За п’ять років існування Сезонних шкіл НСТДУ, одного з перших проєктів, започаткованих Головою Спілки Богданом Струтинським, наші учасники робили і бачили багато чого, але щоб протягом п’яти днів спілкуватися тільки англійською – такого не було. Але сталося і це!
9-13 серпня 2021 року База відпочинку «Люстдорф» знов приймала учасників освітного проєкту НСТДУ – Літньої школи для акторів і режисерів «English for Theatre» – «Англійська в Театрі».
Алекс Боровенський, засновник ProEnglish Theatre, театральний режисер та мовний коуч був учасником багатьох проєктів Спілки, тому знає не за чутками, наскільки корисними і актуальними є знання і поради, якими діляться наші тренери і куратори. Після Осіння школа «Організація театральних фестивалів – від ідеї до реалізації» він організував Pro.Act Fest, після Школи менеджменту НСТДУ «Фандрейзинг як напрямок діяльності театру» знайшов партнерів. А тепер сам опинився у ролі куратора і тренера Школи. І впорався з нею пречудово – програма була насичена мовними і акторськими вправами й тренажами, освітніми іграми, репетиціями і навіть мінівиставами.
Від самого початку Алекс визначив три мети своєї роботи: дати поштовх учасникам говорити англійською, а не перекладати, навчити термінології і дати професійний словник для подальшої роботи та сформувати команду. Щодо останнього, він наголосив, що сам багато разів брав участь у школах і семінарах НСТДУ, тож добре знається на тому, як Спілка об’єднує людей.
Почали учасники зі своєрідної клятви спілкуватися всі наступні п’ять днів у межах робочої зони винятково англійською. Але робочою зоною все не обмежилося – англійська звучала у парку і альтанках, номерах, магазинах і навіть на пляжі.
Другий і третій день Школи відбувалися під керівництвом актора і коуча Джордина Гінніті. Американський актор спочатку зосередився на вимові, тож учасники одна за одною повторювали скоромовки, працювали в парах, отримали індивідуальні консультації. А потім були акторські тренажі, де, здавалося б, учасники поринули в знайому стихію, ось тільки все це англійською. Тож паралельно засвоювали величезний перелік професійної лексики, якою ще в перший день їх озброїв Алекс.
Попрощавшись із Джордином Гінніті, а прощання це було теплим і сповненим взаємних слів вдячності за отриманий досвід, наші учасники Школи знову перейшли у руки Алекса Боровенського і взялися за постановку. У якості навчального матеріалу Алекс обрав п’єсу «Каліка з острова Інішмаан» Мартіна Макдони. На прикладі першої сцени розібрали, як працювати з англомовним матеріалом, адже тут застільний період включає в себе не тільки розбір характерів, ситуацій, конфліктів тощо. Важливо знати, куди звернутися, аби з’ясувати правильне значення чи правильну вимову того чи іншого слова. Що стосується Макдони, то на учасників чекало досить велике вкраплення ірландської лексики.
Спробувавши різні методи роботи з текстом, учасники розбилися по парах, аби випробувати їх на собі. А потім розпочалася справжня постановча робота. Алекс розділив учасників на групи, і кожна з них мала опрацювати і поставити одну зі сцен п’єси.
Тож у підсумку мали 5 постановок сцен з п’єси «Каліка з острова Інішмаан» – з декораціями, костюмами, реквізитом і музичним супроводом. А дехто навіть зробив афішу! Якісь мінівистави були смішними, якісь дотепними, а якісь змусили учасників розплакатися. Потім був розбір кожної постановки – що вдалося, що не дуже, як виникла та чи інша ідея, що найбільше вразило.
Наші учасники говорили й про те, що Школа змінила їх, що п’ятиденний інтенсив англійською – це було водночас захоплююче і важко, адже мозок мав працювати постійно та інтенсивно. А ще питали, коли буде продовження. Натомість куратор Школи Алекс Боровенський відзначив, що школа змінила не тільки учасників, а й почала змінювати світ навколо, адже оточуючі, чуючи англійську, мимоволі переходили на цю ж мову.
Лунали слова подяки на адресу наших тренерів та Спілки.
Зі свого боку також дякуємо Алексу та Джордину за насичену і продуктивну програму, за поєднання максимально корисної інформації, професіоналізму, вимогливості та величезної кількості жартів (слово «fun» від учасників ми чули найчастіше).
Дякуємо за гостинність Базі відпочинку «Люстдорф», впевнені, тут особлива атмосфера для творчості.
Далі обов’язково буде!
Як проходили заняття в Одесі та відгуки учасників можна побачити та почути у відео: