Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
Харків (не)релокована культура: програма фестивалю

З 12 по 15 вересня 2024 року в Івано-Франківську відбудеться мультижанровий фестиваль «Харків: (не)релокована культура», в рамках якого заплановані покази вистав, концерт музики харківських композиторів, виставки, літературна та дискусійна панелі. Організовує кроссекторальний проєкт  Національна спілка театральних діячів України (НСТДУ) за підтримки Українського культурного фонду (УКФ).

ПРОГРАМА ФЕСТИВАЛЮ

12 вересня 2024 року

11:00
Франківський драмтеатр, фоє ІІ поверху

ПРЕСКОНФЕРЕЦІЯ

Вхід за акредитацією

12:00
Франківський драмтеатр, фоє ІІ поверху
Харківський літературний музей

АНТИТЕКСТ

Відкриття виставки, кураторська екскурсія Тетяни Ігошиної
В умовах нав’язування чужої культури як панівної ті тексти, що виходять за її рамки, стають «антитекстами» і підлягають знищенню. Це призводить до втрати культурної пам’яті, яка передається через тексти. Виставка покликана показати, як оприявлювалась культурна пам’ять українців упродовж останніх 100 років, що забезпечувало українцям «згадування» після повного «забування», та як Україні сьогодні працювати з сенсами, матеріальні носії яких наразі фізично знову заховані – і знову від російської імперської загрози. Виставка не передбачає експонування музейних предметів. Натомість будуть конструкції з текстами-історіями про них.
Кураторська група: Тетяна Ігошина, Євгеній Стасіневич, Сергій Кангеларі, Лідія Калашникова, Тетяна Пилипчук, Ірина Григоренко. Партнери: Майстерня DVORNIKOV_DESIGN. Дизайн: GRAFPROM studio
Виставка працюватиме до 15 вересня

13:00
Франківський драмтеатр, фоє І поверху

ХАРКІВ: (НЕ)РЕЛОКОВАНА КУЛЬТУРА (22-24)

виставка фоторобіт Олександра Осіпова
Олександр Осіпов – український фотограф з Харкова, учасник ряду персональних та колективних виставок, присвячених темі війни в Україні. Розпочав кар’єру 2009 року у сфері спортивного репортажу, співпрацюючи з українськими та закордонними ЗМІ. З 2016 року – фрилансер. Розширив сферу своєї діяльності, висвітлюючи різноманітні соціальні події, мистецькі проєкти. У березні 2022 року отримав міжнародну популярність із серією відеоробіт «На вулицях Харкова» – перформансами віолончеліста Дениса Карачевцева, який грає Баха на зруйнованих вулицях Харкова. Проєкт набув широкого розголосу у світових медіа та в соціальних мережах; відео були показані на багатьох виставках, задіяні у перформансах, виставах, проєктах.
Виставка працюватиме до 1 жовтня

13:00
Франківський драмтеатр, фоє І поверху

AZA NIZI MAZA

відкриття виставки фотокопій робіт студії
Студія Aza Nizi Maza – це простір дитячої свободи у прифронтовому місті. Студія була заснована в Харкові у 2012 році з метою навчити дітей та дорослих критично мислити, вільно висловлювати свої думки та розширювати межі своєї фантазії. Саме у цій атмосфері творчої свободи та плідних дискусій з’являються змістовні образи, персонажі та сюжети, а учні та учениці відточують свої технічні навички та художню майстерність. З першими вибухами російських ракет у Харкові студія перетворилася на бомбосховище. Згодом команда студії почала думати над тим, як у цей час може й далі бути поруч із дітьми, давати їм можливість висловлювати свої почуття та думки крізь мистецтво. Так народився перший студійний проєкт часів війни – мистецькі заняття із дітьми, які переховувалися на станціях метро. Ці роботи заввишки 3,5 метру було розміщено на колонах на станції «Історичний музей», де вони знаходяться й сьогодні.
Виставка працюватиме до 1 жовтня

