Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
4 вершини Карпатського: Спілка на міжнародному фестивалі мистецтв «Карпатський простір» 2019

       На три дні Івано-Франківськ традиційно перетворився на культурну мекку. А все тому, що столицю Прикарпаття вже вчетверте охопив Міжнародний фестиваль мистецтв «Карпатський простір» 2019.

       Окрім 13 стаціонарних локацій, в рамках Карпатського діяли 4 потужні заходи реалізовані Національною спілкою театральних діячів, яка, без перебільшень, стала цьогорічним рекордсменом.

       Тож, пропонуємо наш путівник по «4 вершинам» Карпатського від НСТДУ, які варто було відвідати протягом 2-5 травня 2019.

Стартувала Спілка 2 травня з вже традиційним сезонним проектом «Весняна школа акторської та режисерської майстерності».

22 учасника Школи, що з’їхались зі всієї України на знайомство з документальним театром вітали Голова НСТДУ Богдан Струтинський, перший заступник Голови НСТДУ, керівник напряму регіональної політики Ростислав Держипільський, куратор Школи та керівник напряму молодіжної політики та пошуково-експериментального театру НСТДУ Стас Жирков бажаючи плідної роботи, творчої синергії, яка обов’язково виллється в нові проекти. Хто б знав, що слова наставників будуть пророчими?! З тієї хвилини Івано-Франківський національний академічний  драматичний театр ім. І. Франка перетворився на майданчик експериментів для школярів.

Майстер-клас «Я – документ та пост документальний театр» Дена Гуменного та Антона Романова почався динамічно. Трохи теорії про те, що документальний театр – це можливість відрефлексувати дійсність і задатися питанням: а хто ми в сьогоднішньому дні? Який він взагалі, цей день, і, одразу до практики.

Майже з перших хвилин знайомства тренери поділили учасників на групи, сформувавши для кожної завдання. Піддослідним матеріалом Doc.театру стало місто і його люди. Зібрати максимум матеріалу методом опитування та спостережень – це було завданням номер один. А далі, спільними зусиллями акторів та режисерів вже наступного дня навчання народилися цікаві міні-вистави. Локаціями «прим’єр» стали репетиційна зала та камерна сцена театру, а також «сцена» під відкритим небом – алея меморіального парку. Як це виглядало, пропонуємо переглянути у відео нижче.

День другий навчання подарував учасникам довгоочікуване знайомство з головним режисером Київського академічного театру драми та комедії на лівому березі Дніпра Тамарою Труновою. “Космос і дія” – це перші слова, які ми вполювали на фліпчарті за спиною тренера. Якщо метод Дена та Антона – це максимум дії, то Тамарин підхід – це максимальна робота з уявленням актора над дією та простором. Вже втретє режисерка без будь-яких вагань говорить нам «так!» на пропозицію долучитися до Сезонних шкіл у якості тренера. І втреттє беззаперечно зачаровує учасників своєю методикою роботи.

4 травня, він же день третій навчання, ощасливив школярів одразу двома цікавими зустрічами: майстер-клас чеського режисера Бржетіслава Рихліка та СПІЛКУвання з художнім керівником Київського академічного театру драми та комедії на лівому березі Дніпра Стасом Жирковим. Про ці знайомства пропонуємо послухати з перших вуст у відгуках самих учасників.

Четвертий, фінальний день Школи запам’ятався атмосферою знайомства з Ігорем Шугалеєвим, актором та перформером з Білорусі. Інтенсивну роботу з учасниками Ігор присвятив тілесній виразності. І кожне слово, сказане протягом заняття, навіть бліц-знайомство в форматі «розкажи про себе», змушував ствердити тілесним рухом. В результаті отримали театральні історії в форматі контемпорарі-денс. Тренер настільки зачарував учасників, що відпускали його зі сльозами на очах та оплесками подяки.

Це коротко про те, якою вчергове атмосферною і незабутньою вийшла Весняна школа НСТДУ 2019, як для учасників, так і для тренерів та всієї Спілчанської команди. Все, про що не згадали, знайдете у фото та відео матеріалах.

Напевно кожен франківець та гість міста з 3-5 травня став свідком унікальної арт-локації на площі Адама Міцкевича. За 3 дні виставка «Театр, відкритий світу» привернула увагу понад декількох тисяч людей. Зацікавиленість арт-об’єктом вражала, ще до його офіційного відкриття. Ми запитали людей про перші враження від побаченого і ось, що почули:

А офіційне відкриття відбулося, як і заплановано 3 травня за участі ініціатора проекту народного артиста України Богдана Струтинського: «22 стенда з особистостями, що творили український театр та відкривали Україну для світу. І тут вони подані в дуже неординарному ключі. В першу чергу вони показані як люди, які мали своє життя, свої перемоги та незвичності. Ідея виставки повністю реалізована силами і коштами НСТДУ і приурочена до 400-ліття українського театру».

Ми щиро вдячні всім, хто долучився до роботи над проектом та підтримку ініціативи, а це: автор текстів – Ірина Зубченко, дизайнер – Ольга Мадяр та партнер проекту Музей театрального, музичного та кіномистецтва України. Ми щасливі з того, що вийшло!

Виставка матиме своє продовження в інших містах України. Тому слідкуйте за новинами і відкривайте театр разом із нами!

З 3-5 травня приводом для зустрічі театрознавців та мисетцтвознавців України став семінар-тренінг «Мистецький продукт в контексті масової культури: завдання для арт-критика». Осередком палких дискусій був хол другого поверху Івано-Франківського національного академічного  драматичного театру ім. І. Франка. Кураторську місію проекту на себе взяла Ганна Веселовська – театрознавець, доктор мистецтвознавства, професор.

Окрім куратора проекту лекторами також були:

      Анна Липківська – театрознавець, театральний оглядач, кандидат мистецтвознавства, голова Експертної ради Всеукраїнського театрального фестивалю-премії «ГРА»;

      Сергій Васильєв – заслужений діяч мистецтв України, театрознавець, театральний оглядач.

     «Ми є свідками нового театрального покоління. Нарешті сформовано ідеологію нового театру, зумовлену приходом нових молодих режисерів». Підіймаючи питання відсутності інформаційних платформ, театрознавець зазначив: «Наша задача як арт-критиків вибудувати свої канали комунікації. Те, що сьогодні намагається зробити кожен критик. Та є велика проблема відсутності тематичних платфор, за допомогою яких ми кожемо комунікувати з глядачем».

     «Наша професія переформатується. Зараз критик – це людина не на території театру, а на території глядача», – таким був головний меседж третього дня семінару, що відбувся в рамках «Карпатського простору». Куратор семінару Ганна Веселовська говорила про депрофесіоналізацію театральної критики, про перспективи професії та необхідність формування експертного середовища. Йшлося також про фахове видання, що має висвітлювати українські постановки в ширшому, європейському чи навіть світовому контексті, а також про необхідність формування бази даних українського театру, який є важливою складовою культурного надбання країни. Домовилися продовжити роботу поза фестивалем.

Раді, що семінар-тренінг зібрав культурних оглядачів, журналістів і навіть завлітів театрів з найрізноманітніших міст України: Києва, Маріуполя, Івано-Франківська, Харкова, Миколаєва та ін. Вдячні за активну роботу та підтримку ініціативи і сподіваємося на її продовження.

Анонсуючи появу книги на книжкових полицях ще у січні, чи не найбільшу кількість листів із питаннями дати презентації Спілка отримала саме з Івано-Франківська.

Тож, в рамках Карпатського простору ознайомитись з монографією, поспілкуватись з  автором, придбати ілюстроване видання з автографом Ганни Веселовської можна було на презентації 5 травня в книгарні «Є», що на вулиці Незалежності.

Учасники Спілчанських заходів отримали можливість долучитися до всіх заходів в рамках Міжнародного фестивалю мистецтв «Карпатський простір». Схвальними відгуками учасників Школи та семінару-тренінгу відзначилась насичена театральна локація фестивалю. Дякуємо всім, хто долучився до створення Спілчанського марафону в рамках «Карпатського простору»!

До наступного «Карпатського простору»! До нових карпатських вершин разом! Включайтеся у СПІЛКУвання!

https://www.youtube.com/watch?v=ZG01BBnZyt0&t=14s