Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
Робоча група недержавних театрів при НСТДУ

6 березня НСТДУ провела у Київському національному академічному театрі оперети круглий стіл на тему: «Діяльність недержавних театрів: проблеми та тенденції розвитку». Участь у заході могли взяти всі бажаючі, реєстрація була відкрита для всіх. Якщо ми не звернулися до когось особисто, це не означає, що ми виступаємо проти Вас або забуваємо про Вас! Ми ще раз наголошуємо, що кожен з причетних до справи недержавних театрів може надіслати свої пропозиції у письмовому вигляді на електронну адресу Спілки: info@nstdu.com.ua.

За підсумками круглого столу була сформована робоча група недержавних театрів при Національній спілці театральних діячів України. 20 березня у Київському національному академічному театрі оперети відбулася перша зустріч робочої групи недержавних театрів при НСТДУ. Учасники: Ірма Вітовська, Заступник Голови НСТДУ, керівник напряму креативних проектів та недержавного театрального сектору; Андрій Палатний, Олена Салата, Діана Айше, Юлія Федів, Павло Юров (представники Європейської театральної конвенції), Ден Гуменний, Олександр Фоменко, Ярослава Кравченко, Дмитро Саратський, Сергій Перекрест, Ігор Білиць (представники недержавних театрів Києва). Ваше ім`я може поповнити цей список. Ви можете приєднатися до наступного збору робочої групи недержавних театрів.

Важливі питання, які обговорювалися 20 березня і подальший план дій:

1. Потреба статусу недержавного театру.

Зокрема є пропозиції визначити недержавний театр як «ТОВ» – товариство з обмеженою відповідальністю. Це може відокремити незалежні колективи від державних, які в більшості є театрально-видовищними закладами культури. Водночас це дасть можливість творчої конкуренції. Остаточне рішення щодо статусу не було прийнято, далі обговорюються і приймаються відкриті пропозиції.

2. Розділення недержавного театру на декілька категорій з урахуванням їх окремих характеристик:

А) В залежності від форм існування:

  • постійний театральний колектив;
  • комерційна антреприза;
  • пошуковий театр-лабораторія;
  • театр як освітній проект.

Б) В залежності від потреб приміщення:

  • постійна трупа з постійним майданчиком;
  • співпраця з державними майданчиками;
  • незалежний майданчик під окремі проекти з тимчасовим колективом.

Всі ці форми можна об`єднати під одним статусом, чітко прописавши їх окремі характеристики. Наприклад, комерційна антреприза не може розраховувати на фінансову допомогу від держави (див.: пункт 3) іт.д.!

3. Необхідність створення рівних умов з державними театрами щодо державного фінансування (оренда державних та комунальних майданчиків, гранти, участь у фестивалях). Визначеність зі статусом недержавного театру пришвидшить і цей процес.

4. Посилити процес роботи з недержавними театрами на регіони України. Для цього необхідно створити робочі групи у кожному з регіонів. (Сьогодні вже об’єднуються недержавні театри Одеси на чолі з Олександром Оніщенком, керівником Театральної лабораторії «Театр на Чайній». Наприклад, лише одеські колективи цікавить питання, а чи не доведеться відраховувати близько 30% від вистав організації «Укрконцерту» після отримання офіційного статусу недержавного театру?).

Подальшу роботу в регіонах  бачимо в такому варіанті: кожне місто прописує свою специфіку існування недержавного театрального сектору і визначає нагальні проблеми. Далі передає напрацювання до центральної робочої групи, яка об’єднує ці пропозиції і лобіює їх на законодавчому рівні. Зі своєї сторони Спілка зобов’язується розповсюдити цю інформацію через міжобласні відділення НСТДУ (Київське, Одеське, Харківське, Дніпропетровське, Львівське).

5. Для покращення комунікації ми вирішили створити закриту групу у Фейсбук («Робоча група недержавних театрів при НСТДУ»), де зможемо в онлайн-режимі вносити свої пропозиції на подальше опрацювання. Додавання нових учасників у цю закриту групу вирішуватиметься голосуванням членів робочої групи.

6. Далі також планується залучення до робочої групи компетентних учасників для опрацювання адвокатського плану нашої роботи.

7. Тільки після зібраних і грамотно сформованих пропозицій, ми зможемо висунути їх державним установам і претендувати на покращення роботи недержавного театрального сектору.

8. В ідеалі це має сформулювати тарифну сітку та дорожню карту театрів України.

 

Офіційна позиція Спілки у справі недержавних театрів!

Національна спілка театральних діячів України прагне покращувати роботу театрів України і забезпечувати спільний театральний рух. Щодо недержавних театрів Спілка бере на себе питання комунікації між недержавними колективами і державою! А також зобов’язується лобіювати на державному рівні пропозиції, які будуть надходити від представників недержавного театрального сектору. Так як у Спілки налагоджені зв’язки з державними установами, вона може пришвидшити процес виведення цих питань на законодавчий рівень. Також Спілка може безкоштовно надавати приміщення для збору робочої групи.

Спілка діє на вільних засадах і не збирається виявляти примусові дії, створювати тиск на недержавні театри. Всі рішення будуть прийматися на засіданнях робочої групи завдяки голосуванню представників недержавних театрів.