Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
Лекції, дискусії і обговорення у Києві: друга резиденція IV Лабораторії драматургії НСТДУ

З 18 по 22 жовтня 2023 року у Мистецько-концертному центрі ім. І. Козловського у Києві відбулася друга резиденція IV Лабораторії драматургії, яку організовує Національна спілка театральних діячів України за підтримки Українського культурного фонду. Драматурги мали можливість попрацювати зі своїми текстами з кураторами, зробити остаточні правки в п’єсах.

Тема ІV Лабораторії: «Як говорити про війну у драматургічних текстах». Мета заходу – створення актуальних якісних п’єс, налагодження співпраці між режисерами і драматургами, збільшення присутності сучасної української драматургії в театрах України та за кордоном.

Куратори IV Лабораторії – відомі і популярні українські драматурги Павло Ар’є та Лєна Лягушонкова.

У перший день відбулося обговорення проміжного етапу роботи над п’єсами учасників. Лєна Лягушонкова провела лекцію на тему «Як давати фідбек». Наголосила на важливості давати на прочитання свої тексти людям, які зможуть проаналізувати і дати свої поради/оцінку прочитаному, на необхідності читання і аналізу п’єс інших драматургів, поділилася за якими критеріями розбирати і давати оцінку прочитаному. Павло Ар’є провів майстерню «Перевірка сцен по-роялкортівськи» і дав цілий список питань, за якими варто перевіряти свої тексти: які персонажі володіють силою, що рухає п’єсою, яка найсильніша мотивація у сцені, яка поворотна подія, які слова/репліки важливі, а які повторюються і можливо треба викинути та інші. Також в цей день учасники мали зустріч з театрознавицею Ганною Веселовською.

На другий день учасники спершу мали дві лекції-спілкування з психологинею Оксаною Татарин, яка поділилася різноманітними техніками і досвідом. Зокрема, вправами, які допомагають пережити негативні або дуже сильні емоції (після інтерв’ю з військовими, жертвами війни чи насилля), техніками, які мотивують до роботи (написання текстів) та ін. Потім разом з кураторами учасники продовжили працювати над своїми текстами – розбирали і аналізували І драфт п’єс.

Третього дня учасники під кураторством Павла Ар’є поділилися на пари драматург/режисер і працювали (розбирали свої п’єси) за технікою лондонського театру Royal Court. Потім Лєна Лягушонкова провела вопкшоп «Драматурги і режисери»: учасники розбирали, якими особистими і професійними навичками мають володіти режисери і драматурги. Кураторка оприлюднила список порад/умов, які покращують (налагоджують) співпрацю драматурга з театрами. Наприкінці дня учасники і куратори були присутніми на перформативному читанні «New of the past» у Театрі «Золоті ворота».

На четвертий день відбулася дискусія з кураторами Павлом Ар’є та Лєною Лягушонковою, театрознавицею Іриною Чужиновою та учасниками, на якій усі бажаючі ділилися своїм досвідом роботи за кордоном (читання чи постановки своїх п’єс, перегляди закордонних вистав на фестивалях, співпраця з польським, німецькими, фінськими організаціями). Говорили також про запит театру на певні жанри, певні теми. Піднімалися питання про проблеми освіти в Україні, як розповідати в п’єсах/виставах світу про Україну і як Україні розповідати про Україну. Друга половина дня була зайнята розбором і вдосконаленням І драфту п’є, створених на 4 Лабораторії драматургії.

П’ятого дня під керівництвом куратора Павла Ар’є по парах драматурги з режисерами завершували удосконалення своїх текстів. Далі театрознавиця Ірина Чужинова провела лекцію, на якій були розглянуті такі актуальні питання:

– соціальні функції театру та вибір стратегії взаємодії із публікою;

– ціннісний вимір та його трансформація;

– табуйовані теми/проблеми;

– завдання театру в умовах війни та роль театру для громадянського суспільства.

На завершення куратори дали свої настанови драматургам, підвели підсумки резиденції і дали домашні завдання.

 

На початку жовтня драматурги закінчили написання п’єс.

Заключний етап – перформативні читання створених п’єс – відбудеться наприкінці жовтня.

Відгуки учасників та кураторів на нашому Ютуб-каналі.

Відгуки про ІІ резиденцію IV Лабораторію драматургії у ЗМІ: