22 і 23 жовтня 2024 року у Колодяжному та Луцьку відбувся фінальний етап Всеукраїнського конкурсу професійних читців ім. Лесі Українки, заснований 1996 року Національною спілкою театральних діячів України. 11 років співорганізатором є Волинський академічний обласний театр ляльок. Цьогоріч конкурс пройшов за підтримки Департаменту культури молоді і спорту Волинської ОДА, Луцької міської ради, Волинської національного університету імені Лесі Українки, Садиби Косачів і ПРАТ «Едельвіка».
До складу журі 28-го конкурсу увійшли:
Тарас Жирко – актор Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка, актор театру і кіно, театральний режисер, народний артист України, лауреат Премії ім. І. Котляревського (1995) (голова журі);
Тетяна Кобзар – заслужена артистка України, доцентка кафедри сценічної мови Київського національного університету театру, кіно та телебачення ім. І. Карпенка-Карого, авторка посібників, курсів і тренажів зі сценічної мови;
Альбіна Сотникова – актриса Національного академічного драматичного театру імені Марії Заньковецької, доцент кафедри театрознавства та акторської майстерності факультету культури та мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка, народна артистка України;
Лідія Марчук – викладачка-методистка акторських та режисерських спец. дисциплін, голова циклової комісії «сценічне мистецтво» Волинського фахового коледжу культури і мистецтв імені Ігоря Стравінського;
Юрій Чеков – відповідальний секретар Львівського міжобласного відділення НСТДУ, заслужений діяч мистецтв України.
На адресу НСТДУ цьогоріч надійшло 36 заявок з 9 міст України. За результатами І туру, який проходив онлайн, журі було обрано 16 учасників*:
* На ІІ тур приїхало 12 учасників зі Львова, Івано-Франківська та Києва
Урочисте відкриття відбулося 22 жовтня на Театральному майдані біля пам’ятника Лесі Українці. Слова вітання з початком ІІ туру учасникам та учасницям передала від Голови НСТДУ Богдана Струтинського керівниця відділу зовнішніх комунікацій НСТДУ Ольга Байбак:
«Дуже часто ми підносимо когось на п’єдестал і забуваємо про те, чим жила і дихала та людина. Власне наша мета – почути та відчути живе слово Лесі. Вважаю, що поїздка до Колодяжного нам у цьому дуже допоможе. Ви побачите, де вона зростала, почуєте історії з її дитинства та її родини. Дуже хочеться, щоб всі наші класики залишалися не тільки картинками в підручниках або на стінах, а були живими людьми. Саме таким чином ми найкраще збережемо пам’ять про них і їхню творчість. Луцьк став другою домівкою конкурсу і ми дякуємо лучанам за теплий щорічний прийом. Бажаємо молоді натхнення, розуміння глибоких сенсів, які заклала у свої твори Леся Українка, віри у свій талант та перемогу. А також насолодитися перебуванням на малій батьківщині письменниці попри те, що сьогодні дуже складно вповні насолоджуватися життям. Дякуємо військовим, які дають нам цю можливість».
На відкритті були присутні представники місцевої та обласної влади. А саме: заступник голови Волинської обласної ради Юрій Поліщук, заступниця директора департаменту культури, молоді і спорту Волинської ОДА Тетяна Дудар, заступниця Луцького міського голови Ірина Чебелюк, проректор Волинської національного університету імені Лесі Українки Юрій Громик. Вони побажали успіхів конкурсантам, незабутніх вражень від перебування на Волині, перемоги найкращим.
Юрій Поліщук: «Сподіваюся, що традиція повернеться до Ялти, і ми через раз проводитимемо конкурс в Криму і на Волині».
Ірина Чебелюк: «Впевнена, що час, який ви проведете на Волині та Луцьку зокрема, стане вагомим і значним у вашому житті. Адже цей край любила Леся, оспівувала у своїх віршах. Тому впевнена, що і вас він надихатиме на нові творчі звершення, здобутки. А найголовніше – дозволить вашій душі поринути в ті роздуми, які допоможуть вам вдало виступити на конкурсі».
Тетяна Дудар: «Ми дуже втішені з того, що ви проведете перший конкурсний день у Колодяжному, на ювілейне 75-річчя літературно-меморіального музею. Сподіваємося, що перебування на Волині буде для вас дуже хорошим, комфортним і незабутнім. Усім дякую за участь, адже не завжди важливо бути переможцем. Інколи потрібно бути лише учасником, щоб оцінити свої сили».
Під час відкриття відбулося покладання квітів до пам’ятника Лесі Українці та меморіалу загиблим воїнам, представлення журі і жеребкування між учасниками конкурсу.
Тарас Жирко, голова журі: «Конкурс читців поезії Лесі Українки є більшим, ніж тим, як він називається. Його довге дихання говорить про те, що він актуальний, а культура, насправді, є важливою частиною життя. Тому що зараз йде війна культури з безкультур’ям, війна цивілізації з варварством. Леся – це радість, сила, перемога. Леся це – любов, а любов – це йти всупереч і долати будь-які перешкоди. Леся все життя долала хворобу. Вона назвала себе українкою, живучи в кислотному середовищі Емського указу та Валуєвського циркуляру».
Далі організатори та учасники поїхали у Колодяжне у Садибу Косачів. Саме там цьогоріч відбувся ІІ тур конкурсу – читання конкурсантами поезії, прози та уривків з драматичних творів Лесі Українки. А саме: монологи з «Саула», «Лісової пісні», «В катакомбах», ️вірші «Без надії сподіваюся», «Хто вам сказав…», «Коли втомлюся…», уривки з прози «Казка про Оха-чародія», «Твої листи…» та ін. На завершення працівники музею провели екскурсію Садибою Косачів. Ввечері конкурсанти переглянули виставу «Старосвітські дідичі» у Волинському театрі ляльок.
23 жовтня у Волинський академічний обласний театр ляльок відбувся ІІІ тур конкурсу. Учасники читали поезію, прозу та уривки з п’єс сучасних українських авторів – Василя Шкляра, Андрія Бондаря, Ліни Костенко, Валентини Бойталюк, Наталі Ворожбит, Владислава Івченка, Ольги Криштопи, Власти Власенко, Олега Сенцова, Даніли Зіберта, Софії Андрухович. Ввечері на церемонії нагородження було оголошено імена переможців конкурсу:
Гран-прі – Ольга Федина (студентка Львівського національного університету ім. І. Франка)
І премія – Артур Горбенко (студент Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого)
ІІ премія – Яна Івасюк (студентка Навчального-наукового інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника)
ІІІ премія – Роман Васильчук (студент Навчального-наукового інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника)
Дякуємо всім конкурсантам за участь у конкурсі. Дякуємо членам журі за професійність та зваженість в оцінюванні. Щира подяка за організацію фінального етапу та гостинність Волинському академічному обласному театру ляльок, дякуємо за підтримку конкурсу Департаменту культури молоді і спорту Волинської ОДА, Луцькій міській раді, Волинському національному університету імені Лесі Українки, Садибі Косачів і ПРАТ «Едельвіка».
Фото: Віталій Віжанський
Публікації про конкурс: