Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
ХХ Конкурс молодих акторів імені Івана Франка: підсумки

12 і 13 травня 2025 року у Києві в Будинку актора відбувся другий та третій тури ХХ Всеукраїнського конкурсу молодих акторів імені Івана Франка. Організатором Конкурсу традиційно є Національна спілка театральних діячів України (НСТДУ).

Голова НСТДУ Богдан Струтинський привітав учасників і членів журі з відкриттям і відзначив, що з кожним роком конкурс набирає обертів, адже цього року було подано рекордну кількість заявок: «Мені видається, що такі конкурси – це невеличка цеглинка у розбудові українського театру і саме те «для України жить», про яке 140 років тому писав Іван Франко. Цей конкурс – про підтримку молоді, про довіру до молоді і про довіру молоді до Спілки. Це про відповідальність і, однозначно, це про майбутнє театру. Я переконаний в цьому на сто відсотків. Хочу подякувати членам журі, тому що це ваш час, ваша відповідальність і персональна відзнака у настановах молодим людям. Дякую, що ви з нами на цій дорозі. Спілка – це про зміни, це про рух назустріч. Дякую всім присутнім, що йдете разом з нами по цій дорозі».

Цьогоріч на перший тур, який проходив дистанційно, було подано рекордні 153 заявки (для порівняння торік було 103). Утім технічний відбір пройшло 137 заявок:  39 – від професійних акторів і 98 від студентів. Заявки надійшли з 17 міст України: найбільше з Києва – 76, на другому місці Івано-Франківськ – 19 заявок. Цього року найпопулярнішими авторами, твори яких заявники обрали для читання у першому турі, стали – Леся Українка, Юрій Іздрик, Ліна Костенко, Сергій Жадан і Тетяна Власова. Після перегляду відеоматеріалів журі обрало 20 учасників і учасниць, які пройшли до другого туру.

Оцінювало виступи конкурсантів на усіх етапах Конкурсу високопрофесійне журі, до складу якого цього року увійшли:

– Дмитро Захоженко — головний режисер Львівського академічного театру імені Лесі Українки, режисер близько 15 вистав у театрах Києва та Львова, викладач Львівського національного університету, лауреат премії ім. Леся Курбаса і Фестивалю-Премії ГРА;

– Сергій Калантай — актор театру і кіно, викладач, народний артист України. Освіту отримав у Національному університеті ім. І. Карпенка-Карого та Вищій німецькій акторській школі DSA (м. Мюнхен). Працював у мюнхенському театрі «Fisch&Plastik», з 2016 р. – актор Національного театру ім. І. Франка. Лауреат Міжнародного фестивалю «Золотий лев»;

– Тетяна Міхіна — акторка театру і кіно, народна артистка України. Працювала з театрах Харкова, з 2002 р. – акторка Національного театру ім. І. Франка. Лауреатка Міжнародного фестивалю «Мельпомена Таврії», премії «Київська пектораль» та Премії ім. Віри Левицької НСТДУ;

Алла Самойленко — кастинг-директорка українських і міжнародних фільмів, членкиня ICDA (International Casting Directors Association), членкиня Європейської та Української кіноакадемій;

Тамара Трунова — головна режисерка Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра, режисерка більше 40 вистав і проєктів в Україні та за кордоном, лауреатка Фестивалю молодої режисури імені Леся Курбаса та Фестивалю-Премії ГРА, Шевченківської премії, «Київської пекторалі» і премії «Women in Arts»;

До участі у другому турі Конкурсу Франка були відібрані:

Професіонали

  1. Гончарова Сезарія-Тетяна, м. Львів
  2. Горшкова Дар’я, м. Ужгород, Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв
  3. Семьонов Ярослав, м. Київ, «ROFL Monkey Lalala»
  4. Семенцова Христина, м. Київ, Творче обʼєднання «Amantes»
  5. Ходаківська Еліна, м. Київ, Незалежний театр «Театр між трьох колон»
  6. Яременко Дар’я, м. Київ, Київський академічний театр ляльок та проєкт «Зобеїда»

