Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
Підсумки ІV Всеукраїнського театрального фестивалю-премії «ГРА»

Цього року Всеукраїнський театральний Фестиваль-Премія «ГРА» побив власний рекорд з кількості поданих заявок. У 2020 році українські театри, попри пандемічну напругу та інші зовнішні несприятливі фактори, створили, а згодом і запропонували на розгляд експертної ради премії ГРА – 89 різножанрових проєктів, що надійшли з 23 міст України. Традиційно, з Києва надійшла найбільша кількість заявок. Також достатньо активним був Захід – з міст і містечок якого подалося 24 ГРАвці. З’явилися й міста-дебютанти – Луцьк, Кропивницький та Кременчук.

Експертна рада четвертої «ГРИ», на чолі з Ольгою Стельмашевською, обрала 30 кращих вистав, які потрапили до лонгліста та змогли продовжити боротьбу за перемогу. Протягом декількох місяців експерти подорожували Україною і переглядали ці вистави наживо, щоб оцінити та обрати дванадцятку найкращих. У липні 2021 року було оприлюднено шортліст з 12-ти вистав, які пройшли до фінальної частини.

Наступним етапом стало планування показу вистав-фіналістів та урочистого закриття фестивалю. Ми вже встигли оголосити фінал у Львові, щоб розширити географію фестивалю та залучити нову публіку. Але карантинні обмеження внесли корективи і в наші плани також. Оскільки, Львів знаходився у “червоній зоні” і театри були закриті, нам довелося прийняти непросте для нас рішення і анонсувати онлайн-формат показу вистав. Та, в цій, на перший погляд поганій новині, ми знайшли великий плюс — вистави зможе побачити кожен бажаючий з будь-якої точки України і навіть світу.

Незважаючи на складну епідеміологічну ситуацію, в Україну змогли приїхати члени міжнародного журі: режисер, продюсер та актор Фредерік Поті з Франції, хореографка Дайан Елшоут з Нідерландів, співак Беньямінас Жельвіс з Литви, театральна перекладачка Анна Корженьовська-Бігун з Польщі та актор та режисер Руї Мадейра з Португалії. Всі члени міжнародного журі переглядали 12 вистав-фіналістів в онлайн-форматі.

Отже, з 20 по 2 листопада проходив онлайн-показ 12-ти вистав на каналі НСТД України в You Tube та на сторінках Фестивалю та Спілки у Facebook. Під час перегляду вистави, всі бажаючі могли задати питання авторам та поділитися враженнями в коментарях.

Урочиста церемонія нагородження переможців ІV Всеукраїнського театрального фестивалю-премії «ГРА» відбулась 4 грудня в Київському національному академічному театрі оперети у вузькому театральному колі з експертів та учасників.

Церемонії оголошення передувала прес-конференція, під час якої Богдан Струтинський, Голова НСТДУ, директор Фестивалю-Премії «ГРА» разом з членами міжнародного журі поділилися враженнями про розвиток українського театру:

«Фестиваль-премія «ГРА», як в народі називають, український театральний Оскар, підійшов до фіналу, і сьогодні ми будемо свідками саме тих нагород, які отримають заслужено українські театри. Наша мрія поступово збувається – український театр міцнішає, незалежно від того, що є дуже багато перепон – це і брак фінансування і карантинні обмеження, але незважаючи на це, український театр дуже потужно розвивається, задає моду в державі і говорить, що це надзвичайно потужна соціальна інституція в розбудові нації молодої української держави» – Богдан Струтинський, Голова НСТДУ.

«Мені здається, що за останні два пандемічні роки ми відкриваємо якісь інші шлюзи, і навіть порівняно з минулим роком, то вже театр змінився, змінюються формати, змінюється лексика, мова, театр стає більш інноваційним, в театр приходить нова публіка. Фестиваль-премія «ГРА» в якомусь сенсі задає тренд і про нас дізнається все більше і більше людей, все більше театрів включається в орбіту. Відбувається театральна децентралізація, театральна спільнота об’єднується. Цього року з’явилися міста-дебютанти і зразу увірвалися в шортліст. Ми маємо триматися і працювати на розвиток українського театру і будувати свій шлях на увесь світ», – Ольга Стельмашевська, голова експертної ради.

«Для мене це велика честь, знаходитися тут і бути членом журі національного фестивалю. Я дуже щасливий був побачити спектр українського театру. Я дуже вдячний організаторам цього фестивалю і дуже вдячний бути присутнім тут», –Беньямінас Жельвіс, член міжнародного журі.

«Дуже вдячна всім, хто сьогодні з нами, дуже вдячна організаторам. Для мене честь переглядати вистави і честь бути частиною сьогоднішнього дійства. Як представниця сучасного танцю з Нідерландів, я була вражена майстерністю українського театру, як вони підійшли до самого краю мистецтва і навіть перейшли через нього. Ми знаходимося в новому світі, ми відкриваємо новий світ, завдяки відвазі наших учасників. Я була вражена тим, наскільки на часі вистави, наскільки вони доречні саме в цей момент. Хочу подякувати всім учасникам, за їхню чесність, за їх відвагу, яку я змогла відчувати навіть через екран свого ноутбука», – Дайян Елшоут, членкиня міжнародного журі.

