Семінар, на який так довго чекали. 14-15 лютого за ініціативи НСТДУ в Мистецько-концертному центрі ім. Івана Козловського (м. Київ), в рамках Семінару з авторських прав відбулися зустрічі завлітів театрів України з представниками ДО «Українського агентства з авторських та суміжних прав»; Громадської організації «Української агенції з авторських та суміжних прав»; ВГО «Всеукраїнської Ліги Авторів».
Під час Семінару питань виникало чимало. Адже метою семінару було ознайомлення з пріоритетними напрямками розвитку в сфері інтелектуальної власності, отримання відповідей на нагальні питання щодо організаційного забезпечення охорони прав на об’єкти інтелектуальної власності у зв’язку з дією Закону України «Про ефективне управління майновими правами
Зміни в діяльності організацій з охорони авторського права у зв’язку із вступом у дію Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» внесли багато непорозуміння у і без того недосконалу систему збору та виплати авторської винагороди, тож дискусії були запальні.
Окрім освітньої програми на завлітів чекав сюрприз: участь у Фестивалі сучасної драми. Діти, який став фінальною резиденцією першої Лабораторії драматургії НСТДУ.
І та ІІ резиденції Лабораторії, що тривали у Києві з червня 2019 року включали в себе семінари та майcтер-класи з режисерами, психологами і драматургами, роботу над створеними текстами, консультації та практичні воркшопи. Більше півроку роботи під творчим наглядом куратора Павла Ар’є – і маємо результат! 11 п’єс фіналістів:
– Ігор Білиць «Їжачок-ніндзя»
– Наталя театральних Блок «Місто за шпалерами»
– Олена Кірічек «Вікно з вогнем»
– Юлія Куліш «Гретель і Гензель: крамничка підступних солодощів»
– Катерина Лук’яненко «Зубата втрата»
– Катерина Пенькова «Покидьки»
– Ярослава Терлецька «Пан Чимерник»
– Лєна Лягушонкова «Чапаєв і Василіса»
– Дмитро Терновий «Крило метелика»
– Оксана Савченко «Коли ми курили космос»
У співпраці з театральними режисерами всі п’єси з успіхом були представлені глядацькій аудиторії 14, 15 та 16 лютого на сценах Київського національного академічного театру оперети та Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра у формі публічних читок.
День перший / Київський національний академічний театр оперети
День другий / Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра
День третій / Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра
За попередньою реєстрацією потрапити на читки міг абсолютно кожен. Запрошуючи юних гостей, які є цільовою аудиторією, ми пропонували їм спробувати себе у ролі експертів. Адже саме думка дітей та підлітків віком від 7 до 16 років була дуже важливою для наших авторів.
Після кожної з читок відбулося обговорення матеріалу та його виконання за участі автора, режисера та акторів. У такий спосіб нам вдалося залучити глядачів, аби почути їхні емоції, вподобання і зауваження щодо почутого і побаченого тут і зараз.
Завліти не стали випадковими учасниками. Саме від театрів, представниками яких вони є, найбільший запит на дитячу драматургію. Тож у такий спосіб метою було познайомити з сучасною драматургію тих, хто в пошуках матеріалу для їхньої реалізації на театральних сценах країни.
Перші «хочемо в репертуар!» були озвучені керівниками літературно-драматургічних частин одразу після читок. І ми щиро сподіваємося, що в недалекому майбутньому п’єси знайдуть своє втілення у репертуарному театрі.
Сучасна драматургія для дітей – існує! І «Фестиваль сучасної драми. Діти» це підтвердив!
Втілити омріяне, дати цю першу сходинку визнання сучасній драматургії вдалося за завдяки підтримці і зусиллям:
Голови НСТДУ Богдана Струтинського, завдяки якому усе можливо і маленькі ідеї перетворюються у великі плани і мають своє втілення!
Павла Ар’є – драматурга, творчого куратора, який протягом року відкривав окремий всесвіт кожному з наших драматургів в рамках Лабораторії. Надихав та мотивував.
Парнерів: Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра, Київський театр оперети1 та UA: Радіо Культура.
Тренерів та спікерів, які працювали з драматургами протягом першої та другої резиденції.
Режисерів та акторів, що з такою самовідданістю та креативністю взялися за втілення читок.
Глядачів, які були з нами протягом трьох насичених днів.
І звичайно, найщиріша подяка одинадцятьом нашим драматургам за вашу наполегливість, відкритість і спільний результат, який маємо сьогодні.
Другій Лабораторії драматургії бути, а це значить, що і фестиваль матиме своє продовження!
З п’єсами створеними у рамках першої лабораторії драматургії НСТДУ можна ознайомитись на нашому сайті.