16:00
Франківський драмтеатр, фоє ІІ поверху

ВАЛІЗИ З ДОСВІДОМ: ВНУТРІШНЯ МІГРАЦІЯ ЯК СТИМУЛ ДЛЯ РОЗВИТКУ

програмна дискусія
Ми вирішили поговорити про оптимістичні сценарії внутрішньої міграції з перспективи внесків до мистецького життя локальних громад. Як відбувається інтеграція і чи завжди «валізи з досвідом» важкі для переміщення? Що ми здобуваємо нового, якщо тримаємо двері відритими, і які виклики чекають тих, хто вирішує змінити місце своєї діяльності?
Модераторка: Іванна Скиба-Якубова, поетка, публіцистка, виконавча директорка Радіо Хартія (Харків)
Тривалість: 90 хв.
Вхід вільний (реєстрація)

18:00
Франківський драмтеатр, сцена на сцені

НЕХАЙ ЩАСТИТЬ

український народний фарс часів війни
Харківського академічного українського драматичного театру ім. Т. Шевченка
Вистава була створена за мотивами п’єси Баси Джанікашвілі «Війнонька» в прифронтовому Харкові саме в той час, коли місто обстрілювали майже щодня. …Жили собі, були собі Дід та Баба. І був у них онучок Іванко. Майже як у казці… І раптом прилетіли ворожі літаки і почали скидати бомби на Діда та Бабу. І тоді онучок Іванко взяв рогатку, виліз на велике дерево і шишками з рогатки почав збивати ворожі літаки….
Режисер – Степан Пасічник; художниця – Тамара Лєвшина; ляльки – Дар’я Кушніренко
Тривалість: 70 хв.

КВИТКИ

13 вересня 2024 року

16:00
Підземний Перехід «Ваґабундо»

СКЛАДНІ ІДЕНТИЧНОСТІ МІСТА: ДОСЛІДЖЕННЯ ЧЕРЕЗ МИСТЕЦТВО

панельна дискусія з презентацією проєктів «Що нам робити з цими будівлями» та «Іменем міста»
Показ та обговорення фільму «Що нам робити з цими будівлями?» з актором і копродюсером Миколою Набокою: розповідь про історію створення фільму і методологію, яка лягла в основу цієї роботи (школу фізичного театру Жака Лекока в Парижі і знайомство творців фільму в цій школі), перегляд фільму, обговорення та спілкування. Фільм був створений англійським театральним режисером Джонатаном Бен-Шаулем у вересні 2021 під час його перебування на Харківській резиденції “Слово”. В рамках резиденції він працював над дослідженням радянської архітектури Харкова, у намаганні її переосмислити через рух і тіло. «Іменем міста» – спільний проєкт Харківського ЛітМузею і харківських митців, який включає художню виставку, документальний фільм, комікс, музейний маршрут містом, культурологічний есей. Це поле експерименту, коли різні митці, науковці зібрались, щоб спільно осмислювати досвід міста на межі життя і смерті, знайти нову мову, щоб зафіксувати цей досвід і розказати про нього іншим.
Модераторка – Яна Партола, кандидатка мистецтвознавства, доцентка, деканка театрального факультету Харківського національного університету мистецтв імені І. П. Котляревського
Учасники: Тетяна Пилипчук, Тетяна Ігошина (Харківський літературний музей), Віктор Дворніков (Платформа урбаністичного розвитку), Олександр Савчук (Видавець Олександр Савчук), Микола Набока (Мистецьке Обʼєднання «Хвиля»)
Тривалість: 120 хв.
Вхід вільний (реєстрація)

19:00
Франківський драмтеатр, камерна сцена

МІСТО

еротична радіовистава
Харківського академічного драматичного театру
Еротична радіовистава «Місто» – це інсценівка однойменного роману Валер’яна Підмогильного. Дослідницька вистава, що вивчає сучасного українця зразка 1927 року. Наскільки герой співзвучний з сьогоденням, які він ставить перед собою цілі, які кризи долає? Вистава легка і глибока. Сповнена екзистенційних переживань та любовних пригод. Валер’ян Підмогильний: «Людина не розкладається на так зване добро та зло, на плюс і мінус, хоч би й як це зручно було для громадського вжитку».
Інсценівка, режисура та сценографія – Ольга Турутя-Прасолова
Тривалість: 120 хв.

КВИТКИ

14 вересня 2024 року

13:00
Театр ляльок ім. Марійки Підгірянки

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ «ПЕС ПАТРОН І ВЕЛИКИЙ Т»

зустріч з авторкою Юлітою Ран, автографсесія, можливість придбати книгу
Юліта Ран – письменниця, драматургиня, сценаристка, театральна режисерка, кураторка мистецьких проєктів, культурна менеджерка. Працює для дитячої, підліткової та дорослої аудиторії, в тому числі в напрямках документального та постдокументального театру, бебі-театру, інклюзивного, інтерактивного театру, педагогіки театру. Є авторкою близько 30 книг для дітей. Про книгу-комікс «Пес Патрон і Великий Т»: Відважний пес Патрон і його друзі знову на захисті людства! Цього разу вони мають подолати повстання техніки та знешкодити її небезпечного ватажка — Великого Т!
Тривалість: 60 хв.
Вхід вільний

16:00
Підземний Перехід «Ваґабундо»

НАМИСТО ІСТОРІЙ: ХТО ВИВ’ЯЗУЄ ВУЗЛИКИ

літературна дискусія з презентацією книг видавництва VIVAT
Перебираючи метафори міста й мостів, міста як намиста, де все взаємопов’язане, де всі тримаються за тонку нитку, яка не дає розпадатися й розлітатися по світу, і говоритимуть письменниця й драматургиня Юліта Ран із Оленою Рибкою, шеф-редакторкою видавництва Vivat. Відправною точкою для розмови постане «Мотанка» – збірка короткої прози в жанрі фантастики від українських письменниць про жіночий досвід проживання війни та неймовірні сили, які проявляються за особливих обставин; репортажна книжка Євгенії Подобної «Її війна» та збірка історій кохання під час війни «Я тебе… війна» Христини Біляковської та Вікторії Середи.
Олена Рибка – поетка, культурна діячка, заступниця головного редактора видавництва Vivat, працює із сучасною українською літературою, літературою для дітей і про дітей, популяризує читання.
Юліта Ран – письменниця, драматургиня, режисерка, перекладачка, волонтерка, пише для дітей і юнацтва, працює з широким колом тем.
Тривалість: 60 хв.
Вхід вільний (реєстрація)

18:00
Театр ляльок ім. Марійки Підгірянки

КАЛИНОВА СОПІЛКА

ukrainian horror
Харківського академічного театру ляльок ім. В.А. Афанасьєва
Повість Оксани Забужко, в якій вона переосмислює народну «Казку про дивну сопілку», набуває нової актуальності у реаліях війни. Українській горор, де у світі народних вірувань та звичаїв постає історія дорослішання двох сестер як жіноча версія легенди про Каїна та Авеля, як міркування над одвічною проблемою зародження в людині зла. Вистава заворожує містичною атмосферою, загадковими візуальними образами та гіпнотичними піснями на лірику харківської поетки та художниці Діни Чмуж.
Проєкт Лілії Осєйчук під керівництвом Оксани Дмітрієвої; сценографка – Діна Чмуж; музика – Вікторії Міщенко та Лілії Осєйчук; пластика – Інни Фалькової
Тривалість: 60 хв.

КВИТКИ

18:00
Філармонія ім. Іри Маланюк

ХАРКІВ. НАСТАННЯ

концертна програма на 2 відділення
Харків – дивовижне місто, де завжди народжувались нові сенси. Концертна програма охоплює великий часопростір та сконцентрована на тих подіях і постатях, які презентують новаційність мислення на різних історичних етапах. Від слобожанського автентичного співу до його адаптації в джазі, від класики – творів харківських митців, про які на початку ХХ ст. говорив весь світ, до авангардних творів одного з найвідоміших композиторів-харківців Валентина Бібіка – до опусів, створених у 2022-2024 роках. Саме такий, тривалий і непростий шлях до настАння.
У програмі: слобожанський спів, Федір Якименко, Сергій Борткевич, Юлій Мейтус, Валентин Бібік, Олександр Щетинський, Руслан Каширцев, авторські композиції Сергія Давидова. Ведуча – Юлія Ніколаєвська
Тривалість: 100 хв.

КВИТКИ

15 вересня 2024 року

12:00 / 14:00
Театр ляльок ім. Марійки Підгірянки

ЖИРАФ МОНС

харківська історія воєнної весни
Харківського академічного театру ляльок ім. В.А. Афанасьєва
«Жираф Монс» – вистава за казкою Олега Михайлова. У цьому творі в казковій алегоричній формі через досвід війни проходить Жираф, який мешкає у харківському зоопарку в часи Другої світової війни. Відстороненість сюжету від сучасності, притчева природа твору дали можливість створити виставу, яка розкриває болісні теми, але не травмує глядача. Звісно, історія Жирафа Монса – це погляд на війну очима дитини, яка по-своєму сприймає світ, переживає страх та самотність. Але це дуже делікатна розмова, яка адресована і дітям, і дорослим. Про війну, про співчуття та підтримку.
Режисерка і авторка інсценівки – Оксана Дмітрієва, художник – Костянтин Зоркін, композиторка – Катерина Палачова
Тривалість: 45 хв.