«Мені надзвичайно приємно бути сьогодні тут, я взагалі люблю Україну і приїжджаю доволі часто. І окремо я хочу виділити те, українські театри мають рису, яку, на жаль, вже забули або втратили у західному театрі – готовність та потреба виходити на сцену і казати свою позицію», – Фредерік Поті, член міжнародного журі.

«Я дуже багато років спостерігаю за українським театром. У мене величезне враження про кількість тем і репертуарних пропозицій, жанрів, з якими зустрічаюся завжди, коли дивлюсь українські вистави. Мене вражає такоє відвага українського театру, що говорити про речі, які часом дуже складні і незручні, але дуже потрібні і це все я побачила у рамках цього фестивалю, за що я дуже вдячна організаторам і маю надію, що український театр буду розвиватися так добре, як він розвивається постійно. Бажаю успіхів!» – Анна Корженьовська-Бігун, членкиня міжнародного журі.

«Я дуже щасливий знаходитися сьогодні тут. Для мене це дійсно дуже важливий момент в моєму театральному житті, познайомитися з різноманіттям та з високою якістю українського театру. Важливо, що те, що відбувається зараз в українському театрі, загалом, кореспондує ситуацію в мистецтві України. Я переглядав вистави зі своєю театральною компанією онлайн, тому що, зобов’язаний передивитися з ними всі вистави. Перегляд вистав онлайн створили деякі проблеми, адже неможливо ідентифікувати актора через камеру, відчути його емоції та подивитися в його очі. І це зовсім різні емоції дивитися вистави наживо і онлайн. Але ми були вражені, попри все, високою якістю українських вистав і деякими ідеями режисерів, сценографією та музичною концепцією. І я вважаю, що дуже хороша ідея об’єднати всі українські театри і презентувати їх найкращі музичні здобутки. І це дійсно може стимулювати розвиток українського театру», – Руї Мадейра, член міжнародного журі.

За результатами ІV Всеукраїнського театрального фестивалю-премії «ГРА» визначено 6 переможців у загальних номінаціях та 6 переможців в індивідуальних.

Найкраща вистава для дітей:
– «А хай то качка копне»Тернопільський академічний обласний театр актора і ляльки

Найкраща пошуково-експериментальна вистава:
– «Чорнобильдорф»Лабораторія сучасної опери Opera Aperta

Найкраща хореографічна/балетна/пластична вистава:
– «VIÑO», Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра

Найкраща музична вистава у жанрі опери/оперети/мюзиклу:
– «Лис Микита»Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької

Найкраща вистава камерної сцени:
– «Філоктет. Античний рейв»Львівський академічний драматичний театр імені Лесі Українки

Найкраща драматична вистава:
– «Це дитя», Закарпатський обласний угорський драматичний театр (м. Берегове)

Найкраща жіноча роль:
– Оксана Цимбаліст  за роль Афродити у виставі «Філоктет. Античний рейв»

Найкраща чоловіча роль:
– Василь Сидорко за роль Ероса у виставі «Філоктет. Античний рейв»

Найкраща режисерська робота:
– Роман Григорів та Ілля Разумейко за виставу «Чорнобильдорф»

Найкраща сценографія:
– Роман Григорів та Ілля Разумейко за виставу «Чорнобильдорф»

Найкраща хореографія:
– Христина Слободянюк за виставу «Чорнобильдорф»

Найкраще музичне рішення:
– Роман Григорів та Ілля Разумейко за виставу «Чорнобильдорф»

Цікаво почитати та послухати про ІV Всеукраїнський театральний Фестиваль-Премія «ГРА»:

ВИДАННЯ ПОСИЛАННЯ
Всеукраїнська щоденна газета “День”

Різноманітні новітні, інноваційні форми

УКРІНФОРМ

Олдскульний підхід чи сучасне мислення? Слідами українського театрального “оскара”

 Kyiv Daily  Фінал фестивалю-премії GRA:переможці, враження і надія
Радіо Культура

Одесити на Всеукраїнському фестивалі-премії ГРА

 Yabl.ua Четвертий фестиваль-премія «ГРА» оголосив переможців, у опери «Чорнобильдорф» 5 нагород

Національна спілка театральних діячів України дякує Міністерству культури та інформаційної політики УкраїниДепартаменту культури КМДА за підтримку.  Адміністрації, технічним службам та колективу Київської національної оперети – за створення святкової атмосфери церемонії.

Дякуємо всім і кожному, хто долучається до створення великого справжнього мистецтва, усім тим, хто в ГРІ!

Фото Artem Galkin

Сюжети телеканалів про ГРУ:

Фінал IV Всеукраїнської «ГРИ»: