Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
100-річчя професійного театру ляльок в Україні: святкуємо навчаючись! Школа акторської та режисерської майстерності театру ляльок НСТДУ

За ініціативи Голови НСТДУ Богдана Струтинського та у результаті спільної домовленості з UNIMA-Україна, 2021 року НСТДУ було прийнято рішення провести низку заходів присвячених до 100-річчя професійного театру ляльок в Україні.

З першим з них Спілка поїхала до Харкова. Це була Школа акторської та режисерської майстерності театру ляльок за участю українських і міжнародних фахівців, що тривала протягом 24-27 травня в Харківському будинку актора ім. Леся Сердюка. Як зазначив голова Міжобласного харківського відділення НСТДУ Ігор Арнаутов, свого часу саме в стінах Харківського будинку актора діяв театр ляльок, тож проведення Школи є символічним для приймаючої сторони.

Протягом чотирьох днів навчання та СПІЛКУвання 20 учасників працювали з:

Світланою Бень, акторкою, режисеркою, співачкою (Білорусь, Мінськ).
Павлом Гатіловим, українським театральним режисером, режисером-постановником Харківського державного академічного російського драматичного театру ім. О. С. Пушкіна.
Оксаною Дмітрієвою, режисеркою театру ляльок, головною режисеркою Харківського академічного театру ляльок, заслуженою артисткою АР Крим.

Основну частину навчання учасники проводили в компанії хедлайнерки Школи Світлани Бень, практикуючи роботу з неживими предметами на увагу та фантазію. А однією з найцікавіших вправ від Світлани, до якої готувались і не вагаючись брались учасники, виявилась вправа «Портрет». Цей тренаж найкраще показав, як непоєднувані між собою предмети, обрані учасниками можуть стати частиною однієї цілісної композиції: «Ми звертаємось до цієї вправи, коли обмежені в застосуванні предметів на сцені».

«Я палка прихильниця Світлани і це дійсно неймовірно, що вона приїхала! Декілька років тому я бачила її виставу на фестивалі. Для мене було справжнім відкриттям те, що майже з нічого, з картону можна створити виставу. А ще синтез театру і музики в ігровій формі, який може бути цікавим не лише для дітей, а й для дорослих», – Валерія Замай, учасниця з Харкова.

«Найбільше враження справили тренажі Світлани Бень, які розкривають в тобі щось нове, сонцеподібне. Їй вдалося створити атмосферу єднання, яку я ще ніде не відчував! За декілька днів ми навчилися відчувати один одного без слів, інтуїтивно», –  Антон Благій, учасник з Чернівців.

Розібратись в особливостях ігрового театру, роботи актора в живому плані, відмінностях методів роботи режисера в драмтеатрі та театрі ляльок допомагав Павло Гатілов, режисер-постановник Харківського державного академічного російського драматичного театру ім. О. С. Пушкіна:

«Лялька запрацює лише тоді, коли ви увімкнете на неї свою увагу. Так само і з актором в драматичному театрі. Саме тому я кажу про увагу як про ваш інструментарій. Я хотів розказати і показати вам, яким є ігровий театр та як його застосувати в театрі ляльок. Тож щиро сподіваюсь, що це знайде відгук у ваших серцях».

Кульмінацією став день СПІЛКУвання з Оксаною Дмітрієвою, головною режисеркою Харківського академічного театру ляльок.

На мікросцені театру Оксана та її вихованці з Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського представили роботу на твір «Серце граната» Лорки, демонструючи те, як їм вдається працювати з предметами, оживляючи неживе.

Оксана запропонувала нашим школярам взяти участь у експромті і створити свій натюрморт на тексти віршів Йосипа Бродського, Анни Ахматової та Сергія Жадана, використовуючи винятково предмети, які вони знайдуть у просторі театральної зали.

На завершення знайомства Оксана запросила учасників на вечірній перегляд її вистави «Діти райка» в театрі.

Такою була перша Школа акторської та режисерської майстерності театру ляльок НСТДУ, що відбулася у першій столиці України і по праву театральному місті Харкові.

Наша команда висловлює подяку прекрасній трійці тренерів Світлані Бень, Оксані Дмітрієвій та Павлу Ґатілову за насичені і неймовірно корисні чотири дні, світло, знання і настрій, яке несли і дарували нашим школярам.

Дякуємо всім службам Харківського будинку актора ім. Леся Сердюка НСТДУ та особисто його директору Ігорю Арнаутову за теплий прийом і забезпечення всіх умов для максимально комфортного перебування та навчання в його стінах.

Текст, фото та відео: Анна Метанчук