Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
Підсумки ІІІ Всеукраїнської «ГРИ. Про те, якою вона була

ГРАємо далі!

У січні 2020 року ІІІ Всеукраїнський театральний Фестиваль-Премія «ГРА» розпочав свій третій річний цикл.

Усі надіслані 83 заявки, що представляли роботи 68 театральних колективів, були переглянуті і 27 березня 2020 року, у Міжнародний день театру, на сайті НСТДУ (засновника та організатора Фестивалю-Премії) було оголошено лонгліст з 28 вистав у 6 номінаціях.

Надалі за Положенням мав стартувати ІІ етап – перегляд вистав лонгліста Експертною радою наживо. Однак, через карантинні обмеження, спричинені пандемією COVID-19, театри України у березні призупинили свою діяльність, що унеможливило проведення ІІ етапу у передбаченому Положенням форматі.

Оскільки театри відновлювали свою діяльність згідно власних графіків, починаючи з серпня 2020 р., то й Експертна рада розпочала перегляди наживо у цей самий період.

З огляду на цю ситуацію, за попередніми розрахунками формування шортліста стало можливим у жовтні /листопаді 2020 року. Зважаючи на всі обставини, оргкомітет змушений був внести корективи у перебіг «ГРИ» 2020, а саме:

  • Відмовитися цього року від проведення підсумкового фестивального тижня та від запрошення міжнародного Журі;
  • Оголосити лауреатами «ГРИ» у 2020 р. вистави, які увійдуть до шортліста Фестивалю-премії (до 12 вистав);
  • Результати Фестивалю-премії «ГРА» оголосити під час фінальної церемонії 3 грудня 2020 року.

Отже, яким би не був важкий час, «ГРА» тривала, а  її  переможців очікувалося більше.

За результатами переглядів вистав десятьма експертами наживо лауреати ІІІ Всеукраїнського театрального Фестивалю-Премії визначалися у шести загальних номінаціях:

  • За найкращу драматичну виставу;
  • За найкращу виставу для дітей;
  • За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу;
  • За найкращу хореографічну/балетну/пластичну виставу;
  • За найкращу камерну виставу (до 150 глядачів);
  • За найкращу пошуково-експериментальну виставу (на перетині театральних/мистецьких жанрів).

З огляду на карантинні обмеження, церемонія оголошення переможців відбулася у максимально вузькому театральному колі за участю експертів та номінантів, 3 грудня 2020 року у Київському національному академічному театрі оперети.

Церемонії оголошення передувала прес-конференція, під час якої Богдан Струтинський, Голова НСТДУ, директор Фестивалю-Премії «ГРА» разом з експертами, розповіли про те, як вдалося зберегти і відстояти національну театральну премію та про виклики, на які щодня доводилось відповідати.

«Будь-які виклики, які дає нам час, народжують щось нове. Український театр сьогодні теж має нове обличчя, більш цікаве. Навіть у стрічці новин у соцмережах ви можете побачити дуже багато проєктів від НСТДУ, які цього року нам все ж вдалося провести. Тривала ГРА, а разом з тим реалізовано багато сезонних шкіл, фестиваль сучасної української драматургії та чимало іншого», – Богдан Струтинський, Голова НСТДУ.

«Етап перегляду вистав наживо розтягнувся. Перші перегляди вистав стартували у середині серпня, і, фактично, наша робота розпочалася «Пер Гюнтом» Сумського національного академічного театру драми та музичної комедії ім. М. С. Щепкіна, а завершилася за тиждень до фіналу виставою «La Traviata» Одеського національного академічного театру опери та балету. Хочеться подякувати тим театрам, які зробили все можливе і неможливе, щоб показати свої вистави наживо. Це свідчить про те, що театри дуже відповідально до цього поставилися, про довіру до нашої думки», – Анна Липківська, голова Експертної ради.

«Запрошення до експертної ради – це честь для мене. Ми отримали немало вражень. Вдалося побачити театральну картину України. На мій погляд, вона дуже змінилася порівняно з попередніми роками в маленьких та великих містах, маленьких та великих театрах. Дійсно, дуже багато талановитих труп, режисерів, які видають надзвичайно конкурентноспроможний продукт, і з цим я хочу всіх нас привітати», – Ольга Стельмашевська, експерт.

«Я, як ніхто інший розумію те, що зараз робить Спілка, адже 15 років я працювала відповідальним секретарем Харківського міжобласного відділення НСТДУ. І всі роки ми чекали якогось злету Спілки. Надзвичайно вдячна за те, що колектив Спілки зараз підіймає такий пласт роботи», – Олена Либо, експерт.

«Не знаю як швидко ми зможемо пересуватися світом в умовах пандемії, але пересуватися Україною ми можемо. Тому закликаю зберегти собі в закладках цей список переможців, який ви сьогодні почуєте, і обовязково за можливості подивитися ці вистави. Вони, дійсно, прекрасні, усі дуже різні. Це дійсно дуже якісний український продукт, і ви просто отримаєте задоволення», – Людмила Олтаржевська, експерт.

«Мабуть, в жодній країні немає такої божевільної Спілки, яка в цей рік пандемії ще щось організовує. Усі європейські театральні фестивалі не проводились. Деякі відбулися онлайн. Але наживо не було жодного. Нехай розтягнуто у часі, але наш фестиваль відбувся наживо. Національна спілка театральних діячів України підтвердила, що театр – живий.  Зараз, ми утверджуємо що НСТДУ – це не просто слова, не просто красивий буклет чи феєрверк свят. Це велика робота, спрямована на підтримку нашого театру, утвердження важливості інституції театру, як такої. Це утвердження того, що Спілка потрібна, має функціонувати і жити!», – Ганна Веселовська, експерт, керівник напряму експертно-аналітичної діяльності НСТДУ.

 «Ми завжди існуємо не завдяки, а всупереч, але український театр завжди виходив переможцем і так буде надалі. Тому ГРАйте і виГРАвайте, як це робить український театр. Сьогодні, дійсно, не прості часи, але ці часи дані нам для того, щоби ми відродилися, отримали нові смисли і нові результати. Український театр має надзвичайно сильний характер. І 2020 рік це довів», – Богдан Струтинський, Голова НСТДУ, директор Всеукраїнського театрального Фестивалю-Премії «ГРА».

За результатами ІІІ Всеукраїнського театрального Фестивалю-Премії «ГРА» лауреатами стали 12 вистав:

Найкраща вистава для дітей:
– «Аліса» Першого академічного українського театру для дітей та юнацтва
– «На хвилі» Полтавського академічного обласного театру ляльок

Найкраща пошуково-експериментальна вистава:
– «Дванадцята ніч, або Що захочете» Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка
– «Сімейний альбом / Album di Famiglia» Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра

Найкраща хореографічна/балетна/пластична вистава:
Цього року переможців не обрано.

Найкраща музична вистава у жанрі опери/оперети/мюзиклу:
– «La Traviata» Одеського національного академічного театру опери та балету
– «Любов до трьох апельсинів» Харківського національного академічного театру опери та балету  імені Миколи Лисенка

Найкраща вистава камерної сцени:
– «Ласкаво просимо до пекла» Київського національного академічного Молодого театру
– «Лимерівна» Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка
– «MIŁOŚĆ / ЛЮБОВ» Київського академічного театру «Золоті ворота»

Найкраща драматична вистава:
– «Альбатроси» Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра
– «ЕНЕЇДА XXI» Одеського академічного українського музично-драматичного театру імені Василя Василька
– «Пер Гюнт» Сумського національного академічного театру драми та музичної комедії імені М. С. Щепкіна

Цікаво почитати та послухати про ГРУ:

ВИДАННЯ ПОСИЛАННЯ
Театрально-концертний «Київ» Гравець. Високі ставки
Theatre.love Переможці III Всеукраїнського театрального фестивалю-премії «ГРА»
Всеукраїнська щоденна газета “День” «ГРА-GRA» під час пандемії
Радіо Культура Третій дзвінок. Театральний клуб з Наталею Грабченко (Про що була ця ГРА?)
ZN.ua Названі володарі українського «театрального Оскара»
Gazeta.ua В українському театрі стався прорив
LB.ua Український театр у карантинному 2020-му: час дорослішати

Національна спілка театральних діячів України дякує Міністерству культури та інформаційної політики УкраїниДепартаменту культури КМДА за підтримку.  Адміністрації, технічним службам та колективу Київської національної оперети – за створення святкової атмосфери церемонії.

Подяка нашій невтомній десятці експертів, яка подолала сотні кілометрів Україною у пошуках найкращих з кращих.

Дякуємо всім і кожному, хто долучається до створення великого справжнього мистецтва, усім тим, хто в ГРІ!

Фото Artem Galkin

Сюжети телеканалів про ГРУ: