Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
14 сторінка Всеукраїнського конкурсу молодих акторів ім. Івана Франка

12-13 червня на камерній сцені і за підтримки Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка відбувся XIV Всеукраїнський конкурс молодих акторів ім. Івана Франка.

З 2006 по 2018 рік включно конкурс існував у форматі професійних читців (про попередні конкурси читайте тут Конкурс «Читаємо Франка» – 2018). 2019 року  оновлена команда Спілки взяла на себе сміливість і трансформувала традиційний формат «читців» на конкурс «молодих акторів». Ідея про зміни виникла з метою розширення виконавських горизонтів, що дає змогу учасникам представити в рамках конкурсу мікро-вистави.

Разом зі зміною формату дещо оновилися правила участі та критерії відбору:

– за результатами заочного відбору (перший тур) за відеозаписами заявників оргкомітет конкурсу обирав 20 учасників, що і увійшли до другого туру (а бажаючих було понад 40 претендентів);

– другий тур передбачав виступи конкурсантів наживо. Серед них – 10 професіоналів (професійних акторів, що вже працюють на театральних сценах) та 10 юніорів (студентів творчих ВНЗ України). Список учасників конкурсу.

Оцінювали виступи ІІ туру та визначали лауреатів Конкурсу у фіналі пятірка членів журі:

  • Богдан Струтинський — Голова НСТДУ, генеральний директор-художній керівник Київського національного академічного театру оперети, режисер, народний артист України (голова журі конкурсу);
  • Анатолій Солов’яненко— головний режисер Національної опери України, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка, кандидат мистецтвознавства, народний артист України;
  • Інна Капінос— актриса Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка, заслужена артистка України;
  • Тарас Жирко — актор Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка, театральний режисер,  лауреат премії ім. І. Котляревського, народний артист України;
  • Римма Зюбіна — актриса театру і кіно, зірка Київського молодого театру, двічі лауреатка «Київської пекторалі» та багатьох інших театральних нагород.

На заваді виступам конкурсантів не стали ані хвилювання, ані тридцятиградусна спека. Перший день конкурсного прослуховування, що відбувся 12 червня, визначив 12 фіналістів, які продовжили змагання наступного дня у фіналі:

– Ольга Кожушок (м. Івано-Франківськ); – Ольга Оноприюк (м. Київ); – Нікіта Петросян (м. Харків);
– Ганна Пащук (м. Маріуполь); – Олександр Поліновський (м. Луцьк); – Катерина Алексєєва (м. Київ);
– Петро Русанєнко (м. Київ); – Віктор Штефан (м. Київ); – Анастасія Шпагіна (м. Київ);
– Владислав Демидюк (м. Івано-Франківськ); – Максим Яковлєв (м. Київ); – Олег Панас (м. Івано-Франківськ).

«Я дуже вдячний, що ви сьогодні тут, що ви долучаєтесь до проектів Спілки, що ви є центром цих проектів, бо майбутнє українського театру – у ваших руках. І не важливо, хто виграв, а хто програв. Актор – це інструмент в руках режисера: один з них може вас не побачити, а другий – відкрити. Тому цей конкурс – це, справді, шлях на довгу дистанцію. Популяризувати українське слово сьогодні, цілісне, мислене слово, як ніколи, актуально. Слово – це зброя, це хороший захист для душі»,  — ці слова Голови НСТДУ Богдана Струтинського стали підсумком півфіналу.

– Виступи першого конкурсного дня –

Окрім класичних творів у виконанні конкурсантів звучали твори сучасників, серед яких поезія та проза Ліни Костенко, Оксани Забужко, Сергія Жадана, Юрія та Софії Андруховичів, Василя Шкляра, Олега Сенцова, Юрія Іздрика, Ірен Роздобудько та інших.

– Виступи другого конкурсного дня та фінал –

За результатами ІІІ етапу конкурсу, що відбувся 13 червня, журі визначило лауреатів конкурсу у категоріях «Юніори» та «Професіонали»:

Прізвище та імя

Місто

Програма ІІІ туру

І місце АЛЕКСЄЄВА Катерина м. Київ, Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого

Ліна Костенко, «Маруся Чурай;

Олег Сенцов, «Бабуся».

ІІ місце ОЛЕГ Панас м. Івано-Франківськ, Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника

Степан Пушик, уривок з поетичної вистави «…Я іду по своїй землі»;

Анна Герман, уривок з роману «Піраміди невидимі».

ІІІ місце МАКСИМ Яковлєв м. Київ, Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого

Композиція з віршів Ліни Костенко;

Ліна Костенко, уривок з роману «Записки українського самашедшего».

Прізвище та імя

Місто

Програма ІІІ туру

І місце ВІКТОР Штефан м. Київ, випускник Київської муніципальної академії естрадно-циркового мистецтва за спеціальністю «Актор театру, викладач театральних дисциплін» Жак Превер, «Як намалювати птаха»;

Ліна Костенко, уривок з роману «Записки українського самашедшего».

ІІ місце ПЕТРО Русанєнко  м. Київ, театр «Актор», театр «Сузір’я» Іван Малкович, «Повстанець»;

Ігор Білиць, монолог з п‘єси «Як вкрасти коня».

ІІІ місце ОЛЕКСАНДР Поліновський м. Луцьк, артист-ляльковод Волинського академічного обласного театру ляльок Василь Симоненко, поезії;

Василь Шкляр, уривок з роману «Троща».

У фіналі конкурсного марафону, на учасників та гостей чекала зустріч зі спеціально запрошеною гостею — Аллою Самойленко. Алла — кінознавець за освітою. З 2004 року працює кастинг-директором кінокомпанії Pronto Film. Працювала над більш ніж півсотнею повнометражних картин, серіалів і документальних фільмів та безліччю коротрометражних стрічок. Регулярно працює у міжнародних проектах у Європі та США. Серед акторських облич, які відкрила Алла, такі імена, як: Роман Луцький («Сторожова застава»), Аня Адамович («Сквот 32»), Олег Шульга («Червоний», «Позивний Бандерас») та ін.

Зіркова кастинг-менеджерка залюбки погодилась на пропозицію Спілки дати майстер-клас та поспілкуватися з молодими акторами у форматі «питання/відповідь». А по його завершенню, зізналася, що доки спілкувалася з аудиторією, помітила серед учасників конкурсу обличчя, яке схоже на типаж для нового фільму, в пошуках якого вона зараз знаходиться.

Протягом конкурсу, серед глядачів нами були помічені:  Лариса Хоролець – завідувачка кафедри сценічного та аудіовізуального мистецтва Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв, народна артистка України, перший міністр культури; Надія Кукурудза – доцент кафедри театрального і хореографічного мистецтва Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, кандидат мистецтвознавства, заслужений працівник культури України; Тетяна Кобзар – доцент кафедри сценічної мови Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого, заслужена артистка України; студенти театральних ВНЗ Києва, друзі та рідні. Неабияку зацікавленість конкурс викликав і серед журналістів. На його відкриття завітали ПравдаТУТ, UA|Tv, журналісти Укрінформу та радіо UA:Культура.

Цього року Конкурс молодих акторів ім. Івана Франка змінив свій формат – став більш відкритим, енергійним та розширив свої горизонти. Такою є і Спілка сьогодні. Будьте з нами у постійному творчому русі та наповненому сенсами СПІЛКУванні!

Висловлюємо щиру подяку Національному академічному драматичному театру ім. І. Франка та особисто генеральному директору-художньому керівнику Михайлу Захаревичу за сприяння у проведенні конкурсу та усім технічним службам театру за забезпечення всіх необхідних умов.

Фото: Ira Marconi

Сюжет каналу іномовлення UA|TV:

Сюжет каналу ПравдаТУТ:

Сюжет ТРК “Київ”. Програма “Ранок у мегаполісі” (про результати конкурсу):

#конкурс_Франка