Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
Публічні читки п’єс фіналістів ІІ Лабораторії драматургії НСТДУ: підсумки Фестивалю сучасної драми 2020

Лабораторія драматургії НСТДУ – це проєкт для тих, хто готовий учитися й прагне визнання власних сценічних робіт. Його мета – відкривати нові імена та урізноманітнювати репертуар театрів українськими творами.

2020 року ІІ Лабораторію драматургії НСТДУ підтримав Український культурний фонд. За кількістю балів експертів він посів перше місце в рейтингу лоту «Резиденції».

Про першу та другу резиденцію проєкту, що відбулися у липні-серпні 2020 року, ми розповідали у попередніх публікаціях, а от про результати Фестивалю сучасної драми піде мова далі.

Фестиваль сучасної драми є фінальним етапом Лабораторії. Лише в рамках минулорічного освітнього проєкту було створено 11 українських п’єс для дітей і юнацтва і деякі з них уже потрапили до репертуару театрів.

Цього разу обмежень не було: драматурги писали п’єси для різних вікових категорій і видів театру. Таким чином, до фіналу дійшли 10 авторів, чиї п’єси були відібрані кураторами Павлом Ар’є та Наталею Блок і увійшли до фестивальної програми.

Довгоочікувана презентація відбулася на Сцені 77 Київського національного академічного театру оперети. Публічні читання та обговорення п’єс із залученням режисерів й акторів, запрошенням керівників літературно-драматургічних частин театрів тривало протягом трьох днів – 16, 17 та 18 жовтня. Вхід на фестиваль був вільний та у зв’язку з карантинними обмеженнями зала могла прийняти лише 50 глядачів, що попередньо реєструвалися за google-формою.

За реалізацію читок взялися імениті та режисери-початківці, серед яких: Володимир Кудлінський, Аліна Чуєшова, Наталя Сиваненко, Наталя Блок, Анна Горянська, Ігор Матіїв, Олексій Доричевський, Аніта Марініченко та Тетяна Губрій. У читках були задіяні 53 професійних актори.

“Четверта стіна”. Драматургиня: Алекс Вуд. Режисер читки: Володимир Кудлінський

“Чума”. Драматургині: Лєна Лягушонкова & Катерина Пенькова. Режисерка читки: Аліна Чуєшова

“Зіскочити з петель”. Драматургиня: Олена Шевченко. Режисерка читки: Наталя Сиваненко

«Вдячна за можливість бачити за декілька днів результат мислення учасників Лабораторії. Це дає певний контекст того, що хвилює драматургів, що хвилює глядачів. Під час першого дня читань я з радістю для себе відкрила нове імя – Олена Шевченко. Її достатньо багатопланова поліфонічна комедія «Зіскочити з петель» дуже зацікавила, порадувала і зігріла», Ірина Запольська, гостя фестивалю

________________

“Ловець снів”. Драматургиня: Анна Галас. Режисерка читки: Наталя Блок

«На читках сучасної драматургії вже вдруге, але на заходах, які створює НСТДУ я часто буваю. Дуже важливо розуміти, в якому стані зараз сучасна українська драматургія. Зацікавила п’єса «Ловець снів». Це п’єса детективного жанру. Сподобалось те, що там було багато дії. Кожен режисер може знайти в ній нове рішення», Ірина Челомбітько, керівник літературно-драматургічної частини Харківського академічного російського драматургічного театру ім. О. Пушкіна

________________

“Десафінадо”. Драматург: Андрій Бондаренко. Режисерка читки: Анна Горянська

«Почути автора – це найважливіше у форматі читань. «Десафінадо» Андрія Бондаренка вразила! Першою чергою, своєю людяністю та простотою. Тут є можливість акторам реалізуватися в плані одкровень. Бо тут чи не кожен персонаж має можливість поділитися чимось сокровенним. І хто б не говорив, чи жіночий персонаж чи чоловічий, за цим чую монологи автора і це наближає до матеріалу, пробуджує і не дає бути спокійним, що і має відбуватися з драматургією»,Олег Стефан, актор Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра, заслужений артист України.

________________

“Дядя Міша проходить мимо”. Драматургиня: Людмила Шевченко. Режисер читки: Ігор Матіїв

«Я була на презентації Цифрового театрального архіву в Харкові і там почула про те, що з 16-18 відбудеться фестиваль у Києві. Найбільше запамятались пєси «Дядя Міша проходить мимо», «Ловець снів» і «Четверта стіна». Хочеться, щоб Лабораторія існувала, розвивалась, щоб більше і більше драматургів проходили через неї», – Аліна Богданович, ГО «Платформа театральних ініціатив».

________________

“Present perfect”. Драматургиня: Ольга Анненко. Режисер читки: Олексій Доричевський

«Цікаво, що ти першим можеш побачити пєсу, в оригіналі, в зароджені. Такі фестивалі потрібні аби розуміти, що драматургія – це не нудно», Влада Михайленко, гостя фестивалю.

________________

“День стійкості”. Драматург: Павло Юров. Режисерка читки: Аніта Марініченко

“Подорож Амундсена”. Драматург: Олексій Доричевський. Режисерка читки: Тетяна Губрій

     Під час обговорень за участю авторів та постановчих команд читок з залу лунали цікаві питання, ідеї та пропозиції. Хто знає, можливо вже 2021 року роботи українських «шекспірів» будуть успішно втілені в постановках на різних театральних майданчиках України.

А ще в рамках проєкту було створено Бібліотеку української драматургії. Ресурс, на якому збираються драматургічні твори українських авторів та переклади українською з інших мов. Фонд сайту буде постійно поповнюватися.

 «Мені дуже подобається ідея створення спільного сайту з усією драматургією, тому що важливо, аби драматургія була у доступі»,Ірина Челомбітько, керівник літературно-драматургічної частини Харківського академічного російського драматургічного театру ім. О. Пушкіна.

Ми дякуємо усім, завдяки кому відбувся Фестиваль сучасної драми та ІІ Лабораторія драматургії. А це:

– куратор Павло Ар’є та співкураторка Наталя Блок. Саме вони були провідниками наших драматургів від їхнього першого кроку та слова від моменту старту ІІ Лабораторії драматургії НСТДУ.

– режисерам, акторам, композиторам, завдяки вірі та роботі яких, п’єси знайшли своє перше сценічне втілення.

– дякуємо Українському культурному фонду за підтримки якого Лабораторія і сам Фестиваль відбулися.

Київському національному академічному театру оперети, що став домівкою для однієї резиденції Лабораторії та Фестивалю сучасної драми. Дякуємо усім службам театру за допомогу та атмосферу, яку так високо оцінив й сам глядач у нашому анкетуванні.

– партнерам проєкту Радіо Культура та Київському академічному театру драми і комедії на лівому березі Дніпра.

– театрам, які сприяли втіленню читок: Театру на Подолі, театру «Золоті ворота», Дикому театру, народному театру-студії «Теларії» палацу культури «Дарниця», Trip acting studio.

Нагадуємо, що це не фінал. У зв’язку з форс-мажорними обставинами ми були змушені перенести заплановану читку п’єси «Читери» авторки Блії Гончар (режисер Павло Ар’є). Але, вона обов’язково відбудеться! Усіх, хто реєструвався, обіцяємо сповістити.

Фото:  Ira Marconi

Відео: