15-16 травня 2017 року у київському Будинку актора відбувся Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Івана Франка. Організатором Конкурсу є Національна спілка театральних діячів України за підтримки Міністерства культури України. На відкритті заходу Голова НСТДУ Богдан Струтинський зазначив: «Цей Конкурс покликаний утверджувати національну гідність кожного українця через слово, через думку великого Франка».
До складу журі цьогорічного Конкурсу ввійшли провідні діячі культури України:
Голова журі – Струтинський Богдан Дмитрович, Голова Національної спілки театральних діячів України, генеральний директор-художній керівник театрально-видовищного закладу культури «Київський національний академічний театр оперети», народний артист України;
Воронько Олена Віталіївна – начальник відділу театрального мистецтва і кінематографії управління сценічного і візуального мистецтва Міністерства культури України.
Неволов Василь Васильович – кандидат мистецтвознавства, професор, театрознавець, режисер, актор, драматург, перекладач п’єс, критик, експерт, заслужений діяч мистецтв України.
Підлісна Любов Андріївна – заслужений діяч мистецтв України, доцент, професор кафедри сценічної мови Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенка-Карого;
Стебловська Тетяна Володимирівна – актриса Київського академічного Молодого театру, народна артистка України.
Перед оголошенням переможців, журі поділилося своїми враженнями від Конкурсу. Обговорювалися такі критерії виконання, як артистичність, бездоганність дикції, виразність і динаміка, сценічна культура молодих акторів. Було зазначено помилки у виконанні творів: відсутність грудного голосового регістру, говоріння на зв’язках, недонесення головної думки і надзадачі твору до глядачів.
Богдан Струтинський обґрунтував рішення журі: «Після перегляду номерів у нас залишилися великі питання щодо визначення акторами надзавдання твору та його композиційного вибудовування. На жаль, не задовольнила і техніка виконання. Всі виступи звучали на горловому диханні, практично ні в кого не було діафрагматичного дихання, виконавці не садили голос на грудний регістр. Звісно, не добрим є також те, що професійні актори вибігають до глядача і починають читати ніс в ніс. Ми маємо навчитися впливати на глядачів словом. А у залі з такою хорошою акустикою, голос не долітав до журі. Для читців дуже важливою якістю є посил звуку в органіці. Коли в людини є чітка позиція, чітка думка, і людина хоче її висловити, тоді в неї виникає органіка, яку не треба вдавати. Також не було зрозуміло, де актори читають вірш, а де – прозу, а це величезна різниця. В деяких виступах я побачив чотири фінали. Читець закінчував і знову починав з нуля, нехтуючи цільністю твору».
Звісно, багато зазначалося і позитивних тенденцій у виступах акторів. Після Конкурсу виникла пропозиція провести майстер-класи зі сценічної мови у регіонах України.
Вітаємо переможців Конкурсу:
Гран-прі нагороджується Пустовіт Анастасія (м. Київ, студентка ІІІ курсу Київського національного університету театру кіно і телебачення імені І. К. Карпенко-Карого) – І. Франко уривок із поеми «Великі роковини»;
І місце – Довгас Ольга (м. Івано-Франківськ, студентка ІІІ курсу Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника) – І. Франко уривок із поеми «Іван Вишенський»;
ІІ місце посіла Заниборщ Марія (м. Київ, студентка ІІІ курсу Київського національного університету театру кіно і телебачення ім. І.К. Карпенко-Карого) – І. Франко уривок із повісті «Захар Беркут»;
ІІІ місце між собою поділили Агєєва Надія (м. Київ, студентка V курсу кафедри режисури драматичного театру та акторського мистецтва Національного університету культури та мистецтв) – І. Франко композиція за поемою «Сурка» та Собержанський Сергій (м. Запоріжжя, артист Запорізького академічного українського музично-драматичного театру імені В. Магара) – І. Франко уривок із поеми «Каїн»;
І спеціальний диплом журі «За композиційне розкриття твору» отримала Семенченко Катерина (м. Харків, студентка ІІ курсу Харківського національного університету мистецтв ім. І.П.Котляревського) – І. Франко уривок із поеми «Сурка».
Конкурс відвідав онук Івана Франка – Роланд Тарасович Франко. І хоча Роланд Тарасович постійно живе у Києві, його не часто можна побачити на публічних заходах.
Учасники Конкурсу також мали змогу відвідати вистави Національного академічного театру російської драми імені Лесі Українки – «№13 (Шалена ніч, або одруження Пігдена)» Рей Куні та «Двоє, не враховуючи собаки (Історія собаки)» за п’єсою В. Красногорова «Собака», а також Літературно-меморіальний Музей Михайла Булгакова.
Після вручення нагород відбувся святковий концерт, в якому взяли участь: Тріо бандуристок «Злагода» КНУКіМ, Вокальний жіночий ансамбль «Семпліче», народна артистка України Раїса Недашківська, Лауреат міжнародних конкурсів, вихованка музичної десятирічки імені М. Лисенка Рузанна Боговська, а також Драганюк Ксенія та Софія Сидорчак, студентки КНУТКіТ ім. І.Карпенка-Карого (курс дикторів та ведучих програм ТБ, майстерня В.Д. Талашка).
Василь Неволов написав про Конкурс на своїй сторінці у Facebook: «Ось і став історією десятий ювілейний Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Івана Франка і, на мій погляд, як члена журі, мету свою він (хай і не повністю) реалізував, бо залучив чимало бажаючих доторкнутись до творчості Франка, надав їм можливість продемонструвати результати сценічної інтерпретації його літературної спадщини, а доброзичливе, але вимогливе і конструктивне публічне обговорення результатів виступів конкурсантів членами журі і його головою має посприяти їх професійному зростанню… Отож, переможців названо, нагороди вручено, “больові точки” проаналізовано, за роботу, панове! У цьому сегменті є над чим працювати! Хай живе цей і подібні до нього конкурси читців, вони вкрай потрібні і НСТД України мудро працює “на перспективу”, підтримуючи їх!»
Нагадуємо, що в цьому році участь у Конкурсі взяли студенти і професійні актори:
Фото: Анатолій Федорців