За ініціативи Голови НСТДУ Богдана Струтинського та у результаті спільної домовленості з UNIMA-Україна, 2021 року НСТДУ було прийнято рішення провести низку заходів присвячених до 100-річчя професійного театру ляльок в Україні.
З першим з них Спілка поїхала до Харкова. Це була Школа акторської та режисерської майстерності театру ляльок за участю українських і міжнародних фахівців, що тривала протягом 24-27 травня в Харківському будинку актора ім. Леся Сердюка. Як зазначив голова Міжобласного харківського відділення НСТДУ Ігор Арнаутов, свого часу саме в стінах Харківського будинку актора діяв театр ляльок, тож проведення Школи є символічним для приймаючої сторони.
Протягом чотирьох днів навчання та СПІЛКУвання 20 учасників працювали з:
– Світланою Бень, акторкою, режисеркою, співачкою (Білорусь, Мінськ).
– Павлом Гатіловим, українським театральним режисером, режисером-постановником Харківського державного академічного російського драматичного театру ім. О. С. Пушкіна.
– Оксаною Дмітрієвою, режисеркою театру ляльок, головною режисеркою Харківського академічного театру ляльок, заслуженою артисткою АР Крим.
Основну частину навчання учасники проводили в компанії хедлайнерки Школи Світлани Бень, практикуючи роботу з неживими предметами на увагу та фантазію. А однією з найцікавіших вправ від Світлани, до якої готувались і не вагаючись брались учасники, виявилась вправа «Портрет». Цей тренаж найкраще показав, як непоєднувані між собою предмети, обрані учасниками можуть стати частиною однієї цілісної композиції: «Ми звертаємось до цієї вправи, коли обмежені в застосуванні предметів на сцені».
«Я палка прихильниця Світлани і це дійсно неймовірно, що вона приїхала! Декілька років тому я бачила її виставу на фестивалі. Для мене було справжнім відкриттям те, що майже з нічого, з картону можна створити виставу. А ще синтез театру і музики в ігровій формі, який може бути цікавим не лише для дітей, а й для дорослих», – Валерія Замай, учасниця з Харкова.
«Найбільше враження справили тренажі Світлани Бень, які розкривають в тобі щось нове, сонцеподібне. Їй вдалося створити атмосферу єднання, яку я ще ніде не відчував! За декілька днів ми навчилися відчувати один одного без слів, інтуїтивно», – Антон Благій, учасник з Чернівців.
Розібратись в особливостях ігрового театру, роботи актора в живому плані, відмінностях методів роботи режисера в драмтеатрі та театрі ляльок допомагав Павло Гатілов, режисер-постановник Харківського державного академічного російського драматичного театру ім. О. С. Пушкіна:
«Лялька запрацює лише тоді, коли ви увімкнете на неї свою увагу. Так само і з актором в драматичному театрі. Саме тому я кажу про увагу як про ваш інструментарій. Я хотів розказати і показати вам, яким є ігровий театр та як його застосувати в театрі ляльок. Тож щиро сподіваюсь, що це знайде відгук у ваших серцях».
Кульмінацією став день СПІЛКУвання з Оксаною Дмітрієвою, головною режисеркою Харківського академічного театру ляльок.
На мікросцені театру Оксана та її вихованці з Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського представили роботу на твір «Серце граната» Лорки, демонструючи те, як їм вдається працювати з предметами, оживляючи неживе.
Оксана запропонувала нашим школярам взяти участь у експромті і створити свій натюрморт на тексти віршів Йосипа Бродського, Анни Ахматової та Сергія Жадана, використовуючи винятково предмети, які вони знайдуть у просторі театральної зали.
На завершення знайомства Оксана запросила учасників на вечірній перегляд її вистави «Діти райка» в театрі.
Такою була перша Школа акторської та режисерської майстерності театру ляльок НСТДУ, що відбулася у першій столиці України і по праву театральному місті Харкові.
Наша команда висловлює подяку прекрасній трійці тренерів Світлані Бень, Оксані Дмітрієвій та Павлу Ґатілову за насичені і неймовірно корисні чотири дні, світло, знання і настрій, яке несли і дарували нашим школярам.
Дякуємо всім службам Харківського будинку актора ім. Леся Сердюка НСТДУ та особисто його директору Ігорю Арнаутову за теплий прийом і забезпечення всіх умов для максимально комфортного перебування та навчання в його стінах.
Текст, фото та відео: Анна Метанчук