Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
Школа диригування НСТДУ у Дніпрі (2023). Підсумки

З 13 по 17 червня 2023 року у Дніпропетровській філармонії ім. Леоніда Когана проходила Школа диригування. Організатором заходу є Національна спілка театральних діячів України за сприяння та у партнерстві з Дніпропетровською філармонією.

Метою та основним завданням Школи є якісна підготовка молодих диригентів до професійної діяльності в театрах і оркестрах України та світу; знайомство із авторським підходом в передачі знань та досвіду в мистецтві симфонічного диригування та акомпанементу Віктора Плоскіни; розширення професійних навичок диригентської роботи та творчого асоціативного кругозору; надання групових та індивідуальних порад у диригуванні та опануванні партитури музичного твору.

Проводив Школу Віктор Плоскіна – відомий український диригент, який здійснив майже 50 балетних та оперних постановок. Серед них такі визначні твори як «Турандот», «Хованщина», «Кармен», «Летючий голландець», «Тоска», «Дон Паскуале», «Саломея», «Петрушка», «Попелюшка», «Анюта», «Жізель» та інші. Протягом 12 років був головним диригентом Великого театру Республіки Білорусь, очолював як музичний керівник Харківську Національну оперу, співпрацював з провідними симфонічними оркестрами та оперними театрами світу. Веде широку гастрольну діяльність. Нині – головний диригент Дніпропетровської філармонії.

Організаторами за реєстрацією було відібрано 8 учасників, серед яких як студенти, так і практикуючі диригенти: Близнюк Ярослав (м. Київ), Буланенко Антон (м. Київ), Желізко Андрій (м. Київ), Кіричук Наталія (м. Київ), Корсаков Роман (м. Дніпро), Косецька Катерина (м. Київ), Петров Олександр (м. Дніпро), Поляков Микита (м. Суми). Більшість з них навчається або є випускниками Національної музичної академії України, є три випускники Львівського музичного коледжу, по одному студенту з Харківського національного університету мистецтв та Донецької музичної академії, один випускник Дніпропетровської академії музики.

Це друга Школа диригування, яку організовує НСТДУ. Перша Школа диригування відбулася 2021 року у Київському театр опери і балету для дітей та юнацтва і була присвячена оперному диригуванню.

На другій Школі були проведені тренажі під рояль та з симфонічним оркестром, майстер-класи Віктора Плоскіни, а також робота з музичними творами: «Концерт для скрипки з оркестром» Й. Брамса, «Концерт для скрипки та альта з оркестром» М. Бруха, «Рапсодія для кларнету з оркестром» К. Дебюссі, увертюра до опери «Вільний стрілець» К. М. Вебера, «Карпатська рапсодія» Л. Колодуба, увертюра «Коріолан» Л. Бетховена, Симфонія № 2, 2 частина Й. Брамса,  Симфонія №41, 1 частина В. А. Моцарта. Заключною частиною Школи диригування 17 червня став спільний гала-концерт «Шедеври світової класики» у Дніпропетровській філармонії.

Віктор Плоскіна: «Диригент – це складна професія. Для професійного росту і напрацювання навичок дуже багато чого потрібно. Як мінімум – оркестр. Саме тому наша Школа є дуже корисною для молодих спеціалістів Я хочу допомогти молодим диригентам розібратися з тими труднощами і помилками, з якими зіштовхнувся колись сам».

Богдан Струтинський: «Проєкт “Школа диригування НСТДУ”, ініціатором якого два роки тому був Віктор Плоскіна, дуже добре зарекомендувала себе у 2021 році. Ми отримали схвальні відгуки і від учасників, і від глядачів. Тож рішення продовжити реалізацію цього проєкту цього року було легким і швидким. Тим більше, у Дніпрі, місті, якому зараз потрібна підтримка і якомога більше творчих проєктів».

Ярослав Близнюк, учасник Школи: «Мені подобається, що Віктор Плоскіна не ламає манеру диригування кожного з нас, а ніби допомагає глибше відчути твір, відкрити його по-новому».