КВИТКИ

13:00
Театр ляльок ім. Марійки Підгірянки

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГ «ДИВНА ВЕСНА» ТА «ЖИРАФ МОНС»

зустріч з автором Олегом Михайловим
Олег Михайлов — сценарист і драматург, який понад 10 років живе в Харкові. Під обстрілами у нього народився цикл казок про дивну весну, де за вікном чутно незрозумілий гуркіт, а з неба падає каміння. Книжка «Дивна весна» допоможе говорити з дітьми про війну. Герої казок кожен по-своєму переживають війну. Хтось загубив маму, комусь страшно, хтось розгублений… Книжка містить 4 казки і є ще й арт-об’єктом, бо містить просто дивовижні малюнки. Попри надиктовані війною сюжети, книжка вчить добра, взаємодопомоги, щирості, людяності, дружби, порядності, підтримки. «Жираф Монс» — це така собі щира розмова про те, що сьогодні відбувається. Історія, що повертає у події сьогоднішньої війни з росією, щоб показати весь страх і біль того, що відбувається у прифронтовому місті, яке постійно під обстрілами. Але найголовніше те, що ця книжка дарує надію на краще і переконує, що лихо не триватиме вічно.
Казки читатиме дітям акторка Франківського національного драмтеатру, заслужена артистка України Надія Левченко.
Тривалість: 60 хв.
Вхід вільний

17:00
Франківський драмтеатр, камерна сцена

ХТОСЬ ТАКІ ЯК Я

перформативно-фізична моновистава (16+)
Харківського театру «Нафта»
«Хтось такі як я» — перформативно-фізична моновистава Ніни Хижної про подорож безтілесної істоти тілами інших. Вона пізнає досвіди тих, хто день за днем зустрічаються зі страхом і знаходять способи йому протистояти. Основою для вистави стала низка інтерв’ю з українцями й українками різних професій, статі та віку, наймолодшій з яких – 6 років, а найстаршій – 90 років. Їхні тіла і досвіди дуже відмінні, але ними можна поділитися, їх можна почути і спробувати зрозуміти. Тому що всі ми опинилися перед загрозою і стаємо колективним тілом, що трансформується та вчиться пристосовуватись до химерної реальності. Головним медіумом вистави є мова тіла — рух і танець, зібрані з висловлювань, асоціацій і щоденних дій героїв та героїнь, з якими спілкувалась команда проєкту.
Режисерка та перформерка – Ніна Хижна, драматургиня – Люба Ільницька, хореограф — Анатолій Сачівко, саунд-дизайнер — Нік Акорн, костюми та сценографія — Анни Орамус
Тривалість: 75 хв.

КВИТКИ

19:00
Франківський драмтеатр, сцена-підвал

ВЕСЕЛКА НА САЛТІВЦІ

музична сюрреалістична трагікомедія
Харківського театру «Нафта»
В основі сюжету — автобіографічна історія Артема Вусика, який народився на Салтівці і прожив там свої перші 17 років. Це вистава-концерт, де музиканти грають наживо авторські композиції. «Веселка на Салтівці» — спроба театру повернути промені радості в місце, яке все ще загоює рани від війни. Одночасно він переосмислюємо традиційні уявлення та стереотипи про Салтівку. Намагається відчути поетичність району, який вважається хуліганським. А також побачити індивідуальний пейзаж цього місця серед нескінченних житлових масивів. Широке небо, багато зелені та яскраві веселки після рясного дощу влітку — такою пам’ятають Салтівку з дитинства. Зруйновані війною і чорні від вогню багатоповерхівки — такою вперше побачили Салтівку у 2022 році.
Режисер, актор і автор сценарію — Артем Вусик, композитори і виконавці — Іван Кондратов (гітара), Віктор Кондратов (барабани), Yan-Vedaman (саксофон)
Тривалість: 60 хв.

КВИТКИ