Юніори

  1. Білецька Марина, м. Київ, Київський національний університет культури і мистецтв
  2. Ганчар Віра, м. Львів, Львівський національний університет імені Івана Франка
  3. Гук Лідія, м. Івано-Франківськ, Навчально-науковий інститут мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника
  4. Давидюк Анастасія, м. Київ, Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого
  5. Денис Діана, м. Київ, Київський національний університет культури і мистецтв
  6. Завертайлова Вероніка, м. Львів, Львівський національний університет імені Івана Франка
  7. Зінченко Олеся, м. Київ, Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого
  8. Костарнов Даніїл, м. Київ, Київський національний університет культури і мистецтв
  9. Кушта Анастасія, м. Київ, Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого
  10. Македонська Анна, м. Київ, Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого
  11. Мумінова Сайде-Ені, м. Київ, Київський національний університет культури і мистецтв
  12. Прядун Анастасія, м. Київ, Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого
  13. Сушко Андрій, м. Київ, Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого
  14. Яшвілі Софія, м. Київ, Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого

Конкурсанти у ІІ турі читали твори українських класиків. А саме: Тараса Шевченка, Михайла Коцюбинського, Миколи Хвильового, Миколи Бажана, Василя Стуса, Миколи Олійника, Ольги Кобилянської, Івана Франка, Григора Тютюнника, Євгена Гуцала, Панаса Мирного, Ліни Костенко. За рішенням членів журі до третього туру було відібрано 12 конкурсантів.

У третьому турі Конкурсу виступали: Анна Македонська, Анастасія Прядун, Андрій Сушко, Даніїл Костарнов, Олеся Зінченко, Сезарія-Тетяна Гончарова, Дар’я Горшкова, Ярослав Семьонов, Віра Ганчар, Еліна Ходаківська, Марина Білецька, Софія Яшвілі. Конкурсанти читали твори сучасних авторів. А саме: Галини Пагутяк, Стівена Кінга, Мартіна Макдони, Сергія Жадана, Едіти Еґер, Марка Данилевського, Еріка Ассу, Тараса Прохаська, Маріанни Кіяновської. Після обговорення члени журі обрали переможців Конкурсу.

Лауреати серед професіоналів:

І місце – Сезарія-Тетяна Гончарова (м. Львів)

ІІ місце – Еліна Ходаківська (м. Київ, Незалежний театр «Театр Між Трьох Колон»)

Лауреати серед юніорів:

І місце – Анастасія Прядун (студентка 3 курсу спеціальності «Майстерність актора кіно» Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. Івана Карпенко-Карого)

ІІ місце – Софія Яшвілі (студентка 3 курсу спеціальності «Майстерність актора кіно» Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. Івана Карпенко-Карого)

Вітаємо переможців! Бажаємо професійного розвитку і зросту! Хай удача супроводжує вас у професії!

Дякуємо журі за сумлінну і віддану роботу на всіх етапах Конкурсу, за увагу і підтримку молоді, за надані коментарі, поради і настанови! І висловлюємо подяку нашій чарівній ведучій Мар’яні Мицяк, студентці Київського національного університету культури і мистецтв, яка була з нами протягом двох днів.

Цього року чимало молоді та викладачів мистецьких вишів прийшли наживо подивитися і підтримати своїх друзів і однокурсників, учнів і  колег, котрі протягом двох днів боролися за перемогу у Конкурсі Франка. Дякуємо усім глядачам і глядачкам за теплі оплески та слова підтримки учасникам та учасницям! Для них це було дуже цінно!

Відгуки членів журі

Сергій Калантай: «Це знаменно і почесно для мене, актора Національного театру імені Івана Франка, бути членом журі Конкурсу Франка і слухати вас сьогодні. Я дуже радий бачити молоді таланти на цій сцені, людей, які будуть розвивати і культивувати український театр та культуру. У 1983 році я виступав на цій сцені Будинку актора. Нас, студентів, привела наша викладачка і ми читали якусь революційну поезію. А сьогодні, через 40 років, я дивлюся на нове покоління студентів… І це дуже зворушливо для мене. Ви є нашим майбутнім, музою, яка надихає, поколінням, за яке ми зараз боремося. Ви всі чарівні, достойні перемоги і працювати в театрах. Перед вами відкриті перспективи, у вас все попереду, тож я бажаю вам успіхів на цьому шляху».

Алла Самойленко: «Торік я теж була у журі цього Конкурсу і мені є з чим порівнювати. Щиро дякую Спілці за запрошення, за цей конкурсний процес, який, як на мене, є дуже корисним. Тішуся, що цього року збільшилася географія учасників і молодь подавала заявки з нових регіонів країни. Видно різницю між викладанням у вишах: де займаються акторською майстерністю в такому більш модерному розумінні, а де ще залишилися такі, так би мовити, пережитки минулого. Дуже змінилося ставлення акторів до вибору матеріалу. Цікаво спостерігати як молоде покоління відкриває для себе класику, загалом українську історію і культуру, бо цей дивовижний процес важливий як і для вас, так і для старшого покоління. Молодці! Пропагуйте Конкурс серед молоді! Беріть участь! І бажаю вивчати себе як людину, розкривати себе як актора, бути чесними до себе. І нехай з вами станеться це диво – успіх в акторській професії – і ви станете визнаними, класними і крутими акторами».

Дмитро Захоженко: «Вітаю усіх учасників, ви – молодці. Переконаний, що на такий конкурс мають подавати не 150, а 1500 заявок! Щоб була здорова конкуренція і запекла боротьба за перемогу. Щоб журі після обговорень виходило трішки «прим’яте» і спантеличене… Якщо серйозно, то мені здається, що важливіше не сценічна мова у актора, а ЖИВА мова. Ви маєте розуміти, чому ви виходите на сцену, вашу потребу, думку автора, який заклав її в вибраний вами текст. І мусите «привласнити» цей матеріал, чітко розуміти сценічну задачу, яку ви собі ставите, коли виходите на сцену. Мисліть себе як митці, творіть себе як митці і, рано чи пізно, ви продовбаєте це живе тіло української культури і вигризете невеличку, а може й величезну лакуну для самих себе».

Тамара Трунова: «Дякую за запрошення Спілки, для мене це честь бути у складі журі цього Конкурсу. Особисто для мене це не конкурс сценічного мовлення чи читців поезії. Це можливість зустрітися з вами, молодими акторами і студентами, і відчути, чим ви дихаєте. Не всі, на жаль, сьогодні «дихали», бо між вами, як носіями думки, і мною, як слухачем і приймачем цих думок, стояли фігури ваших колишніх чи теперішніх викладачів. І це не дуже добре. Не дозволяйте комусь робити за вас вибір. Давайте ставити власні цілі. Говорити власними голосами. Бажаю вам у професії натхнення, сил, здоров’я, відчувати свою цінність і унікальність».

Тетяна Міхіна: «Я дуже рада, що мала можливість долучитися до Конкурсу і по-справжньому здивована енергією усіх учасників, що виступали. Хочу сказати, що актор – це найцікавіша професія, яку можна собі вигадати. Але вона дуже складна, бо ви мусите все життя пізнавати себе, знати свої недоліки і переваги, а ще навчитися довіряти собі. Коли актор виходить на сцену і промовляє якийсь чужий текст, я з глядацького залу все одно бачу позицію людини, яка цей текст говорить. Чим чіткіше буде ваша позиція акторська, тим чіткіше ви буде усвідомлювати своє існування як особистості і тим цінніше ви будете як актор. Ви маєте постійно виховувати себе. Ваша участь у Конкурсі важлива, адже це спроба почути себе, усвідомити себе, зрозуміти себе. І я вас з цим вітаю!»

Конкурс молодих акторів імені Івана Франка — щорічна ініціатива НСТДУ, покликана підтримати талановиту молодь, сприяти професійному росту акторів на старті їхнього творчого шляху та популяризувати українську літературу.

Фото Артема Галкіна

Про Конкурс Франка на сайтах і у ЗМІ:

З іменами лауреатів попередніх років конкурсу можна ознайомитись за лінком.