Роман Корсаков, учасник Школи: «Це щастя працювати з таким оркестром, з таким викладачем, з такими шедеврами світової музики. Дякую за довіру та вашу професійність!»

Катерина Косецька, учасниця Школи: «Скільки професорів, стільки і шкіл. Але майстер-класи це інше. Це можливість за короткий час інтенсивно попрактикуватися із реальним симфонічним оркестром, одночасно отримуючи цінні поради наставника. Це можливість обмінятися досвідом як з оркестрантами, так і з іншими молодими диригентами. І все це у дружній робочій атмосфері, адже кінцевою ціллю є спільний успішний концерт. Така практика є дуже важливою для молодих диригентів. Адже симфонічний оркестр – це не інструмент, що лежить на полиці – це 50-80 професійних музикантів, кожен з яких викладається на повну, втілюючи в музику як свій власний досвід, так і задум диригента, його інтерпретацію твору. Тому я так безмежно вдячна людям, які організовують подібні майстер-класи для диригентів, що відбувається не так часто. Зокрема, організаторам цього майстер-класу у Дніпрі, що називався “Школа диригування”, а це: Національна спілка театральних діячів України, Дніпропетровська філармонія ім. Леоніда Когана, і звісно, маестро Віктор Плоскіна, заслужений артист України. Окремо хочу подякувати оркестрантам Дніпропетровської філармонії, що незважаючи на постійні обстріли, сумлінно та професійно виконували свою роботу – творили чарівну музику, допомагаючи нам удосконалюватися. До речі, для мене стало приємним здивуванням, що на майстер-класі нам навіть провели лекцію із психології управління, тож я також дякую за цінні настанови та матеріали нашій психологині, пані Ярині. А за кураторство Ольга Байбак. Бажаю, щоб такі проєкти масштабувалися і примножувалися, адже це важливий вклад в українську культуру».

Наталія Кіричук, учасниця Школи: «Я мала змогу стати частинкою неймовірної події – майстер-класу для молодих диригентів у Дніпропетровська філармонія від маестро Віктора Плоскіни. Це був нереально насичений тиждень: репетиції з оркестром, концертмейстерами, цікаві екскурсії по місту, зустріч з психологинею та дуже багато прогулянок по Дніпру (в місто я просто закохалася). Нові класні знайомства, підтримка давніх дружніх зв’язків, робота з Віктором Плоскіною над шедеврами світової класики, виступ перед дніпровською публікою – все це залишає мене під враженням і донині.  Я хочу подякувати Національній спілці театральних діячів України – саме вони зробили цей майстер-клас можливим. Окремо хочу подякувати Ользі Байбак за організацію, терпіння і готовність виручити. Також окрема подяка Дніпропетровській філармонії та Оркестру Дніпропетровської філармонії – одному з найкращих колективів України. Таку віддачу від людей я відчула вперше. Ви чарівні, дякую вам! Віктор Плоскіна – ваша енергія і горіння своєю справою надихають і роблять з молодими диригентами щось неймовірне. Дякую Вам! Сподіваюся, що це не остання подія такого масштабу – молодим диригентам дуже потрібна практика спілкування з оркестром. Тому важко переоцінити важливість цього проєкту в Україні».

Відгуки учасників на Ютуб-каналі:

1 частина

2 частина

Команда НСТДУ дякує головному диригенту Віктору Плоскіні за цінні майстер-класи, поради і зауваження. А також оркестру філармонії, який щодня грав і допомагав вишколу молодих диригентів. Дякує учасникам за уважність, зосередженість і сумлінне ставлення до навчання. Окрема подяка директору філармонії Олександру Хасапову та усім працівникам закладу за гостинний прийом, чудову організацію процесу навчання і гала-концерту. Сподіваємося, що цьогорічна Школа диригування сприятиме розвитку, творчому зросту молодих диригентів, і що вона була не менш корисною для колективу Дніпропетровської філармонії.

Відгуки про Школу диригування НСТДУ у ЗМІ: