Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
Тріумф театру у часи викликів: підсумки VІ Всеукраїнського театрального Фестивалю-Премії ГРА

Найпрестижнішою театральною нагородою у Великобританії є Премія Лоуренса Олів’є, у США – «Тоні», у Франції – Премія Мольєра, в Австралії – Премія Хелпмана, у Канаді – Премія Дори Мейвор Мур, а в Україні вже шостий рік цей флагман першості тримає Фестиваль-Премія ГРА, адже за масштабом проведення, високим рівнем організації і прозорістю конкурсного процесу, географією і значимістю їй поки немає аналогів.

Попри всі труднощі, регулярні обстріли, вимкнення електрики, аномальні погодні умови, VI Всеукраїнський театральний Фестиваль-Премія ГРА відбувся. Вже другий рік він проходив в умовах воєнного стану, та, незважаючи на всі виклики, театр продовжує залишатися осередком сили, надії та натхнення для українців. Робота театрів є свідченням стійкості культурної спільноти та її прагнення підтримувати дух нації. А завдяки «ГРІ» українське театральне мистецтво продовжує демонструвати світу, що воно не лише виживає, а й розвивається навіть у найскладніші часи.

Головною місією Фестивалю-Премії, засновником та незмінним організатором якого є Національна спілка театральних діячів України (НСТДУ), є формування та зміцнення єдиного українського театрального ком’юніті та визначення провідних тенденцій українського театру. «GRA» – це не просто фестиваль, а престижна премія, що вирізняється своєю унікальністю серед інших українських театральних заходів. Її формат поєднує конкурсну програму з відкритими показами вистав, створюючи простір для мистецького діалогу між театрами, глядачами та експертами галузі.

На адресу організатора цьогоріч надійшло 85 заявок від 58 театрів із 18 міст України. Експертною радою 6-го Фестивалю-Премії, яка складалася з 10 українських фахівців, було сформовано спершу лонгліст з 35 вистав, а потім шортліст з 14 вистав. У фіналі брали участь 13 театральних колективів з Києва, Львова, Харкова, Одеси та Івано-Франківська.

З 23 листопада по 2 грудня у трьох містах України – у Львові, Івано-Франківську та Києві – проходив фінальний етап ГРИ. Міжнародне журі переглядало наживо 14 вистав-фіналісток.

До складу міжнародного журі увійшли театральні фахівці з 4-ох європейських країн:

  • Ева Баль (Польща) – асоційована професорка факультету польської мови Ягеллонського університету, очільниця Дослідницького центру локальних культур;
  • Йорґен Кнудсен (Норвегія) – дипломований мистецтво- та театрознавець, художній керівник театру Black Box в Осло, мультижанровий композитор;
  • Мееліс Ойдсалу (Естонія) – естонський театральний критик та журналіст, головний редактор вебпорталу оборонних новин balticsentinel.eu, співавтор та ведучий подкасту про театральне мистецтво Teatrivaht на культурному порталі ERR;
  • Гінріікка Ліндквіст (Фінляндія) – виконавча директорка Nordic Drama Corner, працювала гастрольною менеджеркою, продюсеркою та проєктною координаторкою у сфері перформативних мистецтв.

2 грудня на камерній сцені Національного театру ім. І. Франка відбулася церемонія нагородження VI Всеукраїнського Фестивалю-Премії «GRA».

На церемонії нагородження Голова НСТДУ Богдан Струтинський зазначив: «У цей нелегкий для України час я дуже радий, що Фестиваль-Премія ГРА дійшов до фіналу і ми доклали чимало зусиль для цього. Сьогодні український театр говорить про свою затребуваність і важливість аншлагами в глядацьких залах. Хочу подякувати за хорошу роботу Експертній раді фесту, членам міжнародного журі та команді НСТДУ, усім театрам, які брали участь у цьогорічній ГРІ, та Національному театру імені Івана Франка за те, що церемонія нагородження вже вдруге відбувається на його сцені. Окрема подяка нашим захисникам і захисницям, завдяки яким ми можемо нині працювати і  організовувати фестиваль».

Привітати переможців прийшли міністр культури  і стратегічних комунікацій Микола Точицький,  голова Постійної комісії КМДА з питань культури, туризму та суспільних комунікацій Вікторія Муха, заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій Галина Григоренко. Під час виступу Микола Точицький відмітив, що важливим сьогодні є демонстрація того, як культура об’єднує нас задля нашої стійкості й збереження ідентичності. А театр, своєю чергою, доносить до кожного і кожної найважливіше. Вікторія Муха та Сергій Анжияк подякували усім, хто долучився до організації Фестивалю-Премії, який є свідченням того, що театральне мистецтво розвивається і об’єднує українців.

«Для мене велика честь бути у складі міжнародного журі Фестивалю-Премії ГРА. А також унікальна можливість побачити таку широку панораму українського сучасного театру», – сказала Ева Баль на пресконференції для представників ЗМІ. «Я отримав величезне задоволення переглядаючи вистави українських театрів, здивований їхнім різноманіттям. Остаточне рішення було нелегко прийняти, але ми це зробили і воно було, як на мене, правильним», – зауважив Йорґен Кнудсен. «Це був неочікувано цікавий, довгий та по-своєму непростий театральний фестиваль. Український театр надзвичайно розмаїтий, у тому числі у своїй експериментальності. Він демонструє дуже чітку внутрішню свободу, яка призводить до важливих результатів», – відзначив Мееліс Ойдсалу. «Мені було дуже цікаво побачити багатоликість українського театру, на які теми він сьогодні говорить, якими засобами і які емоції викликає. Дякую за цю можливість, за цей досвід. Побачене надихає», – додала Гінріікка Ліндквіст.

Лавреати VІ Всеукраїнського театрального фестивалю-премії «ГРА»

Загальні номінації:

За найкращу драматичну виставу

«Вороги. Історія любові»

Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької

За найкращу камерну виставу (до 150 глядачів)

«Кортес»

Київський академічний театр «Золоті ворота»

За найкращу виставу для дітей

«Жираф Монс»

Харківський академічний театр ляльок імені Віктора Афанасьєва

За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу

«Тигролови»

Київський національний академічний театр оперети

За найкращу танцювальну виставу і виставу фізичного театру

«Тіні забутих предків»

Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької

За  найкращу виставу на перетині театральних жанрів, мистецького синтезу і перформативних форм

«Веселка на Салтівці»

Харківський альтернативний театр «Нафта»

За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни

«Доця»

Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької

Індивідуальні номінації:

«За найкращу жіночу роль»

Соломія Кирилова за роль Доці у виставі «Доця»

Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької

«За найкращу чоловічу роль»

Андрій Кравчук за роль у виставі «Клуб «Зневіра»

Львівський академічний драматичний театр імені Лесі Українки

«За найкращу режисерську роботу»

Тетяна Губрій за виставу «Кортес»

Київський академічний театр «Золоті ворота»

«За найкращу сценографію»

Костянтин Зоркін за сценографію до вистави «Жираф Монс»

Харківський академічний театр ляльок імені Віктора Афанасьєва

«За найкраще хореографічне рішення вистави»

Артем Шошин за хореографію до вистави «Тіні забутих предків»

Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької

«За найкраще музичне рішення вистави»

Іван Кондратов, Віктор Кондратов і Сергій Савенко за музику до вистави «Веселка на Салтівці»

Харківський альтернативний театр «Нафта»

Спеціальний приз журі «За найкращу сучасну п’єсу»

Лєна Лягушонкова за п’єсу «Кортес»

Відзнака журі «За краще використання простору для сценічної оповіді»

«Дзяди»

Івано-Франківський національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка

Національна спілка театральних діячів України висловлює подяку за підтримку Міністерству культури та стратегічних комунікацій України. Дякуємо Національному театру оперети та Національному театру ім. І. Франка за організацію та проведення церемонії нагородження. Висловлюємо подяку Національному театру ім. М. Заньковецької, Львівському театру ім. Лесі Українки, Франківському драмтеатру, які приймали під час фінального етапу на своїх сценах колег з Харкова та Одеси. Дякуємо театрам, які подалися на 6 ГРУ і вітаємо тих, хто дійшов до кінця і отримав премії! Дякуємо за роботу експертній раді та членам міжнародного журі.

150 публікацій на сайтах та сторінках друкованих видань, радіо-, теле- та відеосюжетів вийшло про фінал VI GRA! А загалом протягом усього конкурсного періоду про фестиваль зафіксовано більше 290 виходів у ЗМІ. Щиро дякуємо усім журналістам за інформаційну підтримку фесту протягом року.

Окрему подяку висловлюємо медіапартнерам 6 Фестивалю-Премії ГРА. А саме: Лівий берег, Mind, Радіо Культура, Район культура, Журнал “Критика”, Kyiv daily, Українки медіа, Журнал “Театрально-концертний Київ”, Yabl, Ти Київ, Газета “Україна молода”, Газета “Вечірній Київ”, ZBRUC, ОстроВ, Media Port, Журнал “Жінка”, Журнал “Музика”, журнал «Кіно-Театр», ProTeatrДивись info, Радіо Накипіло, Радіо ПЕРШЕ, Post Impreza, журнал «Український театр», «Львівська пошта».

Фото з церемонії нагородження Артема Галкіна

Публікації у ЗМІ про фінал 6 ГРИ (вибрані):

Міністерство культури          Департамент культури КМДА          Львівська міська рада

Газета “Дидаскалія”               Українська правда                              Лівий берег

Укрінформ                                 Суспільне культура                             Mind

Village                                         Marieclaire                                              Yabl

Еспресо ТВ                                Media Port                                              Post Impreza

Журнал «Кіно-Театр»             Театральна експлозія                         Район Культура

Журнал Українки                    Українська Правда                              Люк медіа

Дивись info                               Остров                                                    Театрально-концертний Київ

Журнал «Музика»                   Газета «Україна молода»                    Журнал «Український театр»

Газета «Вечірній Київ»           Журнал «Критика»                               Збруч

Ти Київ                                        I-ua.tv                                                       Music-review

Львівська пошта                     Журнал «Оксамит»                              Репортер

Радіоетери про 6 ГРУ:

Відео- та телесюжети про фінал 6 ГРИ: