Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
Всеукраїнський конкурс молодих акторів ім. Івана Франка 2021: покажи себе в онлайні

Умови пандемії продовжують диктувати свої правила, тому Національною спілкою театральних діячів України було прийнято рішення провести цьогоріч Всеукраїнський конкурс молодих акторів ім. Івана Франка онлайн. З практики минулого року такий формат заохочує більшу кількість учасників до участі із різних куточків України.

Порівняно з минулим роком (75 конкурсантів), конкурс в 2021 встановив новий рекорд: 141 заявка! Саме стільки їх надійшло на нашу адресу цього разу. Технічний відбір пройшли не всі конкурсанти. Відео, які не відповідали умовам конкурсу були дискваліфіковані.

Усе, що необхідно було для участі, це до 23.04.2021 р. заповнити електронну анкету-заявку та надати відеозапис виконання одного з творів української класичної чи сучасної літератури будь-якого автора, таймінг якого не перевищує 5 хвилин.

Виступи учасників оцінювалися членами журі у двох категоріях: професіонали – актори, які мають закінчену професійну освіту; юніори – студенти навчальних закладів культури і мистецтв І-ІV рівня акредитації за спеціальністю «акторське мистецтво театру і кіно».

Таким чином, плейлісти були сформовані з 35 заявок професіоналів та 78 – юніорів, що переглядалися членами журі впродовж декількох тижнів.

Рекордною була не лише кількість заявок на участь, а й кількість членів журі цьогорічного конкурсу:

Андрій Білоус – директор–художній керівник Київського національного академічного Молодого театру, заслужений діяч мистецтв України. Понад десять років викладає режисуру та майстерність актора у Київському національному університеті театру, кіно і телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого.

Євген Лавренчук – режисер, продюсер, педагог, заслужений артист України, заслужений діяч мистецтв Польщі, Видатний діяч мистецтв держави Ізраїль. Ректор Першої української школи театру і кіно.

Тамара Трунова – головна режисерка Київського академічного Театру драми і комедії на лівому березі Дніпра, педагогиня, продюсерка. Поєднує творчу і викладацьку діяльність.

Стас Жирков – директор-художній керівник Київського академічного Театру драми і комедії на лівому березі Дніпра, заслужений артист України, режисер, педагог. Бере безпосередню участь у реалізації молодіжної політики та пошуково-експериментального театру в НСТДУ, є частим куратором, тренером і лектором Сезонних шкіл Спілки.

Оксана Дмітрієва – режисерка театру ляльок, головна режисерка Харківського театру ляльок ім. В. Афанасьєва, заслужена артистка АР Крим.

Іван Уривський – театральний режисер, режисер-постановник Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка, заслужений артист України. Лауреат премії імені Леся Курбаса 2019 року за втілення «Перехресних стежок» Івана Франка на сцені Львівського театру ім. Леся Курбаса.

Максим Голенко – режисер, художній керівник «Дикого театру», головний режисер Одеського академічного українського музично-драматичного театру ім. В. Василька.

Ми цікавились очікуваннями суддів від конкурсу і ось, що почули:

«Хочеться побачити живі очі та здатність донести думку й емоцію. Менше техніки – більше природності. Потужну енергію та розум. Тих, хто не боїться бути банальним в простоті»,Андрій Білоус.

«Основним критерієм оцінки конкурсантів стане вміння передати акторську енергетику через екран»,Євген Лавренчук.

«Чекаю на відвертих, чесних емоційних акторів, які розуміють і усвідомлюють, про що вони говорять. Хочу побачити розуміння в очах конкурсантів. А ще чекаю на нестандартні тексти і нестандартні історії, тим більше, що формат відео дає таку можливість»,Стас Жирков.

«Хочу передчувати талант, радіти чистоті і світлу, захоплюватися сміливістю і фантазією – молодість така прекрасна у своїй нестерпній легкості буття», – Оксана Дмітрієва.

26 квітня паралельно з тим, як були сформовані і передані на перегляд журі плейлісти з конкурсними відео, на сторінці НСТДУ у Facebook розпочалося глядацьке голосування. Переглянувши відео можна було віддати свій голос за фаворита проголосувавши у гугл-формі.

За загальною кількістю голосів 12 травня переможцем глядацького голосування конкурсу 2021 став Вадим Доценко, актор Київського академічного театру ляльок, учасник конкурсу у категорії «Професіонали» (355 голосів). Оголошення результатів було оприлюднене на офіційній сторінці НСТДУ у Facebook. Варто зазначити, що глядачі оцінили високими балами багатьох конкурсантів.

Серед професіоналів лідирували:

– 286 голосів – Наталія Лемчак, актриса Івано-Франківського академічного обласного театру ляльок імені Марійки Підгірянки;
– 193 голоси – Мар’яна Кривдик, актриса Львівського Першого театру;
– 178 голоси – Наталія Шмарко, випускниця Рівненського державного гуманітарного університету;
– 152 голоси – Сандріна Ней, актриса Незалежного проекту “Театральна Біржа”.

Серед юніорів найбільшу кількість голосів набрали:

– 242 голоси – Іван Білаш, студент Київського національного університету театру, кіно та телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого;
– 228 голоси – Єва Шамаєва, студентка Київського національного університету культури і мистецтв;
– 183 голоси – Поліна Суржик, студентка Харківської державної академії культури;
– 180 голосів – Богдан Ріхард, студент Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського.

А 14 травня були визначені лауреати Всеукраїнського конкурсу молодих акторів ім. Івана Франка 2021 у обидвох категоріях:

Професіонали:

Перша премія – Марина Сердешнюк, актриса Дикого театру (105 балів). Зауважимо, що всі члени журі оцінили конкурсне відео Марини найвищим балом. Конкурсне відео.

Друга премія – Нікіта Подлесний, актор Київського національного академічного Молодого театру (56 балів). Конкурсне відео.

Юніори:

Перша премія – Ірина Панів, студентка Київського національного університету культури і мистецтв (57 балів). Конкурсне відео.

Друга премія – Яна Колодійчук, студентка Київської академії мистецтв (54 бали). Конкурсне відео.

Вітаємо переможців і дякуємо членам журі за велику і плідну роботу!

Стаючи перед викликами, що диктує сьогодення, потрібно вміти приймати і сміливо відповідати на них. Що і робить НСТДУ. Через карантинні обмеження, спричинені пандемією COVID-19, конкурс не відбувся офлайн вдруге. Проте це стало можливо онлайн. І це привернуло увагу та дало можливість заявити про себе понад 100 конкурсантам. Вдячні кожному з них за креативність та участь!

Переглянути конкурсні відео усіх учасників можна на офіційному YouTube-каналі Національної спілки театральних діячів України.

Плейліст “Професіонали”

Плейліст «Юніори»

З іменами лауреатів попередніх років конкурсу можна ознайомитись за лінком.