-партиципативної інституції, історію і сучасні тенденції в сучасному музеєзнавстві, зокрема про досвід становлення музею у Польщі та сприйняття його польським суспільством.

Про успішний досвід впровадження інноваційних технологій в українських музеях та досвід реалізованих музейних стартап-проектів в Україні йшлося під час другого модулю «Цифрові технології в музеях». До обговорення були запрошені:

  • Кирило Покутний, Sensorama;
  • Тая Кабаєва, режисерка анімації, VR artist, art-mentor Carbon;
  • Костянтин Кулешов, Touristl;
  • Ярослав Каплан, студія іммерсивних технологій Immersense;
  • Валерій Галан, автор та засновник Музею «Становлення української нації»;
  • Андрій Котлярчук, директор державного історико-культурного заповідника «Тустань».

Модераторка: Катерина Рай, мистецтвознавиця, дослідниця сучасного візуального мистецтва. Кураторка M17SculptureProject, членкиня Конгресу активістів культури України та НСХУ, експертка Українського культурного фонду.

Другий день Київського музейного форуму було присвячено визначенню цільової аудиторії, сучасним напрямкам комунікації, методам впливу на аудиторію через соціальні мережі та нові тренди розвитку медіа в музейній справі, пошуку партнерів і грантодавців. Так третій та четвертий освітні модулі отримали назву «Стратегії розвитку та розширення аудиторії, інструменти роботи з цільовою аудиторією» та «Адвокація і можливості для фінансування та реалізації спільних проектів». Ключовими спікерами другого дня були:

  • Олена Палівода, керівниця напряму міжнародної співпраці НСТДУ, експертка з питань комунікації проекту ЄС «Регіональний механізм розвитку громадянського суспільства країн Східного партнерства»;
  • Діана Груць, PR-менеджерка Музею «Становлення української нації»;
  • Ольга Балашова, заступниця генеральної директорки з питань розвитку Національного художнього музею України.
  • Олена Правило, голова Конгресу активістів культури та Асоціації активних громадян;
  • Мілена Чорна, провідний фахівець аналітичного відділу, Український культурний фонд;
  • Юрій Кірушок, програмний менеджер House of Europe;
  • Ольга Клебанська, менеджерка, Мистецький арсенал.

НСТДУ висловлює щиру подяку спікерам, завдяки конструктивним порадам яких доведено: сучасний і цікавий музей в Україні – це не просто мрія, а цілком реальна історія, яку варто починати втілювати вже сьогодні.

Щиро бажаємо «форумівцям» цікавих трансформацій та надійних партнерів-однодумців в реалізації нових ідей і, до зустрічі наступного року на ІІІ Київському музейному форумі!