Сценічна мова – один з основних професійних засобів виразності актора.
Правильне дихання, підготовка м’язів, мовний апарат і слово, опанування правильною орфоепією та вимовою – необхідна складова професійної підготовки актора.
Напередодні новорічно-різдвяних свят Національна спілка театральних діячів України вирішила завершити цикл власних освітніх проєктів дводенним Практикумом зі сценічної мови.
У якості тренерки запросили Зоряну Дибовську – акторку, засновницю та учасницю етно-гурту “ЯгОди”, викладачку кафедри театрознавства та акторської майстерності ЛНУ ім. Івана Франка, викладачку сценічної мови та автентичного співу у “Шкільному театрі” УКУ, акторку Львівського академічного драматичного театру ім. Лесі Українки та Національного драматичного театру імені Марії Заньковецької.
Не вперше Зоряна приїздить до Києва на запрошення НСТДУ. Звістка та враження про минулорічний тренаж Зоряни під час Літньої школи акторської майстерності в Бучі розлетілась театрами схвальними відгуками. Тож ідея повтору окремого повноцінного практикуму зі сценічної мови з Зоряною Дибовською, була в планах Спілки вже чималий час.
За конкурсним відбором участь у ньому взяли 17 учасників, серед яких, професійні актори та студенти з різних куточків України. Заняття проходили у Арт-центрі ім. Івана Козловського Національної оперети України 14 – 15 грудня 2020 року.
Передаючи вітання від Голови НСТДУ Богдана Струтинського, Ольга Байбак – координаторка заходів НСТДУ зазначила, що Практикум – це своєрідний передноворічний подарунок для кожного з учасників. Адже цього разу з поміж претендентів було обрано винятково новачків, які раніше жодного разу не брали участі у освітніх заходах НСТДУ.
Сучасна театральна педагогіка пропонує різні методики виховання сценічної мови, але всі вони мають спільну методичну першооснову для вдосконалення мовленнєвої підготовки. У всіх мистецьких навчальних закладах «Сценічна мова» є профілюючою дисципліною у системі професійної підготовки актора. Та враховуючи невисокий рівень культури мовлення в реальному житті і на сцені, Зоряна запропонувала більш інтегровану експериментальну програму навчання для практикуму, що передбачає удосконалення не лише орфоепічних норм, а роботу над диханням та мовним апаратом. Голосова та енергетична підзарядка від Зоряни була насичена вправами, на кшталт «ліфт», скоромовками, а ще, батлами тарабарщиною.
Окрім мови, практикували відтворення народних пісень у автентичному вигляді, тобто без композиторської обробки, з усіма інтонаційними нюансами.
До своїх театрів учасники повернулись не з порожніми руками, а, за традицією, із сертифікатами випускників наших освітніх проєктів.
Спілка щиро дякує тренерці Зоряні Дибовській, за ту енергетику, яку вона подарувала «школярам» протягом цих 12 годин практики.
Серед учасників були педагоги мистецьких ВНЗ і ми щиро сподіваємось, що отримані навички на практикумі НСТДУ допоможуть їм підсилити власні методики викладання.
Вітаємо новачків у лавах #НСТДУ і до зустрічі вже у наступному 2021 році на нових заходах!