Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
Друга Відкрита сцена – вдруге підкорена сходинка недержавними

А яким був ваш другий вікенд вересня? Бо те, що робили понад 1000 киян, ми точно знаємо!

13-15 вересня 2019 року своє продовження мав Всеукраїнський фестиваль недержавних театрів «Відкрита сцена» заснований 2018 року за ініціативи Голови Національної спілки театральних діячів України Богдана Струтинського з метою підтримки розвитку українського недержавного театрального сектору. Вже другий рік поспіль «Відкрита сцена» відбувається за підтримки Департаменту культури КМДА.

«Спілка робить багато для того, аби люди в театрі були відкритими. Як ті, що займаються театром так і ті, що приходять споглядати мистецтво. Це не просто фестиваль людей, які зібралися, як клуб за своїми уподобанням. Це люди, які обрали свій шлях і займаються саме недержавним театром. Тому те, що НСТДУ підтримує ці моменти, підтримує тих людей, які можуть показати своє мистецтво – це є великою наснагою до хорошої відкритості. На сьогоднішній день в підтримку недержавних театрів вірять дуже багато людей і сьогодні навіть ми, по лінії НСТДУ говоримо про затвердження на законодавчому рівні статусу недержавних театрів. Тому закликаю бути вас відкритими, заходити в ці відкриті двері фестивалю «Відкрита сцена» і памятати, що театр неможливий без його величності глядача. Все це робиться для вас! Фестиваль є демократичним і доступним для всіх, адже вхід на всі вистави безкоштовний. Всі, хто хочуть, можуть прийти подивитися, оцінити і навіть порівняти, адже це та сама альтернатива державному театру», – зазначив під час відкриття фестивалю Голова НСТДУ Богдан Струтинський.

Друга «Відкрита сцена» зазнала чимало змін. Умови та критерії конкурсного відбору, як і минулого року лишились незмінними. А от нові імена експертів, що обирали шістку фіналістів, цікаві нововведення та зміна локацій фестивалю 2019 року все ж були.

Долю заявників, а їх цього року було понад 40, визначали:

  • Ганна Веселовська – театрознавець, доктор мистецтвознавста, професор, керівник напряму експертно-аналітичної діяльності НСТДУ.
  • Анастасія Гайшенець – театрознавець, театральний критик і менеджер, програмний менеджер сектору перформативного мистецтва і театру Українського інституту.
  • Любов Ільницька – театрознавець, театральний критик, співробітниця журналу «Просценіум», викладач ЛНУ імені Івана Франка (кафедра театрознавства і акторської майстерності).
  • Віктор Рубан – перформер, танцівник, хореограф-дослідник, куратор і засновник Ruban Production ITP Ltd.
  • Ірина Чужинова – театрознавець, театральний критик, начальник аналітичного відділу Українського культурного фонду.

А відбувалося це наступним чином: головною умовою конкурсного відбору була подача заявником відеозапису вистави. За результатами їх переглядів експертами було обрано 7 вистав-фіналістів, що увійшли до фестивальної афіші:

  • baza.art people (м. Київ) з виставою «Second Floor»;
  • n’Era Dance Company (м. Київ) з виставами «Свідомість(ПІД)»/«Не мушу»;
  • Арт-проект «Театр на Перехресті» (м. Чернівці) з виставою «СНИ»;
  • Проект Сашка Брами (м. Львів) з виставою «Orpheus UA»;
  • Білиць Арт Центр (м. Київ) з виставою «Як вкрасти коня»;
  • Проект Сашка Брами (м. Львів) з виставою «Осінь на Плутоні».

baza.art people / «Second Floor»

n’Era Dance Company / «Свідомість(ПІД)»/«Не мушу»

Арт-проект «Театр на Перехресті» / «СНИ»

Проект Сашка Брами / «Orpheus UA»

Білиць Арт Центр / «Як вкрасти коня»

Саме ці колективи і репрезентували свої роботи наживо на сцені Київського муніципального академічного театру опери і балету для дітей та юнацтва, Сцені 6 та Сцені 77 Національної оперети України протягом 13-15 вересня 2019 р.

Нововведенням було і запровадження організаторами ГРАН-ПРІ фестивалю, який включає співфінансування 20 000 грн. від НСТДУ на реалізацію мистецького проекту переможця.

За одностайним рішенням журі ГРАН-ПРІ отримали львів’яни – проект Сашка Брами “Осінь на Плутоні”. Цією роботою переможці закривали мистецьку програму ІІ Всеукраїнського фестивалю недержавних театрів «Відкрита сцена».

Лауреати ГРАН-ПРІ – Проект Сашка Брами. Вистава “Осінь на Плутоні”

Оцінювати вистави наживо довелося п’ятірці фахівців:

  • Ганна Веселовська – театрознавець, доктор мистецтвознавства, професор, керівник напряму експертно-аналітичної діяльності НСТДУ;
  • Ірада Гезалова – головний режисер Гяджинського драматичного театру (Азербайджан);
  • Жуль Одрі – продюсер, режисер і художній керівник паризького театру Future Noir, головний режисер Івано-Франківського національного драматичного театру (Франція);
  • Віктор Рубан – перформер, танцівник, хореограф-дослідник, куратор і засновник Ruban Production ITP Ltd;
  • Кристина Шишкарьова – балетмейстер-постановник, віце-президент Всеукраїнської асоціації «Платформа сучасного танцю України», засновниця та художній керівник Totem Dance Group.

      «Ця підтримка дуже цінна для нас, і вона є дуже доречною на даному етапі, коли ми готуємо нову роботу. Тож, дякуємо!» – так скромно прокоментував свою перемогу Сашко Брама, режисер-постановник вистави.

Та «Відкрита сцена» – це не лише мистецька програма.

У межах супровідної програми всі бажаючі могли відвідати безкоштовний майстер-клас Жуля Одрі. А бажаючих виявилося стільки, що зустріч з режисером проводили двічі.

Жуль багато говорив про фізичну дію на театральному майданчику, ділився своїм досвідом роботи в Україні та Парижі, зокрема, над постановкою «Калігули» в Івано-Франківському національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка: «Знаєте, що мені дуже подобається в репетиціях? Це коли актор робить помилки. Бо коли актор виходить на майданчик і все робить досконало, йому немає чому вчитись і я, як режисер, йому не потрібен. Це схоже, на дві пляшки води: режисер – це повна пляшка, актор – напівпорожня. Протягом нашої роботи, я помалу наповнюю його своїми ідеями, порадами та знаннями. Коли ця «пляшечка», тобто актор, буде переповнений завершується робота над виставою. Саме тоді, акторові потрібно обнулятися і починати все спочатку. Таким є метод моєї роботи».

Майтсер-клас Жуля Одрі

14 вересня на Сцені 6 відбувся круглий стіл «Вікно можливостей для незалежних театрів» за участю членів журі. Порівнювали, аналізували та пропонували. Багато говорили про незалежні театри за кордоном на прикладі досвіду іноземних гостів фестивалю з Франції та Азербайджану. Зустріч під час круглого столу стала майданчиком для обговорення актуальних питань:

  • Кому цікавий незалежний театр?
  • Незалежний театр у конкурентному середовищі: як не загубитися серед інших та знайти власне обличчя?
  • Де шукати свого глядача?
  • Творчість і маркетинг – суперники чи друзі?

Спілка ще раз вітає переможців ІІ Всеукраїнського фестивалю недержавних театрів «Відкрита сцена» та дякує всім учасникам 2019 року: baza.art people, n’Era Dance Group, Арт-проект «Театр на Перехресті», Білиць Арт Центр за незабутній фестивально-театральний вікенд у Києві!

Дякуємо Департаменту культури КМДА за потужну підтримку в реалізації фестивалю, членам журі за чудову командну роботу та всім глядачам, які протягом трьох днів були з нами.

До наступної «Відкритої сцени» вже наступного року!

Фото: Artem Galkin