XІХ Всеукраїнський конкурс молодих акторів імені Івана Франка через чотири роки вимушеного перебування в онлайн-форматі цього року повернувся до виконання конкурсної програми другого і третього туру наживо.
Перед початком виступів ІІ туру Голова НСТДУ Богдан Струтинський подякував актор(к)ам і студент(к)ам за цікавість до Конкурсу і зауважив про важливість для професійного розвитку брати участь у конкурсах, фестивалях та подібних заходах: «Ми багато приділяємо уваги різноманітним проєктам, але конкурси є завжди в пріоритеті, бо вони утворюють живу тканину в українському театрі і завжди спонукають акторів перебувати в пошуці».
Конкурс проводиться щороку з метою популяризації українського театрального мистецтва і української літератури (як сучасної, так і класичної), розвитку мистецтва художнього слова, підтримки обдарованої молоді та підвищення авторитету акторської професії. Він спрямований на заохочення акторів театрів і студентів вищих навчальних закладів культури та мистецтва до вдосконалення своїх професійних навичок.
У конкурсі мали право брати участь як професійні актори театрів та концертних організацій (до 35 років), так і студенти вищих навчальних закладів культури та мистецтв (від 15 років). Відповідно журі оцінювало учасників у двох категоріях: юніори (студенти) та професіонали.
На адресу НСТДУ надійшло 103 відеозаявки: 29 заявок від професіоналів і 74 заявки від юніорів.
ПРО ВИБІР ТЕКСТІВ
Серед поданих відеозаявок найбільш популярні автори: Тарас Шевченко – 10 творів; Юрій Іздрик – 9 творів, Ліна Костенко – 8 творів, Леся Українка – 7 творів, Іван Франко – 6 творів, Василь Симоненко – 5 творів, Сергій Жадан, Микола Вінграновський, Василь Стус – по 3 твори, Ольга Кобилянська, Олена Теліга, Іван Карпенко-Карий – по 2 твори.
ЖУРІ
Оцінювало конкурсантів журі у складі п’яти осіб – директорки кастингу Алли Самойленко, режисера Давида Петросяна, акторів_ок Олени Хохлаткіної, Анастасії Карпенко і Григорія Бакланова.
ІІ і ІІІ тури Конкурсу відбулися 21 і 22 травня у Київському Будинку актора. У ІІ турі брало участь 22 учасника з Києва, Івано-Франківська, Одеси, Львова і Дніпра. У ІІІ турі – 12 конкурсантів з Києва, Дніпра та Івано-Франківська.
Отже, імена лауреатів Конкурсу імені Івана Франка 2024:
Переможці. Юніори:
І премія – Ольга Стрельбіцька (Прикарпатський університет ім. В. Стефаника)
ІІ премія – Андрій Баландюк (Київський університет ім. І. Карпенка-Карого)
ІІ премія – квартет Марічка Гавриш, Іван Довженко, Іван Михайленко та Марія Ковальова (Київський університет ім. І. Карпенка-Карого)
Переможці. Професіонали:
І премія – журі вирішило не присуджувати
ІІ премія – Валерія Лагода (Дніпровський театр драми і комедії)
Дякуємо конкурсант(к)ам за участь, цікавість та хорошу підготовку до Конкурсу, цьогорічному журі – за уважність та чесність в оцінюванні, за поради і коментарі учасникам_цям. Конкурс Франка відбувся завдяки підтримці небайдужих людей! Ми хочемо подякувати видавництвам, які вирішили підтримати молодь і подарувати книги для учасників_ниць Конкурсу. Зокрема: Видавництву «Vivat» і Наті Вегас, Видавництву «Журналу “Кіно-Театр”» і Ларисі Брюховецькій, Видавництву «Саміт-книга» та Івану Степуріну, Видавництву «Зелений пес» і братам Капрановим. Дякуємо Музею Марії Заньковецької за цікаву і пізнавальну екскурсію, проведену спеціально для конкурсантів_ок. І висловлюємо подяку Театру драми і комедії на лівому березі Дніпра і його керівниці Олесі Жураківській за надані запрошення на вистави «Сталкери» та «Море… Ніч… Свічки…».
