Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
Виставка дитячих робіт «Aza Nizi Maza»: простір дитячої свободи у прифронтовому місті

Національна спілка театральних діячів України у Київському академічному театрі юного глядача на Липках презентує фотовиставку робіт дитячої студії Aza Nizi Maza, що були створені навесні 2022 року у харківському метро, де люди жили і переховувалися від обстрілів.

Автори проєкту — 15 хлопців та дівчат віком від 6 до 16 років, які під керівництвом викладачів створили 12 монументальних робіт, що стали спробами осмислити досвід війни. Портрети заввишки 3,5 метра зображують справжніх героїв сучасності — воїнів, матерів з дітьми, медичних працівників та волонтерів. Роботи було розміщено на колонах на станції метро «Історичний музей», де вони знаходяться й сьогодні.

Вперше фото цих робіт були презентовані в Івано-Франківському національному драматичному театрі в рамках фестивалю «Харків: (не)релокована культура», який організовувала НСТДУ за підтримки УКФ. Тепер побачити їх зможуть мешканці та гості столиці. Виставка працюватиме у фоє Театру юного глядача до кінця жовтня 2024 року, вхід вільний (в робочі дні і години театру).

Про студію

Aza Nizi Maza — авторська художня студія, яку заснували в Харкові у 2012 році Микола та Марія Коломійці. З першого дня існування метою студії було навчити дітей та дорослих критично мислити, вільно висловлювати свої думки та розширювати межі своєї фантазії. Саме у цій атмосфері творчої свободи та плідних дискусій з’являються змістовні образи, персонажі та сюжети, а учні та учениці відточують свої технічні навички та художню майстерність. Від самого початку студія Aza Nizi Maza була місцем інтенсивних процесів — і створення мистецьких робіт, і обговорення й осмислення творів мистецтва.

Напрямки роботи студії:

  • Навчальна програма: в студії працювали класи живопису, графіки та скульптури, а від 2021 року — інклюзивний клас для дітей та підлітків із синдромом Дауна. За роки існування студії її учнями стали більш ніж 1000 дітей та підлітків віком від 4 до 17 років;
  • Публічна програма: офлайн та онлайн-лекторій про історію мистецтва для дітей та дорослих. З 2016 року в рамках програми було проведено 200+ лекцій;
  • Виставкова програма: роботи учнів та учениць були представлені на 40+ виставках у мистецьких просторах Харкова, Києва, Одеси, Мукачева, Львова, Торуні, Парижа та інших містах;
  • Видавнича програма: у 2021 році студія почала роботу над масштабним виданням «Ближче, ніж здається. Гід по історії сучасного мистецтва від дітей і до дітей», яке є спробою представити авторську історію сучасного мистецтва на основі робіт учнів та учениць студії.

Як працює студія сьогодні

У 2022 році з першими вибухами російських ракет у Харкові студія перетворилася на бомбосховище, адже вона розташована у підвальному приміщенні житлового будинку у центрі Харкова. В перші дні там одночасно переховувалися близько 30 людей, але вже за декілька тижнів люди стали повертатися до своїх квартир, а команда студії почала думати над тим, як у цей час може й далі бути поруч із дітьми, давати їм можливість висловлювати свої почуття та думки крізь мистецтво.

Перший проєкт часів війни

Саме з цієї інтенції народився перший студійний проєкт часів війни — мистецькі заняття із дітьми, які переховувалися на станціях метро. Протягом 40 днів викладачі ходили на станцію біля студії і зібрали команду учнів та учениць, які створили 12 монументальних робіт, що зображують героїв сучасної війни. Паралельно із цією роботою знов запрацював онлайн-лекторій для дітей, яких війна розкидала по всьому світові. Разом з Миколою Коломійцем вони провели 8 зустрічей-діалогів про сучасне мистецтво, центральними героями яких стали Моне, Ренуар, Дега, Сезан, Сера, Ван Гог, Матіс, Пікассо та інші.

У червні 2022 року, після того, як в Харкові знову запрацювало метро й люди більше не могли залишатися на станціях, студія відновила свою роботу. Це стало можливим завдяки тому, що саме приміщення студії є бомбосховищем і діти, які до того займалися у метро, самі почали приходити до Aza Nizi Maza як у безпечне місце й просто проводити там час, а згодом почали й малювати. Нові роботи учнів були представлені на виставках у Харкові, інших містах України та за кордоном.