Телефони для консультацій:

(044) 279-65-49
Національна спілка театральних діячів України / National Union of Theatre Artists of Ukraine
Включайтесь у спілкування!
Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Івана Франка – 2017

 Фото: Анатолій Федорців

 

15-16 травня 2017 року у київському Будинку актора відбувся Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Івана Франка. Організатором Конкурсу є Національна спілка театральних діячів України за підтримки Міністерства культури України. На відкритті заходу Голова НСТДУ Богдан Струтинський зазначив: «Цей Конкурс покликаний утверджувати національну гідність кожного українця через слово, через думку великого Франка».

До складу журі цьогорічного Конкурсу ввійшли провідні діячі культури України:

Голова журі – Струтинський Богдан Дмитрович, Голова Національної спілки театральних діячів України, генеральний директор-художній керівник театрально-видовищного закладу культури «Київський національний академічний театр оперети», народний артист України;

Воронько Олена Віталіївна – начальник відділу театрального мистецтва і кінематографії управління сценічного і візуального мистецтва Міністерства культури України.

Неволов Василь Васильович – кандидат мистецтвознавства, професор, театрознавець, режисер, актор, драматург, перекладач п’єс, критик, експерт, заслужений діяч мистецтв України.

Підлісна Любов Андріївна – заслужений діяч мистецтв України, доцент, професор кафедри сценічної мови Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенка-Карого;

Стебловська Тетяна Володимирівна – актриса Київського академічного Молодого театру, народна артистка України.

Т. Стебловська, Б. Струтинський, О. Воронько, Л. Підлісна

Перед оголошенням переможців, журі поділилося своїми враженнями від Конкурсу. Обговорювалися такі критерії виконання, як артистичність, бездоганність дикції, виразність і динаміка, сценічна культура молодих акторів. Було зазначено помилки у виконанні творів: відсутність грудного голосового регістру, говоріння на зв’язках, недонесення головної думки і надзадачі твору до глядачів.

Богдан Струтинський обґрунтував рішення журі: «Після перегляду номерів у нас залишилися великі питання щодо визначення акторами надзавдання твору та його композиційного вибудовування. На жаль, не задовольнила і техніка виконання. Всі виступи звучали на горловому диханні, практично ні в кого не було діафрагматичного дихання, виконавці не садили голос на грудний регістр. Звісно, не добрим є також те, що професійні актори вибігають до глядача і починають читати ніс в ніс. Ми маємо навчитися впливати на глядачів словом. А у залі з такою хорошою акустикою, голос не долітав до журі. Для читців дуже важливою якістю є посил звуку в органіці. Коли в людини є чітка позиція, чітка думка, і людина хоче її висловити, тоді в неї виникає органіка, яку не треба вдавати. Також не було зрозуміло, де актори читають вірш, а де – прозу, а це величезна різниця. В деяких виступах я побачив чотири фінали. Читець закінчував і знову починав з нуля, нехтуючи цільністю твору».

Звісно, багато зазначалося і позитивних тенденцій у виступах акторів. Після Конкурсу виникла пропозиція провести майстер-класи зі сценічної мови у регіонах України.

Вітаємо переможців Конкурсу:

Гран-прі нагороджується Пустовіт Анастасія (м. Київ, студентка ІІІ курсу Київського національного університету театру кіно і телебачення імені І. К. Карпенко-Карого) – І. Франко уривок із поеми «Великі роковини»;

І місце – Довгас Ольга (м. Івано-Франківськ, студентка ІІІ курсу Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника) – І. Франко уривок із поеми «Іван Вишенський»;

ІІ місце посіла Заниборщ Марія (м. Київ, студентка ІІІ курсу Київського національного університету театру кіно і телебачення ім. І.К. Карпенко-Карого) – І. Франко уривок із повісті «Захар Беркут»;

ІІІ місце між собою поділили Агєєва Надія (м. Київ, студентка V курсу кафедри режисури драматичного театру та акторського мистецтва Національного університету культури та мистецтв) – І. Франко композиція за поемою «Сурка» та Собержанський Сергій (м. Запоріжжя, артист Запорізького академічного українського музично-драматичного театру   імені В. Магара) – І. Франко уривок із поеми «Каїн»;

І спеціальний диплом журі «За композиційне розкриття твору» отримала Семенченко Катерина (м. Харків, студентка ІІ курсу Харківського національного університету мистецтв ім. І.П.Котляревського) – І. Франко уривок із поеми «Сурка».

Конкурс відвідав онук Івана Франка – Роланд Тарасович Франко. І хоча Роланд Тарасович постійно живе у Києві, його не часто можна побачити на публічних заходах.

Роланд Франко 

Учасники Конкурсу також мали змогу відвідати вистави Національного академічного театру російської драми імені Лесі Українки – «№13 (Шалена ніч, або одруження Пігдена)» Рей Куні та «Двоє, не враховуючи собаки (Історія собаки)» за п’єсою В. Красногорова «Собака», а також Літературно-меморіальний Музей Михайла Булгакова.

Після вручення нагород відбувся святковий концерт, в якому взяли участь: Тріо бандуристок  «Злагода» КНУКіМ,  Вокальний жіночий ансамбль «Семпліче», Лауреат міжнародних конкурсів, вихованка музичної десятирічки імені М. Лисенка Рузанна Боговська та ін.

Василь Неволов написав про Конкурс на своїй сторінці у Facebook: «Ось і став історією десятий ювілейний Всеукраїнський конкурс професійних читців імені Івана Франка і, на мій погляд, як члена журі, мету свою він (хай і не повністю) реалізував, бо залучив чимало бажаючих доторкнутись до творчості Франка, надав їм можливість продемонструвати результати сценічної інтерпретації його літературної спадщини, а доброзичливе, але вимогливе і конструктивне публічне обговорення результатів виступів конкурсантів членами журі і його головою має посприяти їх професійному зростанню… Отож, переможців названо, нагороди вручено, “больові точки” проаналізовано, за роботу, панове! У цьому сегменті є над чим працювати! Хай живе цей і подібні до нього конкурси читців, вони вкрай потрібні і НСТД України мудро працює “на перспективу”, підтримуючи їх!»

Нагадуємо, що в цьому році участь у Конкурсі взяли студенти і професійні актори:

  1. Агєєва Надія Олександрівна (м. Київ, студентка V курсу кафедри режисури драматичного театру та акторського мистецтва Національного університету культури та мистецтв).
  2. Довгас Ольга Сергіївна (м. Івано-Франківськ, студентка ІІІ курсу Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника).
  3. Заниборщ Марія Петрівна (м. Київ, студентка ІІІ курсу Київського національного університету театру кіно і телебачення ім. І.К. Карпенко-Карого).
  4. Картава Анастасія Андріївна (м. Львів, студентка І курсу Львівського національного університету ім. І.Франка).
  5. Колодій Геннадій Ігорович (м. Харків, студент ІІІ курсу Харківської державної академії культури).
  6. Кузін Микита Ігорович (м. Харків, студент ІІІ курсу Харківської державної академії культури).
  7. Куниця Аліна Сергіївна(м. Дніпро, студентка ІІІ курсу Дніпропетровського театрального коледжу).
  8. Оліяр Юлія Андріївна (м. Львів, студентка І курсу Львівського національного університету ім. І.Франка).
  9. Пустовіт Анастасія Леонідівна (м. Київ, студентка ІІІ курсу Київського національного університету театру кіно і телебачення ім. І.К. Карпенко-Карого).
  10. Саранцева Наталія Вікторівна (м. Біла Церква, актриса Київського академічного обласного музично-драматичного театру ім. П.К.Саксаганського).
  11. Семенченко Катерина Олександрівна (м. Харків, студентка ІІ курсу Харківського національного університету мистецтв ім. І.П.Котляревського).
  12. Слобода Остап Андрійович (м. Львів, студент І курсу Львівського національного університету ім. І.Франка).
  13. Собержанський Сергій Віталійович (м. Запоріжжя, артист Запорізького академічного українського музично-драматичного театру ім. В.Магара).
  14. Шадрін Костянтин Сергійович (м. Запоріжжя, артист Запорізького академічного українського музично-драматичного театру ім. В.Магара).