ВІДГУКИ ЖУРІ
Алла Самойленко: «Поділюся рефлексією. Учора відбувся 3 тур і визначення переможців Конкурсу молодих акторів ім. Івана Франка. Дякую за довіру і честь Національній спілці театральних діячів України бути членкинею журі конкурсу! Цьогоріч конкурс проводився вперше за 4 роки наживо, а не онлайн. Кількість поданих заявок склала понад 100 на обидві категорії, професіоналів і юніорів. Перша хвиля захоплення подією сталася під час перегляду і оцінки відеоробіт конкурсантів. Вибір, розуміння матеріалу, рівень виконання – все це вирізняє нашу молодь. І найбільша радість – не тільки столичну за географією навчання. Другий-третій тур проходили у Будинку актора. І два ці дні – насолоди спілкування з юністю і талантом. Третій тур приніс абсолютно неочікуване. Коли би ще довелося, сидячи в журі студентського конкурсу, подивитися практично повноцінну виставу, ще й не один раз, і отримати катарсис. Емоції переповнюють досі. Молодь – чудова. Кожне наступне покоління акторів радує все більше. Маємо вільніших, усвідомленіших людей, маємо море таланту, харизми, навичок і знань, які би дозволяли впокорювати найскладніші тексти, задуми, ідеї. Глибоко пірнати у пізнання такої непростої акторської професії. Аби тільки було, де цю масу молодих талантів залучити. Дякую учасникам за їх ставлення до конкурсу, ентузіазм і працю. Дякую за знайомство з такою кількістю прекрасних текстів. Дякую за пропущені через себе сенси і почуття, якими ви так насичували цю невеличку сцену і глядацьку залу в Будинку актора, що здавалося, повітря електризувалося. Дякую колегам, Давиду Петросяну, Олені Хохлаткіній, Анастасії Карпенко, Григорію Бакланову за синхронність оцінок, розділені емоції! Сподіваюся на зустріч з конкурсантами у якості акторів нових українських фільмів!»
Григорій Бакланов: «3 тури, 103 заявки, 4 переможців. Деякі вибори були очевидні, деякі дуже складні. Вітаю усіх переможців та дякую тим майстрам, які дають справжню школу і методику своїм студентам в театральних університетах.Ви змінюєте простір».
ВІДГУКИ УЧАСНИЦЬ
Валерія Лагода: «Я досі не можу повірити що все це було зі мною… Що було насправді… Шлях довжиною в три роки. Три роки спроб, поразок, надій. І ось сьогодні омріяна, але все ж не очікувана 2 премія. За ці три дні я прожила маленьке життя! Вдячна спілці і конкурсу за можливість розвиватись в професії на подібних творчих проєктах. За організацію, за турботу, за людей які були поруч ці дні. Я, чесно, навіть не уявляю за яких ще умов, я могла б отак стояти на сцені перед професійними, талановитими людьми нашої індустрії які були в журі цього року… Я думала що втрачу свідомість від хвилювання… Юніори- яке красиве, потужне, свідоме покоління росте. Наповнені, живі, талановиті. Надихнули неймовірно. Це незабутній досвід! Це такий емоційний підйом. Що словами не описати. Окрім як: Вдячна за кожну мить цих днів! За розмови, за прогулянки, за вистави, за почуття, за нові знайомства, за натхнення, за емоції, за фітбек, за подарунки, за випадковості, за здійснену мрію. Я така щаслива. Хоча, думаю що ви це бачите по моїх очах. Далі буде…»
Ольга Стрельбіцька: «Хочу ще раз згадати все і знову подякувати Спілці за організацію цього чудового конкурсу! Хочу висловити слова вдячності всім членам журі за їхню прихильність і вибір! Ви – майстри своєї справи, професіонали і я беру з вас приклад! Дякую, за таке мега велике натхнення! Дякую кожному і кожній, хто мене підтримував у ці напружені дні. Рада, що тепер маю нових знайомих. І тішуся, що отримала цей велетенський досвід! Дякую своїм викладачам Надії Кукурузі і Ользі Кожушок за настанови і терпіння! Дякую Дмитру Леці за вашу класну професійну роботу! Далі – більше!»
Лідія Гук: «Щиро дякуємо Вам за організацію та таку можливість! Цей конкурс – ковток мотивації для розвитку для мене, коли розумієш, що стільки всього ще не вмієш, не знаєш, але є двигун всередині, який допоможе це надолужувати та в майбутньому вражати. Дякую ще раз Вам! Ви змінили мене на краще!»
Юлія Сосновська: «Вкрай рідко беру участь в якихось конкурсах чи прослуховуваннях… Цього разу все ж наспір із самою собою (і не тільки) долучилася до Всеукраїнського конкурсу молодих акторів ім. І.Франка під егідою Національної спілки театральних діячів України. І ось така к̶р̶а̶с̶и̶в̶а̶ артистично-драматична дійшла до півфіналу. І дуже з того тішуся. Правда, тут все ж питання, що саме мене порадувало: – чи то факт потрапляння в трійку кращих у своїй категорії молодих акторок (зрозуміло, що це вкрай необ’єктивне твердження, але врешті-решт “vanity is my favourite sin”); – чи то факт потрапляння у трійку кращих у своїй категорії МОЛОДИХ акторок (враховуючи близькість чергового дн, цей варіант видається більш вірогідним). А якщо серйозно, то цього всього не відбулося б без невтомної праці чудових представниць Спілки. Та делікатних, проте вкрай ефективних моральних копняків від моєї казкової Надії Левченко. А також щосекундної боротьби за наше життя усіх захисників і захисниць. Мементо, дитино, мементо».
Учасники ІІІ туру
Відгуки ЗМІ:
Фото Артема Галкіна та Анастасії Мантач